Provozovatelé skiareálů to vidí jasně: letošní sezonu už nic nezachrání. Navzdory současné sněhové nadílce ji s předstihem označují za ztracenou, byť přesnou výši ztrát budou znát až na jaře.

„U nás půjde o ztrátu v řádech milionů,“ prozrazuje Michal Hošek, provozovatel krkonošského areálu Herlíkovice. „Zasáhne to do budoucích investic, oprav a celkového zvelebování areálu.“

Víceméně stejný chorál se line ze všech lyžařských středisek v Čechách a na Moravě. Rozdíl je pouze v odhadech finančního minusu, jenž pochopitelně závisí na velikosti a významu konkrétního areálu.

Naprosto totožné (a absolutně nepřekvapivé) jsou příčiny bídného stavu: celkový nedostatek přírodního sněhu a výkyvy počasí, které velkou měrou komplikují výrobu toho technického. „Uděláme umělý sníh, což je pracné a finančně náročné, zasněžíme jím svah a následně přijde obleva, takže všechno zase odtaje,“ konstatuje Antonín Tovaryš, majitel beskydského střediska U Sachovy studánky v Horní Bečvě.

Dominik Peza ze Ski Annaberg v Jeseníkách přitakává a doplňuje: „Přitom u nás dnes tvoří umělý sníh 98 procent sněhu, který na kopci leží.“

Tento týden začal sice na horách sníh padat, avšak provozovatelům to zvedlo náladu jen lehce, k optimismu mají daleko. „Utekla nám doba kolem Vánoc či prodloužený víkend po pololetním vysvědčení a tohle už se dohnat nedá,“ tvrdí Antonín Tovaryš z Beskyd.

„Ze sezony zbývá už jen pět týdnů a něco, což je málo na to, aby se zachránila,“ souhlasí Marian Kohoutek, provozní ze Sedloňova v Orlických horách.

„Spousta lidí si v počasí, které dosud po většinu zimy bylo, ani nevzpomene na lyžování. Ve srovnání se zimou s dobrými podmínkami se nám návštěvnost snížila o 30 až 50 procent a o stejná procenta logicky klesnou i tržby,“ přidává se Michal Hošek z Herlíkovic.

Najít na úpadkové sezoně cokoli pozitivního je těžké. Snaží se o to Jiří Falout, mluvčí Skiareálu Lipno: „Alespoň nás to donutí k ještě výraznějšímu přemýšlení, jak posílit zasněžovaní, jak v tomto ohledu maximálně využít těch několika málo mrazivých dnů, a také k uvažování o možných dalších aktivitách mimo sjezdovky.“

I na Lipně ovšem litují, že jim nepříznivé podmínky nedovolily vyzkoušet nově vybudovanou trať a lanovku. Jesenickému Annabergu zase nepovedená zimní sezona nepomůže v plánované padesátimilionové investici do výstavby lanovky.

Na menší areály může mít současná absence sněhu ještě drtivější dopady. Příkladem je Jedlová v Lužických horách, kde si provozovatelé pronajímají plochu na sjezdovky od státních lesů, ročně je to stojí stovky tisíc korun. Z důvodů ochrany přírody přitom v Jedlové nemohou vyrábět umělý sníh, takže tuto sezonu vůbec neotevřeli, a pokud povolení technicky zasněžovat nedostanou ani příští rok, jsou rozhodnuti areál pro zimní sporty definitivně zavřít.