Nejbohatší muž planety Jeff Bezos dlouho platil za mediálně zdrženlivého. S tím je už ale pár dní konec. Zakladatel Amazonu je momentálně hlavní postavou nebývalého skandálu, kterému čelí s nečekanou otevřeností a pokorou.

Příslovečnou bombu Bezos odpálil v noci na pátek, když na blogovací platformě Medium v příspěvku s titulkem „Ne, díky, pane Peckere“oznámil, že ho vydírá americký bulvární deník National Enquirer a vyhrožuje mu zveřejněním intimních fotografií, jež si rozvádějící se Bezos posílal se svou milenkou Lauren Sanchez.

„Rozhodl jsem se zveřejnit přesně to, co mi napsali, navzdory ostudě, kterou to rozpoutá,“ napsal mimo jiné zakladatel Amazonu. „Kdybych se vydírání bulváru nemohl bránit já, kdo jiný by mohl?“

Bulvár National Enquirer přišel v lednu s informací o poměru Jeffa Bezose s bývalou moderátorkou Lauren Sanchez. Teď zachází ještě dál. Zdroj: National Enquirer

Události z posledních dnů úzce souvisí se zhruba před měsícem oznámeným rozvodem Jeffa a MacKenzie Bezosových. Byl to totiž právě bulvární plátek National Enquirer, který těsně poté zveřejnil informaci o poměru mezi Bezosem a bývalou televizní moderátorkou Lauren Sanchez, včetně jejich soukromé mobilní konverzace. Jejich vztahu se věnoval na 11 stránkách a označil jej za své „historicky největší vyšetřování“.

To, že se deník dostal k jeho soukromým zprávám, Bezos samozřejmě nenechal jen tak. „Najal jsem vyšetřovatele, abych se dozvěděl, jak tyto texty získali, a abych zjistil, co k tomu Enquirer vedlo,“ popsal svou bezprostřední reakci. Později na základě toho, co jeho tým zjistil, označil kroky Enquireru za politicky motivované. A to se stalo rozbuškou aktuální aféry.

Bývalá moderátorka Lauren Sanchez (uprostřed). Foto: Profimedia

National Enquirer totiž spadá do skupiny American Media Inc (AMI), vedené Davidem Peckerem, kterého Bezos oslovuje v titulku svého postu. Ten se netají blízkým vztahem k Donaldu Trumpovi a podobně jako americký prezident ani on nemá příliš dobré vztahy s deníkem Washington Post, který Bezosovi patří a jenž už delší dobu upozorňuje na propojení Bílého domu a AMI nebo na kontakty mezi vydavatelstvím a vládou Saúdské Arábie, která podle všeho stála v pozadí vraždy novináře Postu Džamála Chášakdžího. Zřejmě proto bylo vydavatelství tak citlivé na zmínky o možných politických motivech svého zpravodajství a rozhodlo se Bezosovi, jak to sám popsal, učinit nabídku, která se neodmítá.

Bezos tak ve svém výbušném postu zveřejnil maily, které jemu a jeho lidem před pár dny zástupci AMI poslali. Ti v nich detailně popisují, jak moc choulostivé fotografie Bezose a Lauren Sanchez mají k dispozici, a upozorňují, že je zveřejní, pokud Bezos a jeho vyšetřovatelé nevydají – oběma stranami předem schválené -, prohlášení, v němž jasně uvedou, že „nemají žádné informace, které by potvrzovaly nebo mohly napovídat, že zpravodajství AMI bylo politicky motivované či ovlivněné politiky“.

Jeff Bezos s Donaldem Trumpem a šéfem Microsoftu Satyou Nadellou na technologickém setkání v roce 2017. Profimedia

Jak celá kauza dopadne a jestli skončí až u soudu, si momentálně nikdo netroufne odhadnout. Zatím to ale vypadá, že Enquireru jeho strategie nevyšla. Její součástí byla i snaha zpochybnit Bezosovy schopnosti vést Amazon, dopady aféry na globální samoobsluhu jsou ale zatím minimální.

Akcie Amazonu během pátečního obchodování klesly zhruba o dvě procenta a nijak nevybočovaly z nálady na celém trhu. Od oznámení rozvodu z 9. ledna jsou o pět procent níže, což je zanedbatelný pokles, který spíše koreluje s obecnou náladou investorů.

A jak ukazují i nedávné výstřelky dalších technologických podnikatelů, výstřední chování není rozbuškou k hromadnému úprku akcionářů.

Jeff Bezos. Foto: Profimedia

Vzpomeňte na Elona Muska kouřícího marihuanu během rozhlasového rozhovoru nebo jeho zběsilé tweetování o tom, že skoupí zpět akcie Tesly, což vyvrcholilo v jeho formální odchod z čela firmy. Nebo na zakladatele Uberu Travise Kalanicka, který musel odstoupit kvůli sexuálnímu obtěžování ve firmě a videozáznamu hádky s jedním z řidičů ohledně poklesu sazeb.

S hodnotou firem to nijak nezamávalo. Investoři sice z podobných zpráv zřejmě dvakrát radostí neskáčou, stále se ale orientují hlavně na finanční výkonnost firem.

Historický vývoj ceny akcií Amazonu. Zdroj: CNBC.com

A toho si je vědom i Bezos, jehož kauza se navíc dotýká jen jeho soukromí.

„Založil jsem Amazon před 24 lety v garáži, všechny balíky jsem osobně odvážel na poštu. Dnes má Amazon přes 600 tisíc zaměstnanců, právě i přes velké investice zakončil nejziskovější rok své historie a obvykle se pohybuje někde mezi první a pátou příčkou v rámci nejhodnotnějších firem světa. Nechám tato čísla hovořit za sebe,“ dodal na konci svého příspěvku. A tím, že se rozhodl o všem veřejně promluvit, si navíc získal i řadu nových fanoušků.