Je středa pět hodin odpoledne a Rodrigo Flores, Patricio Ibargüengoitia, Fernando Larios a David Zamorano hrají jako každý týden společně fotbal na hřišti na pražském Újezdě.

Do Prahy je z různých koutů Mexika přivedly různé důvody, jedno ale mají společné. Po zápase jdou na pivo a fantazírují, jakou by si dali quesadillu, tacos nebo flautas.

O několik let později o něm už nesní, ale mexické jídlo rovnou vaří. Dalším Mexičanům, kterým se stýská, i Čechům, kteří na něj mají chuť. Ještě společně s Luisem Arrontem v restauraci Las Adelitas, která tento rok slaví desáté výročí. Za tu dobu se jim povedlo v Praze otevřít čtyři pobočky a přivést do Česka nejen autentické mexické jídlo, ale také mexickou kulturu.

Měsíčně pobočky Las Adelitas obslouží 20 tisíc lidí.

Jako první s gastronomií opatrně začali Rodrigo Flores a Patricio Ibargüengoitia. Kromě toho, že na fotbalové zápasy vozili burritos, založili amatérskou donáškovou službu Las Adelitas Delivery a jídlo, které tehdy vařili doma v kuchyni, rozváželi známým metrem nebo tramvají.

„První objednávku, tehdy ještě přes e-mail, jsem udělal já. Než mi ji dovezli, uběhly tři hodiny,“ směje David Zamorano, kterého do Prahy původně přivedla práce u reklamy a filmu a v Las Adelitas se stará o marketing.

Pak se pustili do pop-up eventů. Třeba na mexické ambasádě, v hotelu Astoria, v pražských klubech MeetFactory nebo Cross. Po dvou letech se úvodní dvojka rozhodla otevřít si vlastní kamennou restauraci a do týmu přibrala ještě Zamorana, Fernanda Lariose a krátce po otevření prvního podniku v Americké ulici také Luise Arronta.

Restaurace v pražské Petrské ulici je nejnovější pobočkou Las Adelitas.

„Nepřemýšleli jsme nad žádným konceptem, jen jsme do toho chtěli jít společně. Jediné, co jsme věděli, bylo, že nechceme žádná ponča a sombrera, že chceme být autentičtí a vařit jídla, která jsme znali z domova,“ říká Larios, který v Praze zůstal po studiích na ČVUT. Jeho rodina taky celé skupině na otevření prvního vinohradského podniku půjčila peníze.

Z punkových začátků, kdy chodili během večera dokupovat salát nebo kolu do vedlejších potravin, se tak během dekády stal podnik, který nakrmí měsíčně až 20 tisíc lidí (jen pro představu, to je o dva tisíce víc než kapacita O2 areny).

Za rok pobočky Las Adelitas vyexpedují čtyři tuny guacamole, půl milionu tortill a připraví víc než 130 tisíc margarit, což z nich také dělá největší odběratele a spotřebitele tequily mezi českými restauračními řetězci.

O číslech se baví neradi. Mluvit za ně má prý to, že v Praze postupně otevřeli tři další restaurace – nejdřív na Malém náměstí, pak v Lucemburské ulici a nakonec v Petrské čtvrti, kde se nedávno vyměnili s podnikem Paula Daye Maso a kobliha. Stále si drží cateringový byznys pro mexickou ambasádu nebo soukromé oslavy, každý rok rostou průměrně o 10 procent a vedou stovku zaměstnanců 20 různých národností.

Las Adelitas teď chtějí nastartovat nový, jednodušší byznysmodel. Za několik měsíců plánují na Vinohradech rozjet nový koncept tacos bister.

„Máme nabídky ze zahraničí na expanzi naší restaurace, ale my se teď chceme zaměřit na síť take away míst s tacos. Jednoduchý koncept, jednoduché chutě,“ vysvětluje Zamorano.

Oslava Día de los Muertos v restauraci v Lucemburské ulici.

Prahu mexická pětice hodnotí jako dobré místo pro život i pro rozjezd byznysu.

„Nejsou tady žádné bariéry. A pokud jsou, můžete je překonat, když budete konzistentní v tom, co děláte. Třeba nám ze začátku chyběla spousta ingrediencí, ale my je sem přivezli a nakonec jsme otevřeli celý nový trh,“ naráží Zamorano na to, že na český trh přived

li například ibišek, opuncii, několik druhů tequily nebo mezcalu.

Průvod ke svátku mrtvých na Starém Městě.

Aktivity Las Adelitas jdou i za hranice byznysu s jídlem. Už sedm let organizují v rámci sousedského happeningu Zažít město vlastní festival La Calle Mexicana v Americké ulici a do Česka přivedli svátek mrtvých, Día de los Muertos, kdy na Dušičky organizují slavnostní průvod z Vinohrad až na Malé náměstí.

„Nechceme jen prodávat burritos v restauraci. Chceme vyprávět o naší kultuře, mluvit o tom, odkud vaše oblíbené jídlo pochází. Ale jasně, taky jsme rádi, že už všichni vědí, že se do všeho mexického, ať už je to rýže, polévka, nebo tacos, dává limetka,“ směje se Luis Arronte.