Po letech nakupování technologických firem se Karel Komárek rozhodl oficiálně z nich učinit třetí nohu své finanční skupiny KKCG.

Čtvrtý nejbohatší Čech, jehož jmění jsme na jaře v rámci žebříčku nejbohatších lidí světa odhadli na 3,1 miliardy dolarů, zatím svůj byznys opíral zejména o jiné dva pilíře – loterie a ropu & plyn. 

Nově se tak formuje skupina Aricoma, která se rázem stává největším IT holdingem v Česku. Začlenily se do ní firmy, které už pod křídla KKCG patří – Autocont, Cleverlance, Cad Studio, Dataspring a AEC. Dohromady generují roční tržby ve výši sedm miliard korun, obsluhují více než 15 tisíc firemních zákazníků a zaměstnávají téměř dva tisíce lidí.

„Informační technologie jsou dnes hodně pestrý svět. Nás hodně zajímá především cloudová integrace, umělá inteligence, kyberbezpečnost a digitální transformace většiny odvětví ekonomiky,“ přibližuje zaměření nové skupiny Michal Tománek, investiční ředitel KKCG.

Komárkovo byznysové impérium se rozkročilo do 16 zemí světa a kromě loterií (Sazka Group) a ropy (MND) se angažuje také v nemovitostech (např. projekt v Šáreckém údolí) či cestovním ruchu (Fischer či Nev-dama). IT se ovšem v posledních letech jeví jako nejprogresivnější oblast, a tak bylo otázkou času, než se zformalizuje do vlastního pilíře.

Vydání Forbesu Forbes Nejbohatší lidé světa 2019

„Dnešní den je začátkem práce holdingu Aricoma. Neubíráme dceřiným firmám vlastní strategii, ovšem aby to zapadalo do sebe, potřebujeme mít nadhled a koordinovat obchodní a byznysové modely,“ podotýká Milan Sameš, ředitel Aricoma Group, s tím, že firmy nečeká zásadní integrace. Pokud se ptáte, kde se vzal název Aricoma, vězte, že jde o pětitisícovou horu v peruánských Andách, která vyjadřuje velikost, ambice a sílu – alespoň tak to stojí v dokumentech KKCG. „Není žádná legrace v dnešní době najít název, který rozumně zní, jasně se vyslovuje a má volnou doménu,“ poznamenal k tomu s úsměvem Sameš.

Největší z holdingu, který vede, je společnost Autocont, jejíž tržby přesahují pět a půl miliardy korun a má téměř tisícovku zaměstnanců. Historicky vyrostla na prodeji hardwaru, ovšem nyní žije především ze služeb, které klientům nabízí – například budování architektury IT a infrastrukturních, cloudových a outsourcingových služeb.

KKCG v rámci Aricomy sází na to, že IT trh je s vývojem nových technologií čím dál komplexnější a bojuje s nedostatkem oborových specialistů. To jsou směry, kterými se skupina ubírá. „Nesnažíme se naskakovat na každou módní vlnku. Z naší strany je to sázka na strukturální změnu, vidíme tam velkou příležitost,“ dodává Sameš.

Tománek potvrzuje, že KKCG má ambice svou IT skupinu škálovat, inspirovat se digitálními inovátory ze Skandinávie a také expandovat na velké západní trhy. Tam už se zástupci KKCG rozhlížejí po akvizičních cílích. Česko však pro skupinu nadále zůstává hlavním trhem.

Několik technologických investic KKCG zůstane mimo strukturu Aricomy. Jde například o herní studio Geewa, SafeDX, Conectart, která navazuje na někdejší informační linky 1188, a také venture kapitálový fond Springtide Ventures. 

Komárek se v technologiích osobně angažuje, patří například mezi limited partnery amerického fondu Jazz Venture Partners, který se specializuje na propojení IT s vědou o lidském těle. Vyvíjí technologie schopné zvyšovat soustředění a výkon člověka. 

V portfoliu Jazz Venture Partners je například firma Halo Neuroscience, jež vyrobila unikátní sluchátka, která pomocí elektroimpulzů stimulují nervovou soustavu, a zlepšují tak synchronizaci mozku s nervovými zakončeními člověka. To se dá využít ve sportu, vzdělávání i zdravotnictví.