Koronavirová pandemie zasáhla všechny oblasti lidského konání. Český byznys samozřejmě nevyjímaje. A tak nás napadlo pro naši rubriku Forbes Woman oslovit dámy z našeho žebříčku Nejvlivnější ženy Česka a první dámy českého byznysu a zeptat se jich na pár jednoduchých otázek.

Jak zvládáte současnou situaci právě vy a jak ovlivnila vaše podnikání? Jak si udržujete pozitivní přístup, jak bojujete se splínem? Jak vaše děti zvládají home schooling? A co vás současná krize už stihla naučit?

Radka Prokopová, Alca plast: Business as usual? Už to neplatí

Radka Prokopová se svým manželem Františkem Fabičovicem

Čím si v této době udržujete pozitivní mysl a duševní pohodu?
Je dobré si uvědomit, že to nejdůležitější nám zůstalo. Rodina, nejbližší lidé, domov, příroda. V práci je to nová a nečekaná výzva, která je sice mimořádně náročná, ale zase mě po časech „business as usual“ zaplavila vlna adrenalinu. A strašně mile mě potěšil přístup některých našich lidí. Těch, kteří pochopili, že právě v těžkých časech je potřeba nepropadnout panice, ale zabrat – a ideálně ještě o kus více než jindy. Ti mi dávají dobrou víru, že to zvládneme.

Nemůžeme přece jen sedět se založenýma rukama a čekat, až virus odejde. Nebo spoléhat na to, že odněkud přijde pomoc. My všichni tvoříme ekonomiku a my všichni právě teď rozhodujeme o tom, jak dlouhá a hluboká krize bude. A za jak dlouho se náš život začne vracet do normálu. 

Vnímáte na karanténě nějaká pozitiva? Naučila jste se třeba něco nového?
Současnou situaci vnímám jako dar ve smyslu znovuobjevení obyčejného rodinného života. Tím, že jsou zavřené školy a není vlastně kam vyrazit, jsme byli nuceni zpomalit. Najednou máme spoustu času. Můžeme probrat neprobrané, vyslovit nevyřčené, prostě být jenom spolu. Znovu jsem si uvědomila sílu rodiny a obyčejných chvilek.

Kdo je pro vás v této době inspirací?
Zdravotníci, záchranáři, lidé pečující o seniory. Ale zároveň obecně česká společnost, která ukázala, že v krizových momentech dokáže přestat řešit malichernosti a dát se dohromady. Líbí se mi, že nespoléháme jen na pomoc shora, ale jdeme naproti tomu, aby následky byly co nejmenší. Rychle jsme začali šít roušky, vyvíjet nové inovace, posílat své peníze na sbírky pro pomoc zdravotníkům.

Teď bude důležité v tom pokračovat i po konci hlavní vlny pandemie a pomoci české ekonomice k co nejrychlejšímu uzdravení. Ať už tím, že strávíme dovolenou v Česku, zvolíme potravinu od lokálního zemědělce, upřednostníme českého řemeslníka, či koupíme české produkty. To všechno nám může pomoci k co nejrychlejšímu restartu. 

Jak současný stav okolo pandemie konkrétně ovlivňuje váš byznys a vaši práci?
Máme ohromné štěstí, že jsme vsadili na správnou cestu. Už v minulých letech jsme si drtivou většinu komponentů začali vyrábět sami, a tak jsme dnes prakticky nezávislí na dodávkách z Číny nebo jiných zemí. Jen díky tomu nám dnes funguje výroba – a jsme i v těchto časech schopni zásobovat český trh dobrými produkty, a držet tak v chodu řemeslníky.

V rámci svých možností se také snažíme pomoci lidem – nabídli jsme bezplatné náhradní díly včetně dopravy zdarma seniorům, aby v těchto těžkých časech nezůstali bez tolik důležité hygieny. Natočili jsme seriál edukačních videí pro žáky středních škol, kteří teď nemohou trávit čas v učebnách.

I v tomto je krize poučná, protože si uvědomujeme, jak důležité je být soběstačný a mít kolem sebe schopné lidi, kteří si jsou ochotni navzájem pomoci.

