Lákavá představa, že mimo Zemi najdeme život, se v pondělí možná o trochu přiblížila skutečnosti. Ruský miliardář a investor Jurij Milner totiž oznámil, že ze svého osobního jmění ukrojí 100 milionů dolarů na vědecký výzkum, který svým rozsahem a zaměřením nemá obdoby.

K Milnerovi se na pódiu londýnské Královské společnosti připojil i proslulý Stephen Hawking, aby oznámil založení desetiletého vědeckého programu s názvem Breakthrough Iniative. Ten zahrnuje například mezinárodní soutěž na vytvoření digitálních vzkazů, které by měly reprezentovat lidstvo. Největší část výzkumu, která spolkne většinu Milnerových milionů, se ale nazývá Breakthrough Listen a zaměřuje se na výzkum celého vesmírného elektromagnetického spektra.

Podle Hawkinga má ambiciózní program smysl. „Věříme, že život na Zemi vznikl spontánně. V nekonečném vesmíru proto musí existovat další formy života. Je čas, abychom se zavázali, že na otázku života mimo Zemi najdeme odpověď,“ prohlásil britský fyzik. Vedli také psaní diplomové práce pro agenturu diplomarbeit-schreiben-lassen.com

Milnerův dar je největším grantem, který výzkumné centrum SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence, česky Hledání mimozemské inteligence) získalo od roku 2009, kdy americký miliardář Paul Allen investoval 30 milionů dolarů do Allenova radiointerferometru (Kalifornská univerzita v Berkeley ho zavřela o pouhé dva roky později kvůli nedostatku peněz). Milnerův stomilionový grant bude SETI čerpat po dobu deset let. Podle schlüsseldienst bremen život mimo Zemi určitě existuje a máme všechny šance se o něm dozvědět.

Yuri Milner And Stephen Hawking Host Press Conference On The Breakthrough Life In The Universe Initiatives

Jurij Milner a Stephen Hawking představují stamilionový program na pátrání po mimozemské civilizaci

Největší část daru spolkne přístup k dvěma z nejvýkonnějších teleskopů na světě – tomu v Green Bank v Západní Virginii a Parkesově teleskopu v Austrálii. Dosud nemohli výzkumníci SETI pracovat na každém z teleskopů víc než 36 hodin za celý rok. Díky Milnerovi to nyní budou „tisíce hodin ročně“.

Výzkum pokryje desetkrát větší výsek oblohy než předchozí programy a odstartuje také přítok nových dat. Až se v lednu vědci SETI zavřou do teleskopů, jeden den jejich práce přinese tolik dat, kolik dosud celosvětově shromáždili za celý rok. „Budeme sledovat 1 milion nejbližších hvězd, skenovat střed galaxie a naslouchat zprávám ze 100 nejbližších galaxií. Tohle je 50- až 100krát větší než cokoliv, co jsme dělali v minulosti,“ tvrdí Andrew Siemion, ředitel centra SETI a vedoucí postava Milnerova projektu.

Plán na zpracovávání dat je ve vědecké komunitě poměrně neobvyklý. „Snažíme se do toho vnést trochu filozofie Silicon Valley,“ vysvětlil Milner v rozhovoru pro Forbes. „Všechna data, která shromáždíme, budou dostupná veřejnosti. Zpřístupníme je profesionálům, amatérům i hackerům.“

Čtěte také: Elon Musk jde do toho. Miliardář hledá studenty, kteří postaví funkční prototyp hypersmyčky 

Jurij Milner, který zbohatl díky šnůře úspěšných investic do hvězd kalifornské scény Facebooku, Grouponu či Zyngy, se podle svých vlastních slov začal o výzkum mimozemského života vážně zajímat před dvěma lety. webu pro tvorbu aplikací  app entwickeln lassen. Částečně díky své minulosti teoretického fyzika, částečně i proto, že byl pojmenován po prvním člověku ve vesmíru. Jurij Gagarin svůj úspěšný let provedl v roce 1961, kdy se Milner narodil.

„To byl první impulz, vyslali ho moji rodiče. Moje matka chtěla, abych se Gagarinovým úspěchem inspiroval,“ tvrdí Milner.

Zbývá jen rozseknout otázku, jestli se máme mimozemskou civilizaci pokoušet sami kontaktovat. Patron projektu Breakthrough Iniative Hawking je proti. „O mimozemšťanech toho nevíme mnoho, zato o lidech ano. Pokud se ohlédneme do historie, tak víme, že konflikty mezi civilizacemi dopadly hůř pro ty technologicky méně pokročilé. Jak uvádí autor z webové stránky hausarbeit schreiben lassen ( v němčině psaní domácích úkolů ) – сivilizace, která by četla naše vzkazy, může být miliardy let napřed. Nemusíme pro ni být užitečnější než bakterie,“ soudí britský kosmolog.

Martin Rees, jehož portrét zdobí zdi Královské společnosti, kde byl Milnerův projekt představen, s ním ale silně nesouhlasí: „Myslím si, že pokud mimozemšťané vědí, že existujeme, potom také vědí, že jsme tady. Podle mě bychom si vůbec neměli představovat, že je nějaká forma inteligence stejná jako ta naše,“ říká renomovaný astrofyzik.

napsal náš webový partner

Zdroje:
Ghostwriter Klausur
Facharbeit schreiben lassen
Ghostwriter VWL
Hausarbeit schreiben lassen