Největší veletrh spotřební elektroniky jménem Consumer Electronics Show zavřel v Las Vegas své brány a my vám přinášíme výběr toho nejlepšího/nejzajímavějšího, co jsme během čtyř dnů v Nevadě viděli a vyzkoušeli.

Mazlivý robot

Clicbot. Roztomilý rodinný robot, který hraje hry, tancuje, umí lézt po zdi, a dokonce prý i servíruje kávu. Je to multitalentovaný společník, kterého můžete sami naprogramovat k mnoha věcem – i díky tomu, že se k němu dají modulárně přidávat další a další díly. Můžete si z něho udělat třeba psa. Viděli jste film Wall-E? Tak Clicbot je mu dost podobný, vždyť mu kreativci z Pixaru dělali oční animaci. Pokud ho chcete, sledujte Kickstarter. Brzy se tam má objevit!

Chytrý pásek

Welt. Tohle je první pásek proti pádu na světě. Do Las Vegas s ním přijela korejská společnost Welt a zabodovala: od pořadatelů veletrhu CES dostala za svůj pásek určený pro seniory Innovation Award. Co je na něm tak výjimečného? Je v něm senzor, který přes propojení s mobilní aplikací dokáže ze stylu chůze předpovědět nebezpečí pádu. Kromě toho také měří počet kroků, dobu sezení, obvod pasu nebo přejídání. Cena? Od 395 dolarů.

Dresy s blockchainem

Genuino. Fotbalovému klubu z Fiorentiny, který hraje nejvyšší italskou ligu, došla trpělivost s podvodníky, kteří prodávali padělané „hrané“ dresy. Spojil se proto s firmou Genuino a začal využívat technologii blockchainu, aby identifikoval a ověřil pravost dresů, které měli jeho hráči opravdu na hřišti. Od půlky prosince je každý zápasový trikot opatřen malým čipem s unikátním a nezaměnitelným kódem.

Blockchain se objeví i na letošním Euru – společnost AlphaWallet ho použije pro ověřování pravosti lístků, které budou vydané na Ethereu. To usnadní peer-to-peer převody vstupenek a organizátoři si od toho také slibují jejich větší cenovou stabilitu.

Záložník Franck Ribéry v dresu Fiorentiny

VR rukavice

Bebop Sensors. Vítěz soutěže magazínu Time o nejlepší inovaci roku. Rukavice Forte Data Glove s haptickou odezvou a novým flexibilním látkovým senzorem jsou skvělým doplňkem pro VR brýle využitelné pro pracovní školení nebo hru ve virtuální realitě. Fungují s Oculus Quest, Microsoft Hololense i headsetem HTC.

Kšiltovka pro lepší kštici

Capillus. Na CES se objevilo hned několik společností, jejichž čepice, čelenky a helmice slibují podporu růstu vlasů. Jednou z nich byla i baseballová čepice Capillus, která pomáhá při vypadávání vlasů a podporuje jejich růst. Stačí ji prý nosit jen šest minut denně a její biostimulační laserová terapie (LLLT) prý za několik měsíců dokáže zázraky. Klinicky otestovaný gadget má certifikaci od americké organizace FDA a podle hustoty laserových bodů vyjde od 999 do 3499 dolarů.

Chytrá kšiltovka Capillus

Chytrá helma pro cyklisty

Cosmo Connected. Policisté, kurýři, pošťáci… Ti všichni jsou ideální klienti pro tenhle pasivní bezpečnostní systém. Francouzi jsou mistři mopedů a skútrů, a tak není divu, že právě v Paříži vznikla helma, která má na zadní straně brzdové světlo a umí i blinkr (díky propojení přes bluetooth), pozná pád, sama zvládne zavolat pomoc. Díky spárování s mobilní aplikací přes ni můžete sledovat svůj pohyb po městě. 

Někdy během tohoto roku by se měla helma začít prodávat v páru se speciálními brýlemi, které přes rozšířenou realitu budou fungovat jako head-up displej pro navigaci. Očekávejte cenu okolo sedmi tisíc korun.