Markéta Bláhová, Daytrip: Věřím, že i byznys zaměřený na turisty udržíme funkční

Čím si v této době udržujete pozitivní mysl a duševní pohodu?
Snažím se filtrovat zprávy a nesledovat je v kuse a občas se provětrat na vzduchu a na sluníčku. Protože mám doma štěně vodicího psa, které karanténu samozřejmě nechápe, chodím ho venčit na delší procházky. Snažím se vymýšlet místa s co nejnižší koncentrací lidí, což na chvíli zabaví můj mozek, a dělám si legraci, že pes teď chodí venčit mě. Při procházkách si pouštím cestovatelské podcasty a nepřestávám plánovat, kam bych se chtěla podívat, abych se měla na co těšit. Jen zatím bez konkrétních termínů.

Vnímáte na karanténě nějaká pozitiva? Naučila jste se třeba něco nového?
Já jsem založením realistka, někdy až pesimistka, a tak mám bohužel tendenci vidět spíše ty neblahé důsledky. Ale abych nebyla příliš negativní, potěšilo mě zjištění, že jsme celý náš tým dokázali velmi rychle a flexibilně přepnout do „home office módu“ a udržet ho funkční, včetně pozic, kde bych si dříve nedokázala představit, že je to možné. A ač to může znít jako klišé, tak to, že v kritických chvílích dokážou všichni táhnout za jeden provaz (nejen v naší firmě, ale v celé zemi), pro mě bylo příjemné zjištění.

Kdo je pro vás v této době inspirací?
Každý na tuhle krizovou situaci reaguje jinak, někoho to nakopne a dokáže dát dohromady obdivuhodné projekty, které pomáhají zdravotníkům nebo záchraně oblíbené restaurace či divadla. Všem těmto iniciativám moc fandím, je úžasné, kolik jich za tak krátkou dobu vzniklo. Myslím ale, že je důležité nahlas říkat i to, že některé lidi může současný stav doslova paralyzovat a strach z nejistoty je může ochromit. A proto si vážím iniciativ a lidí, kteří se nebáli jít s kůží na trh, ukázat, že není v okamžitých silách každého zachraňovat svět, a připomenout, že kyslíkovou masku je třeba nasazovat nejdříve sobě. 

Jak současný stav okolo pandemie konkrétně ovlivňuje váš byznys a vaši práci?
Daytrip je služba pro turisty. S pandemií a zavřením hranic i bezpečnostními riziky se slibně rozjetá sezona pochopitelně úplně zastavila po celém světě. Máme poměrně velký tým lidí a tisícovky partnerských řidičů, za které cítím odpovědnost. Pro lidi z interního týmu se snažíme najít jinou práci, abychom si je v týmu mohli udržet. Vymýšleli jsme také, jak zapojit síť našich partnerských řidičů, abychom pomohli lidem, kteří jsou doma v nucené i dobrovolné karanténě, a současně umožnili řidičům kompenzovat ztráty, a tak jsme včera spustili rozvoz jídla pod názvem jidlo.daytrip.cz.

Navíc plánujeme i možnost přidat k objednávce příspěvek na oběd pro zdravotníky. Pokud se partnerská restaurace do iniciativy zapojí, budou mít její zákazníci možnost přidat do objednávky oběd pro zdravotníky, který jim pak naši řidiči bezplatně dovezou.

Jana Štěpánková, Ryor: Beat Saber, zahrada a méně zpráv. Snažím se nezbláznit

Čím si v této době udržujete pozitivní mysl a duševní pohodu?
Spíš bych řekla, jak se snažit nezbláznit. Mám to štěstí, že přes týden pracuji, ale víkendy jsou těžké. Dala jsem si závazek, že přístup k informacím budu mít maximálně díky večerním Událostem. Trvale zapnutou ČT24 jsem si zakázala. Uklidňovalo mě šití roušek. Měla jsem pocit, že můžu něčím přispět, a ne jen sedět doma a nadávat. Pomáhá mi i pravidelné cvičení, hraní hry Beat Saber, čtení, puzzle, karty, malování a zahradničení. Jestli bude karanténa trvat příliš dlouho, budu mít zahradu jako Buckinghamský palác.

A taky mám od doby karanténní dlouhé povídací hovory s přáteli a kolegy. A to já vůbec nejsem telefonní typ člověka. Můj přítel pracuje v zoo, takže pravidelně poslouchám, co se vylíhlo nebo přemisťovalo do výběhu, a je to velmi uklidňující.

