skip to main content
Andrej Babiš

Mezi Babišem a Dospivou. Jak profesor Kolář buduje kliniky nejen pro celebrity

4 minuty čtení

Nejznámější fyzioterapeut v Česku rozšířil své Centrum pohybové medicíny o novou kliniku. Profesor Pavel Kolář, u kterého se léčí miliardáři, špičkoví sportovci, ale i běžní občané, přidal k chodovskému centru nově i to v Jinonicích v areálu Waltrovka.

Čtěte také: Ordinace 2.0. Příběh Čechů, kteří vyzrávají na čekárny plné pacientů

Úterní slavnostní otevření kliniky CPM dalo dohromady pozoruhodnou směsici osobností: v družném hovoru se tu proplétali miliardář Marek Dospiva, generální ředitel ČT Petr Dvořák, šéf ČEZ Daniel Beneš, spolumajitel Tipsportu Vratislav Randa, dále mocní lidé sportovního světa Pelta, Kaderka, Varhaník či Černošek, herci Bartoška, Eben a Janžurová, sportovci Krpálek, Kvitová, Plíšková, Synek, Neumannová, Špotáková, Knapková…

Pavel Kolář při slavnostním otevření CPM Waltrovka v hovoru s Kateřinou Neumannovou.

To jen ukazuje, jaký dopad do společnosti má práce Pavla Koláře. Zkraje týdne mu bylo 54 let, avšak při proslovu na improvizovaném pódiu, které vyrostlo u zdi moderně zařízené tělocvičny ve třetím patře kliniky, narozeninové dary odmítal. Místo toho dal jeden on sám hostům – desetiminutovou přednášku o pohybové kultuře, která shrnula, v čem se CPM liší od běžného zařízení.

Čtěte také: Rady Pavla Koláře: Jak rozhýbat vaše děti

Kolářova výjimečnost tkví v tom, že u každého pacienta se nesnaží jen vyléčit následek (místo bolesti), ale hledá příčinu pohybových obtíží. Ty mají často neurologický, metabolický, hormonální nebo onkologický kontext, takže do hry vstupuje jeho odbornost z mnoha dalších lékařských odvětví, která daleko přesahují hranice fyzioterapie.

Zdroj: CPM

A samozřejmě má perfektní znalost pohybových vzorců těla, což si u něj léta ověřují Jágr, Kellner, Djokovič, čeští prezidenti a mnozí další. Kolář kousek svého know-how poodhalil při slavnostním otevření kliniky. Pustil hostům zpomalené záběry tenisového podání Federera a Murrayho – na prvním ukázal dokonale zvládnutý pohyb, který nezatěžuje tělo, u druhého bodovým laserem kroužil po vytočených kyčlích a kolenech.

„Na operaci kyčle už byl a do roka do dvou půjde i na meniskus. To je důvod, proč on nebude hrát do 35 let, zatímco Federer ano. Podívejte se na Federerův postoj, jak v něm nejsou žádné patologické síly,“ popisoval směrem do sálu, v němž všichni VIP pozorně naslouchali.

Na slavnostní otevření dorazil i Jiří Bartoška.

Každý z nich u Koláře už byl jako pacient. Nebo bude. To je také důvod, proč může CPM fungovat na byznysové bázi. Platilo to už na Chodově, platí to i ve Waltrovce. „Je to pokračování a rozšíření koncepce, kterou jsme započali před pár lety,“ říká Kolář o investici, která ještě není přesně spočítaná, každopádně se pohybuje ve vyšších desítkách milionů korun.

CPM je finančně náročný projekt. Na přístroje si Kolář musí sehnat sponzory (například ultrazvuk zakoupil Petr Kellner) a ročně si musí vydělat kolem 40 milionů korun na platy, energie a další položky – třeba nájem.

Čtěte také: Bratři, kteří znají české miliardáře nejlíp. To jsou Pavel & Petr Kolářové

Reklama

A tady se dostáváme ke dvěma z TOP 10 nejbohatších Čechů. Zatímco na Chodově Kolář platí nájem Andreji Babišovi, ve Waltrovce posílá peníze Marku Dospivovi.

„Pavel Kolář je náš rodinný přítel a podle mě nejhodnotnější člověk v této republice,“ prohlásil Babiš pro Forbes v létě 2012. Jenže pak naplno vstoupil do politiky a vztahy s Kolářem prudce ochladly. Dlouho se mluvilo o tom, že Kolář chce z Chodova odejít, nakonec ale zůstal. „Stěhování by bylo moc komplikované, navíc řadu klientů máme z jižní části Prahy a dost zaměstnanců dojíždí ze směru od Benešova,“ podotkl Kolář.