Vláček, který učí programování

LoCoMoGo. Každý si rád hraje s mašinkami, a teď je navíc šance se díky nim naučit programovat. Vláček od tohoto amsterodamského startupu jezdí po obyčejné elektrikářské pásce nalepené na zemi a děti k ní můžou přidávat různé barvy znamenající různé úkoly ve stylu „if-this-then-that“: na kousek modré pásky třeba vláček zahouká, na červenou zastaví, na zelenou zabliká…

LoCoMoGo je určené pro děti mezi čtyřmi a dvanácti lety. Začínají jednoduchým systémem drag-and-drop a končí klasickým programováním. Tenhle nizozemský expres by měl zanedlouho přijet do stanice Kickstarter.

Chytrý odpadkový koš

Townew. Popravdě, tenhle koš není zase tak chytrý, je spíš užitečný. Sám si totiž poradí se špinavou prací, kterou nikdo nechce dělat – zabalit odpadky do igelitového pytle, zavázat ho a dát na místo nový. Vy se tak nemusíte toho nevábného nákladu nijak dotýkat a čichat ho. Tomu se říká inovace každodenního života (ve Vegas za to samozřejmě jeho tvůrci dostali Innovation Award) s cenovkou 120 dolarů.

Polštář proti chrápání

Motion Pillow. Pokud nechrápete vy, váš partner určitě ano. Americký startup 10minds nabízí řešení: jeho hi-tech polštář monitoruje váš spánek a polohu hlavy. A pokud vás slyší chrápat, nafoukne jeden ze čtyř vnitřních airbagů, takže vás jemně donutí změnit polohu hlavy, aby se uvolnily dýchací cesty.

Je k tomu samozřejmě apka a veškerá analytika, díky níž zjistíte o svém spánku všechno možné i nemožné, a dokonce si můžete si své chrápání ráno i přehrát ze záznamu. Druhá generace Motion Pillow je aktuálně na crowdfundingovém portálu Indiegogo s cenou 420 dolarů.

Neviditelná klávesnice

C-Lab. Inkubátor Samsungu ve Vegas ukázal SelfieType – neviditelnou klávesnici, k níž stačí jen chytrý telefon. Jeho přední kamera sleduje pohyb prstů a pomocí umělé inteligence určí, kterou neviditelnou klávesu právě zmáčkly. Zatím jde o demoverzi upravenou na míru rukám korejských inženýrů, kteří ji na CES představovali. 

Kdy se SelfieType dostane mezi prostý lid, je otázka. Do té doby můžete vyzkoušet třeba pekingský Hachi Infinitive, což je projektor, který za 999 dolarů změní jakýkoli povrch v klávesnici.

Hajej, dadej

4moms. Stánek této americké firmy byl na veletrhu obsypaný cenami od renomovaných časopisů. Důvod? MamaRoo Sleep Bassinet. Tato pohyblivá dětská postýlka umí pět různých uspávacích programů s vibracemi a uklidňujícími melodiemi, takže (do jisté míry) dokáže plačícím batolatům nahradit houpavou rodičovskou náruč.

MamaRoo Sleep Bassinet funguje přes bluetooth a přes telefon ji můžete nastavit třeba na ráno. Nevyspalí rodiče, připravte si 330 dolarů a vyčkejte do února, než se hi-tech postýlka dostane na trh.

Selfie dron

Air Pix. Na závěr milá zbytečnost. Maličký dron, který strčíte do kapsy a přinese nový pohled do vaší fotogalerie. Bude vás totiž sledovat, jak mu nařídíte, a můžete ho ovládat mávnutím ruky (na ovládání nepotřebujete telefon). Fotí a nahrává videa v HD kvalitě, vydrží ve vzduchu šest minut a uletí do výšky i do dálky až 18 metrů. Nejlevnější verze začíná na 100 dolarech.