skip to main content
Forbes Insider

Mají zaměstnanci ve firmě vědět, kolik kdo bere peněz?

2 minuty čtení

Na tuhle a spoustu dalších otázek hledá odpověď snad každý podnikatel. A my jsme pro vás vytvořili místo, kde je najdete.

To místo se jmenuje Forbes Insider a je to náš nový miniweb určený pro podnikání a šéfy firem. Forbes Insider přináší odpovědi na byznysové otázky, které vás trápí. Odpovídají na ně ti nejpovolanější – byznysmeni a odborníci, které znáte i z našich článků a kteří si s úkolem už úspěšně poradili.

Ptát se a odpovídat můžete i vy, stačí, když na Insideru kliknete na tlačítko „Položit dotaz“, nebo pište na zdravko.krstanov@forbes.cz.

Jedním z velkých témat je transparentní systém odměn. Obecné pravidlo říká, že trhy (a tedy i ty pracovní) se chovají lépe, když jsou ceny veřejné. Platí to ale i pro platy zaměstnanců?

Zeptali jsme se na názor dvou úspěšných podnikatelů různých generací, kteří působí ve zcela odlišných oborech. Tady jsou jejich odpovědi.


Zbyněk Frolík, majitel Linetu

Ne.

U nás, ale ani v západní Evropě to není ani správné, ani možné.

Lidé si závidí a ne vždy vidí výkon svých kolegů tak, jak ho vnímá management. Závist produkuje pasivní rezistenci a to významně snižuje výkonnost firmy.

V Německu je sdílení informací o výši platů dokonce zakázané zákonem.


Lubo Smid, CEO STRV

Toto považuji za velmi radikální. Ačkoli jsme v STRV příznivci transparentní komunikace, na sdělování výše odměn si dáváme opravdu velký pozor.

Jedním z důvodů je, že ne všichni lidi ve firmě vědí a dokážou plně porozumět tomu, co ostatní dělají, hlavně ti jim vzdálení. To může vést k nedorozuměním, která mohou způsobit relativně velké škody.

Osobně si myslím, že model, kdy jednotliví zaměstnanci znají odměny kolegů, může fungovat jen tehdy, pakliže to praktikujete hned od začátku. Nevěřím, že je možné na něj hladce přejít ve chvíli, kdy už má firma nějakou historii.

Máte s vaší firmou jinou zkušenost? Reagujte na Insideru pod odpovědí. Pálí vás jiný byznysový problém? Klikněte na tlačítko „Položit dotaz“ nebo napište na zdravko.krstanov@forbes.cz. My se na něj podíváme a uděláme vše pro to, abychom vám za pomoci těch nejlepších odpověděli.