skip to main content
Startupy

Likehorse: kolo, které si oblíbíte, protože na něm nebudete muset šlapat

2 minuty čtení

Daniel Kojnok je velkým fanouškem Elona Muska. Na rozdíl od něj ale neujíždí na eletromobilech, nýbrž na elektrokolech. Hlavně na jednom, na tom svém.

Sice ještě pořád chodí do školy – na střední, respektive gymnázium –, ale i tak už kolem sebe má tým designérů, konstruktérů a elektrotechniků, kteří mu pomáhají vyrábět jeho sen – bezpedálové elektrokolo Likehorse.

„Chceme ukázat lidem, že elektromobilita není jen výstřelkem pro technologické nadšence, ale především dostupnou technologií pro přepravu širokých mas,“ říká o svém projektu Kojnok. Jeho kolo má hlavně ukázat, že k tomu, abyste se přemístili na krátkou vzdálenost, nepotřebujete být žádnými sportovci, a dokonce ani milovníky pohybu. Stačí prostě sednout na kolo, místo na pedály dát nohy na stupátka a nechat se vézt.

daniel

Daniel Kojnok.

Pokud vás teď napadá, že zrovna tak byste si mohli sednout na motorku, tak máte jistě pravdu a asi byste toho ujeli i víc, na Likehorse ale pojedete čistě, ekologicky, bez zplodin. A to za to stojí.

K ovládání tohohle kola vám bude – kromě vás samotných – stačit už jen smartphone, který vám umožní sledovat navigaci nebo nastavit výkon motoru. Hlavně si ale díky němu budete moct ověřit dojezd a stav baterie, která je zabudovaná uvnitř karbonového rámu kola.

Ta na jedno nabití vydrží zhruba 30 kilometrů. V případě, že se vám výlet protáhne a kapacita baterie vám nebude stačit, tak u sebe musíte mít externí nabíječku nebo se někde zastavit a baterii nabít klasicky ze zásuvky. Trvá to asi hodinu, takže si během čekání stihnete dát třeba oběd.

likehorse team

Likehorse tým.

V současnosti Kojnokův tým pracuje na tvorbě prvního prototypu. „Pro zákazníka je nejlepší, aby ho mohl vidět a vyzkoušet si ho,“ říká s tím, že věří, že výrobu dokončí v horizontu několika týdnů. Jelikož mu práce na projektu zabírá spoustu času, rozhodl se požádat ve škole o individuální studijní plán. K jeho štěstí mu vedení školy vyšlo vstříc, takže se teď může projektu věnovat naplno.

Co ale schází, jsou peníze. A přestože je v dnešní době trendem využívat startupové portály, jako je například Kickstarter, rozhodli se tvůrci tohoto elektrokola jít vlastní cestou. „Museli jsme si utáhnout opasky a projekt financujeme převážně z vlastních zdrojů,“ objasňuje situaci Kojnok a doufá, že po dokončení prototypu pro svůj projekt najde investora.

A proč svoje kolo pojmenoval Likehorse? „Inspiroval nás kůň. Je tichý, inteligentní a přijímá jen ekologickou potravu. A náš nový dopravní prostředek je ‚jako kůň‘ – like horse,“ dodává mladý vynálezce.

Autor: Anna Klvaňová

Doporučujeme