Las Vegas dnes čeká boxerský „zápas století“. Proti sobě se postaví dva nejlepší boxeři současnosti – Američan Floyd Mayweather a Filipínec Manny Pacquiao. A kromě dobrého boxu půjde i o velké peníze. Mayweather – který má přezdívku Money – mezi nejbohatší sportovce světa už patří a po dnešku by se mezi ně měl zařadit i Pacquaio.

I on už si přišel na víc peněz než většina aktivních sportovců během celé své profesní dráhy. Ovšem zápas s Mayweatherem pro něj bude znamenat vůbec největší výplatní den po dvaceti letech v ringu. Jeho celkové příjmy za boxování překročí 400 milionů dolarů (10 miliard korun).

Pacquiaův konečný zisk za tento zápas bude záviset na jeho sledovanosti v televizi (podle počtu tzv. PPV, pay per view, plateb za zhlédnutí), ale předpokládá se, že by mělo jít minimálně o 80 milionů dolarů (2 miliardy korun). Vysoká sledovanost by dokázala částku zvednout až na 120 milionů dolarů (3 miliardy korun). Základ, který Pacquiao za zápas dostane v každém případě, je 50 milionů dolarů (1 a čtvrt miliardy korun).

Pokud bude Pacquiaova odměna alespoň zmíněných 80 milionů dolarů, jeho celkové příjmy za dosavadní boxerskou kariéru by dosáhly 425 milionů dolarů. Pacquiao by se tak dostal do krátkého seznamu aktivních sportovců, kteří tuto horentní sumu dokázali vydělat. Zatím mezi ně patří Tiger Woods, Phil Mickelson, Roger Federer, LeBron James, Kobe Bryant a samozřejmě Floyd Mayweather. Všichni kromě Mayweathera a Pacquiaoa získali své jmění především ze sponzorských dohod.

manny done

Mayweather sice minulý týden podepsal smlouvu s FanDuel, ale jinak se reklamním dohodám spíše vyhýbal. Pacquiao je naopak v očích Američanů poměrně prodejným zápasníkem. Partnerství uzavřel v minulosti například s Hewlett-Packard, Sony, Hennessy, Monster Energy nebo San Miguel Beer. Jeho marketingový tým vedený Luciou McKelvey, třídou ve svém oboru, uzavřel v minulém roce dohody s Nike, Wonder Pistachios, Nestlé nebo Foot Locker. Pacquiao tak sice během své kariéry vydělal z reklamy 30 milionů dolarů, ale i tak drtivá většina jeho jmění pochází přímo z ringu.

Hvězdou se ovšem Pacquiao nestal hned. Prvních deset let své boxerské dráhy se účastnil spíše menších zápasů. V roce 2005 se však utkal s Erikem Moralesem na svém vůbec prvním PPV zápasu. Tento zápas měl 350 tisíc PPV nákupů, za které Pacquiao získal 1,75 milionu dolarů (cca 44 milionů korun).

Horentní výdělky odstartovaly po jeho zápase s Oscarem De La Hayou v prosinci 2008. Za něj získal 11 milionů dolarů (275 milionů korun) jako základ a za sledovanost další 4 miliony (100 milionů korun). To byl trojnásobek jeho předchozích příjmů. Z Pacquia se tak stala PPV hvězda.

To nejlepší z Pacquiaových zápasů podle HBO:

Jeho další čtyři zápasy proti Rickeymu Hattonovi, Miqueli Cottovi, Joshuovi Clotteymu a Antoniu Margaritovi měly v průměru jeden milion PPV nákupů a Pacquiao tak za každý z nich v průměru utržil 15 až 20 milionů dolarů. Jeho dva následující zápasy v roce 2011 byly nejvýdělečnější a měly nejvíce PPV diváků za celou kariéru. Porazil jak Shana Mosleyho, tak Juana Manuela Márqueze a za zápasy vydělal téměř 60 milionů dolarů.

V posledních letech počet Pacquiaových PPV poklesl. Částečně za to může skutečnost, že byl dvakrát vyslán zápasit mimo USA do Macaa – Mekky asijského hazardu. Za zápasy s Brandonem Riosem a Chrisem Algierim získal pouze 475 a 350 tisíc PPV nákupů. I tak ale Pacquiao vydělal na obou zápasech více než 40 milionů dolarů (miliardu korun). Navíc bonus za zápasení na Macau je nízká – 12% – sazba daně z příjmu. V USA dosahuje 39,6 %.

Pacquiao se dosud účastnil 18 PPV zápasů, během kterých proběhlo  celkem 13,6 milionů PPV nákupů. Dohromady se na nich utržilo 755 milionů dolarů (necelých 19 miliard korun).


Čtěte také: 

TOP 10 nejlépe placených hokejistů, které uvidíte na mistrovství světa