V životě i v samotném byznyse platí, že svému štěstí musíte jít naproti. Své o tom ví rodák z Českých Budějovic Václav Gráf, který v současné době vede české aktivity online ubytovací platformy Airbnb, stál ale také u vstupu nyní největšího světového startupu Uber do České republiky. I proto byste v Česku těžko hledali zkušenějšího manažera z oblasti takzvané sdílené ekonomiky.

Cílevědomost 33letému Václavu Gráfovi rozhodně nechybí. Už ve 18 letech – ještě před svou maturitou – si brigádami ušetřil na letenku do Austrálie, kam odletěl zejména za účelem naučit se pořádně anglicky. „Peníze jsem si ušetřil tím, že jsem téměř každý víkend chodil pracovat do Kauflandu,“ začíná Václav Gráf vyprávět svůj příběh v pražské kavárně Monolok, která je častým centrem jeho obchodních schůzek.

Čtěte také: Airbnb pro bohaté. Luxury Retreats vám zajistí dovolenou i u Francise Coppoly

„Zaplatil jsem si letenku a ubytování na první měsíc, v kapse jsem měl 500 dolarů a neuměl jsem vůbec anglicky. Naštěstí jsem se brzy chytl, brzy jsem začal mýt nádobí, uklízet a tak podobně,“ vrací se k nejistým začátkům. V Austrálii nakonec vydržel celých sedm měsíců.

Ze zámku přes VŠE do USA

Po návratu do Česka si na střední obchodní škole dodělal maturitu, čímž ale jeho vzdělávání rozhodně neskončilo. Během doby, co si po tři sezony vydělával jako turistický průvodce na Státním hradu a zámku Český Krumlov, se přihlásil na Vysokou školu ekonomickou v Praze. Zde sice nedokončil doktorandské studium, titul inženýra mu ale už nikdo neodpáře a navíc, během studia začal získávat ty pravé pracovní zkušenosti. Brzy se tak seznámil s prostředím státní správy i soukromé sféry, když dělal konzultanta nejdříve na ministerstvu průmyslu a obchodu a následně i v poradenské společnosti E&Y.

Nabyl ale i zahraniční zkušenosti. Jako stážista mohl nakouknout do Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD), zlom ale přišel až ve Spojených státech v roce 2012, kde dostal šanci prohloubit své znalosti na prestižní univerzitě v Pennsylvánii. A to díky získání tzv. Fulbrigtova stipendia, které považuje za jeden z dosavadních životních úspěchů. Zaměřením Václava Gráfa byly dopady regulace a díky tomu se tehdy poprvé setkal i s dnes hlavními představiteli sdílené ekonomiky v podobě taxiplatformy Uber a ubytovací služby Airbnb.

„Problém sdílené ekonomiky se začal řešit v roce 2011, a to zejména v New Yorku, kde jsem se s tím poprvé setkal. Přišlo mi to vše velmi zajímavé a více se mi líbila líbila varianta pro takové služby pracovat, než je regulovat,“ říká Gráf.

Airbnb

Setkání s Uberem

To ještě netušil, že za dva roky bude prvním šéfem Uberu pro rozvoj jeho aktivit na českém trhu – a vlastně i prvním jeho zaměstnancem v Česku. Cesta k tomu byla vcelku jednoduchá, chtělo to jen dát o sobě vědět.

„Uber měl tehdy svůj tým v Bruselu a já pro něj chtěl dělat public policy, tak jsem se jim ozval. A oni přišli s tím, zda-li nechci vést spuštění služby v Praze, která se nakonec stala prvním městem Uberu ve střední Evropě,“ vypráví. Rozhodujícím faktorem pro takovou nabídku byly samozřejmě získané znalosti i zkušenosti Václava Gráfa, které mu otevřely cestu k tomu stát se regionálním manažerem. Pro mnohé jde o práci snů, Václav Gráf se ale zpočátku potýkal s nepochopením jeho okolí.

„Bylo docela složité vysvětlit mému okolí, proč se po zkušenostech ze Spojených států přidávám k nějaké taxi aplikaci. Před třemi lety Uber mnoho lidí vůbec nechápalo, teď už je to samozřejmě o něčem jiném,“ vzpomíná. V Uberu vydržel rok, během něhož našel kolegyni a současnou manažerku pro český trh Barboru Polachovou, o které říká, že jde o jeho dosavadní nejlepší výběr spolupracovníka, jakého kdy měl. Strach z budoucího rozvoje služby tak rozhodně nemá.

Čtěte také: Manažer vrcholovým sportovcem. Přes den správa investic, večer činky

Přechod do Airbnb

Další a zatím poslední štace Václava Gráfa pak pokračovala do již zmiňovaného Airbnb. A jak se k ní dostal? „Opět jsem jim proaktivně napsal,“ říká s úsměvem. „V Uberu je to velmi náročné, člověk se tam velmi brzy unaví,“ zdůvodňuje své rozhodnutí po roce odejít.

Václav Gráf se nyní v Airbnb stará také o rozvoj platformy s tím, že jeho práce je ale komplexnější. To vychází i z toho, že je zde pouze jediným zaměstnancem amerického startupu. Na druhou stranu, více pracuje s celou komunitou, která je pro fungování Airbnb klíčová.

„Vše stojí a padá na kvalitě hostitelů. A zlepšování produktu je to, co mě baví nejvíc,“ říká. Jeho motorem je i to, že Česko se stalo pro Airbnb, které má po celém světě přes 2 000 zaměstnanců, jedním z nejdůležitějších trhů. Důkazem je právě to, že zde má manažera určeného pro rozvoj trhu.

A jaké rady by Václav Gráf dal studentům, kteří by chtěli dosáhnout podobného úspěchu jako on? „Kdybych věděl to, co dnes, tak bych v Česku nešel na magisterské studium. Podle mě je to zbytečnost, místo toho je lepší začít při škole pracovat a poté jít na zkušenou do zahraničí, “ uzavírá Gráf.