Vnímáte na karanténě nějaká pozitiva? Naučila jste se třeba něco nového?
Zjistila jsem, že nejsem takový introvert, jak jsem si myslela. Kontakt a hemžení lidí mi chybí. Taky mi to opět pomohlo zjistit, kdo kolem mě je „držák“, zkrátka umí podržet. A pozitiva se snažím hledat v malých věcech. S přáteli, kolegy a vlastně i se zákazníky si skrz sociální sítě posíláme fotky pro radost – od kvetoucích rostlin po fotky mazlíčků a zákazníci posílají fotky svých balíčků, které jsem jim v e-shopu v této době možná balila i já osobně.

Dělá mi radost i opuštění byznysmódy, chodím si do práce v tričkách a mikině. Rtěnku taky nepotřebuji. Všichni jsou na sebe takoví hodnější a shovívavější. Myslím, že nás tahle situace svým způsobem všechny posune na vyšší úroveň lidskosti.

Kdo je pro vás v této době inspirací?
Mnoho lidí. Ale musím zmínit svoji maminku, zakladatelku firmy Evu Štěpánkovou, která před pár dny oslavila 75. narozeniny. A taky babičku (paní na hlídání z mého dětství). Jsou pozitivní a plné radosti. Možná protože si teď častěji voláme. Nevím, čím to je, ale dokážou mě nabít energií a já si proti nim někdy přijdu úplně hysterická, když jim vysvětluji, proč by neměly chodit tam a onam. Na tyhle hovory se vysloveně těším.

Jak současný stav okolo pandemie konkrétně ovlivňuje váš byznys a vaši práci?
Přineslo mi to v byznysu spoustu poznání. Začali jsme s výrobou antimikrobiálního gelu a zájem je velký. Ale už ten proces před spuštěním ukázal na podstatnou věc, jak moc mám skvělý tým. Jedno oddělení zajišťovalo zásoby obalů, jiné jednalo s celním úřadem, dámy z výroby jsou ochotné pracovat i o víkendu, spousta kolegů včetně mě přišla pomáhat do expedice s odbavováním balíčků. Samozřejmě díky tomu už mám spoustu nápadů, co zlepšit, až bude čas. Celkově mám dojem, že nás tahle krize hodně sblížila z hlediska lidské stránky.

Ilona Mančíková, Sotheby’s Int. Realty: Uklidňuje mě, že jsem covid-19 prodělala

Čím si v této době udržujete pozitivní mysl a duševní pohodu?
Já jsem od přírody pozitivní člověk. Vlastně mě dnes uklidňuje, že jsem nemoc covid-19 nedávno prodělala, protože jsem ji naštěstí zvládla bez větších obtíží za týden, doma s teplým čajem, paralenem a vitaminy.  Teď se na vše dívám jinýma očima. Věřím, že situace je zvládnutelná, bude to chtít čas, disciplínu, zatnout zuby. Jsem doma v karanténě už třetí týden a snažím se dodržovat denní rituály  a nevypadnout z „normálního“ režimu.

Víc než kdy jindy dbám na zdraví, starám se o sebe. Každé ráno cvičím, jde to i v obýváku, objevila jsem spoustu aplikací cvičení  a online lekcí jógy. Konečně mám čas na dobrou snídani v klidu, práci věnuji šest až osm hodin denně, takže mi zbývá dost času na čtení, skype call s rodinou a přáteli, den končím s knihou nebo s Netflixem a meditací před spaním. To mě uklidňuje stejně jako fakt, že moje rodina i přátelé jsou v pořádku. 

Vnímáte na karanténě nějaká pozitiva? Naučila jste se třeba něco nového?
Na všem se snažím najít něco pozitivního. Doba nám umožňuje zpomalit, zamyslet se, plánovat a taky naslouchat. Nutí nás být kreativní, rychle reagovat a přemýšlet, jak se se situací vypořádat. Pozitivně vnímám soudržnost mezi lidmi, vůli a snahu pomáhat ostatním. Najednou se zajímáme, zda soused nepotřebuje pomoc, pomáháme seniorům, vážíme si práce zdravotníků, policie, hasičů. Šijeme roušky, přes noc vznikly skvělé neziskové projekty a platformy na sdílení informací.