A pak je tu ještě jeden nevyřčený důvod. Babiš totiž CPM snížil nájemné, jež se předtím podle informací Forbesu pohybovalo v podobných relacích jako v Pařížské ulici.

Jaké má Kolář s Babišem vztahy dnes? „Neutrální,“ prohlásil slavný fyzioterapeut bez známky emocí.

Pavel Kolář se svým dlouholetým klientem, bývalým desetibojařem a současným atletickým trenérem Tomášem Dvořákem.

Co se týče nájmu, vyšel Dospiva podle svých slov Kolářovi vstříc. „Má zde běžné tržní nájemné. Každopádně jsem moc rád, že tady je. Moc si ho vážíme,“ řekl spolumajitel investiční skupiny Penta pro Forbes na úterním otevření.

CPM ve Waltrovce zabírá čtyři patra v jedné z budov, které připomínají staré tovární časy této lokality – bývala tu fabrika na letecké motory a automobily. Však tu také zůstal původní skelet budovy a dole ve vstupní hale i originální hodiny, které odměřovaly dělníkům šichtu.

Teď okolo nich chodí pacienti k jednomu z nejprominentnějších fyzioterapeutů v Česku. Vedle VIP sportovců, herců a byznysmenů má prý možnost se v CPM nechat léčit každý. „Přetlak je velký, ale nejsme klinika jen pro celebrity. Možnost sem přijít má každý člověk z ulice,“ tvrdí Kolář s tím, že čekací doba pro „nonVIP“ je zhruba tři týdny. Upřímně – člověk z ulice se přímo ke Kolářovi nedostane. On sám jen konzultuje výjimečné případy a i u mnoha VIP klientů provede pouze vstupní vyšetření a pak se pacientovi věnuje někdo z jeho 75 zaměstnanců.

To je i případ Vratislava Randy. Spolumajitel sázkové kanceláře Tipsport do CPM dochází kvůli bolavé kyčli. „Dostávám od fyzioterapeuta do těla, ale stojí to za to. Funguje to,“ říká Randa, který je tak jedním z 18 tisíc pacientů, kteří v CPM za dobu jeho existence aspoň jednou byli. „Poptávka je nadále obrovská, každý rok přibude zhruba 3700 jmen,“ vypočítává Kamila Votrubová, obchodně výkonná ředitelka.

CPM je podle všeho nejlépe vybavené pracoviště svého druhu ve střední Evropě. Je tu i několik drahých a výjimečných přístrojů. Například dynamická magnetická rezonance (vyjde na 20 milionů korun) či Alter G, což je antigravitační stroj, v němž pacient „ztratí“ až 80 procent své tělesné váhy, a může tak posilovat třeba nohy po úrazu nebo operaci.

Společné foto Pavla Koláře s plejádou českých sportovců.

Vnitřek kliniky, která ve Waltrovce zabírá 2500 metrů čtverečních (dvakrát tolik co Chodov), je vyvedený v 50 odstínech bílé a působí uklidňujícím dojmem. Rozlehlá čekárna CPM nevypadá jako ta u vašeho doktora, tahle je designově vymóděná a s občerstvením. (Mají tu i vyvolávací systém s pořadovými čísly jako na poště.)

Klinika běží od prosince ve zkušebním provozu a každý den sem přijde zhruba 200 pacientů, respektive zákazníků. Velkou část vyšetření a procedur totiž zdravotní pojišťovny neproplácejí. To platí i o komplexní vstupní zdravotní prohlídce, která zahrnuje třeba 3D analýzu páteře, kineziologický rozbor či laboratorní vyšetření a stojí 7500 korun.

Kolář na slavnostním otevření několikrát zopakoval svůj oblíbený příměr, že když týden kape na jedno místo, nic se neděje, maximálně se musí vytřít. Ale když takhle kape rok dva na jedno místo, i do betonu se vymele díra. A tak je to i se špatnými pohybovými návyky, které huntují naše těla. Takže pokud byste chtěli opravit svůj golfový odpal nebo tenisový servis do pohybu, který se pro vás nestane časovanou bombou, vězte, že hodina strávená s fyzioterapeutem vás vyjde na 1200 korun. Soudě podle zástupu oddaných Kolářových fanoušků to ale můžou být nejlépe investované peníze v životě.

Foto: CPM

Reklama
Reklama
Reklama