skip to main content

Luxus, nebo bizár? Přehled nejdražších věcí třpytících se zlatem

3 minuty čtení

Nejdražší věci vyrobené ze zlata můžeme nazvat nejbizarnějšími. Co byste říkali tomu, posadit se na zlatou toaletu se zlatým toaletním papírem, obléknout si zlatou košili nebo si vyjít do ulic ve zlatých sandálech a vychutnat si zlatý dezert?

Zlato bylo již od dávnověku využíváno pro výrobu dekorativních předmětů a šperků a také samozřejmě jako platidlo. Díky stabilní ceně zlata, která odolává především ekonomickým a politickým vlivům, se zlato často používá jako investiční nástroj.

„Ideální je zařadit spoření ve zlatě do svého investičního portfolia jako doplněk k produktům závislým na aktuální kondici hospodářství,“ radí Petr Kejzar, obchodní manažer Zlatého spoření České mincovny.

Lidé zlato mají rádi, někteří dokonce natolik, že nevlastní jen slitky či mince, ale obklopují se běžnými předměty, které se ovšem třpytí jako sluneční paprsky odrážející se od hladiny řeky.

Česká mincovna pro zajímavost připravila seznam nejdražších zlatých předmětů, které stojí daleko za „běžnými“ zlatými vejci, korunami a prsteny.


Nejdražší zlatá věc je lamborghini v hodnotě 62 milionů dolarů, zlatá auta se vyrábějí především pro bohatý ropný Střední východ, Čínu a Rusko.


Zlatý iPhone 5 v hodnotě 15 milionů dolarů, vyrobený v Stuart Hughes Jewelers, je nejdražší na světě a je vyroben z 22karátového zlata, přičemž logo Applu a strany těla jsou vyloženy diamanty. Tento kousek má svého majitele, a tím je čínský miliardář.

Zdroj: šperkařství Stuarta Hughese, stuarthughes.com


Na 3. místě jsou hodinky značky Patek Philippe v hodnotě 11 milionů dolarů. Byly vyrobeny z 18karátového zlata a dnes je najdete v muzeu v Ženevě.


Na 4. místo dosáhl set pokerových chipsů v hodnotě 7,5 milionu dolarů. Začneme pouzdrem, které je vyrobeno z aligátoří kůže, pokerové chipsy jsou pak vyrobeny z bílého zlata a obroučka z diamantů a 384 kusů zlatých chipsů.

Zdroj: Geoffrey Parker, geoffreyparker.com


Vánoční stromek v hodnotě 11 milionů dolarů v 7hvězdičkovém hotelu v Abú Dhabi z roku 2010 je zapsán v Guinnessově knize rekordů jako nejdražší vánoční stromek. Stromek, který byl přes 12 metrů vysoký, vypadá ozdoben ve zlatě skoro normálně ve srovnání se zlatou toaletou a toaletním papírem.

Reklama

Tuto toaletu v hodnotě 2,5 milionu dolarů najdete v Hongkongu, toaleta nebyla používána a tady by doslova platilo pořekadlo o spláchnutí peněz do záchodu s toaletním papírem, kdy jedna role stojí 1,3 milionu dolarů a byla vyrobena australskou společností.

Zdroj: Hang Fung Gold Technology Group, Mike Clarke / AFP / Getty Images

Zdroj: toiletpaper.com


Pokud se více zajímáte o módu, můžete si do svého šatníku pořídit zlatou košili v hodnotě 250 000 dolarů jako Ind Datta Phuge, který musel mít okolo sebe ochranku, když si ji zřídkakdy oblékl na sebe. Košile má ale nevýhodu, že váží více než 3 kg a nedá se prát.


Oproti tomu zlaté sandálky v hodnotě 187 000 dolarů, které byly vyrobeny návrhářem Christopherem Michaelem, zatím nemají svého majitele, takže máte šanci. Sexy podpatek je vyroben z jednoho kusu zlata, po stranách a na páscích je použito 2200 diamantů a na spodku boty je karmínově červená podrážka ve tvaru srdce, která dělá botu velmi komfortní a pohodlnou pro nošení.

Zdroj: The House of Borgezie, borgezie.com


A neměli bychom zapomínat na děti: nejdražší postýlka v hodnotě 45 600 dolarů byla vyrobena ve Španělsku z jednoho kusu 18karátového zlata a matrace ze zlaté příze. Postýlka je doplněna hedvábným povlečením.


Dudlík v hodnotě 96 tisíc dolarů, vyrobený z 18karátového zlata, je ozdoben diamanty a i část, kterou miminko dává do pusy, je pozlacená. Tento dudlík je také uzpůsoben k tomu, že si ho maminka může pověsit na krk jako přívěsek.

Reklama
Reklama
Reklama