Mám konečně čas věnovat se restům, volat rodině a přátelům, udělat pořádek ve skříni, nastavit si priority v práci. Naučila jsem používat různé hangouty, teams a jiné online platformy pro komunikaci s týmem i klienty. Ponořila jsem se do firemního CRM a konečně mu přišla na chuť. Snažím se pomoci tam, kde mohu a umím nejlépe. A nově se učím, jak zvládnout roli lídra. To je asi největší výzva. Doba na nás klade větší nároky, máme zodpovědnost nejen za své rodiny, ale i za své firmy, zaměstnance. To je náročné cvičení a já se učím každým dnem, jak to zvládnout a vyváznout bez škrábanců.

Kdo je pro vás v této době inspirací?
Moje babička, v 84 letech zvládá situaci s obdivuhodným klidem, nadhledem. Pak všichni ti v první linii, kteří pomáhají, jejich nasazení je obdivuhodné. I ti, kterým ze dne na den zamrzl byznys a oni se s tím musí vypořádat, řada z nich dobrovolničí, ostatní zkoušejí najít rychle způsob, jak svůj byznys přeorientovat. Díky většímu množství času a možnosti poslouchat spousty dobrých podcastů a online konference mě inspirují lídři úspěšných firem sdílející své zkušenosti. 

Jak současný stav okolo pandemie konkrétně ovlivňuje váš byznys a vaši práci?
I my jsme se museli rychle naučit být online a smart. Využíváme více než kdy jindy digitální marketing, sociální média pro kontakt s klienty, virtuální prohlídky nemovitostí. Ale i telefon. Po dlouhé době si lidé chtějí opět volat a povídat si. To dříve nebylo tak časté. Samozřejmě kvůli omezení pohybu osob jsou omezené i možnosti prohlídek nemovitostí. To je silná brzda naší práce, ale lidé se nepřestali o nemovitosti zajímat. Naopak, uvědomují si, jak je bydlení důležité.

Známe přísloví můj dům, můj hrad. Místo, kde nyní trávíme téměř 24 hodin denně. Zjišťujeme, jak je pro nás komfort domova důležitý. Je mnoho těch, kdo rychle hledají větší dům se zahradou pro děti, nemovitost v přírodě nebo se poohlížejí po zajímavých investičních příležitostech. Trh zaplavily byty dříve určené krátkodobým pronájmům, majitelé nemovitostí jsou více ochotni zvážit slevu z ceny.

Myslím, že práce budeme mít stejně a možná i více, a na to je dobré se řádně připravit. Tento čas využíváme s týmem na vylepšení webových stránek, interního CRM, zamýšlíme se, jak zlepšit klientský servis a jak aktuálně klientům vyjít vstříc. Tato doba taky ukáže, kdo je týmový hráč, kdo je připraven se se situací poprat s nasazením. Je to zajímavé, pozorovat chování lidí kolem. 

Andrea Hájková, Myskino: Přesunuli jsme se do online byznysu

Čím si v této době udržujete pozitivní mysl a duševní pohodu?
Prací. Snažím se udržovat pracovní rytmus, každý den se kromě starání o rodinu a školu dětí věnuji práci. A to vše s vidinou toho, že se věci brzy vrátí do normálu.

Vnímáte na karanténě nějaká pozitiva? Naučila jste se třeba něco nového?
Téměř každý den cvičím. O každodenní cvičební „nálož“ se nám doma stará dcera, hledá a chystá pro nás různá videa a musím říct, že pohybu se teď věnuji mnohem více než dřív.

Kdo je pro vás v této době inspirací?
Inspirací jsou mi všichni, kteří si v této nelehké době zachovali chladnou hlavu. Majitelé firem, kteří řeší jak svou existenci, tak především existenci svých zaměstnanců a spolupracovníků. Po prvotním šoku začali řešit rozvážně, ale rychle vzniklou situaci a dělají vše pro to, aby byl návrat do běžného provozu pro jejich firmy co nejhladší.

Jak současný stav okolo pandemie konkrétně ovlivňuje váš byznys a vaši práci?
Přesunuli jsme se na online a prodeji přes náš e-shop se snažíme alespoň trochu nahradit ušlé zisky ze zavřených obchodů. Je to výzva.