skip to main content
Český byznys

Služebník firem i  „ajťák“. Miliardář Tomáš Němec vstoupil do skupiny Okin

3 minuty čtení

Rodinná investiční společnost Tomáše Němce Consillium má další zářez. Získala třetinu v nově vzniklé společnosti Okin PBS ze skupiny Okin Group.

Jak Němec, milovník hor, lyží a výrobních firem dospěl ke skupině, která firmám běžně zajišťuje chod recepce, úklid, nebo informační systémy? „Je to hlavně IT a já rozhodně nemám nic proti IT. Je to hodně zajímavý obor, navíc je to rozjetá firma s globálními ambicemi,“ uvedl Tomáš Němec pro Forbes.

Čtěte také: Bývalý gumárník Němec se vrací na hory, postaví boudu na Černé hoře

Němcův záběr je už dnes poměrně široký: rozpíná se od nemovitostí, obchodu se sportovním zbožím, výrobou lyží až po medicínské technologie.

A když se letos jediný vládce Okin Group Michal Jelínek po více než deseti letech v byznysu s facility managementem, jak se službám pro firmy říká, rozhodl zásadním způsobem překopat dosavadní podnikání, spojil síly právě s bývalým gumárenským magnátem.

Jelínek totiž svou skupinu s obratem přes 1,5 miliardy rozdělil na dvě části. Pod hlavičkou Okin Facility zůstal původní byznys, tedy technické služby, správa nemovitostí, úklid, či zabezpečení.

Do zmiňované společnosti Okin BPS (Business Process Services), která je právním nástupcem původní společnosti Okin Group, pak přesunul „chytřejší“ byznys, tedy technologická řešení pro nejrůznější procesy ve firmách. Právě tyto služby Okinu v posledních letech rostly nejvíce a s nimi se také nejvíce prosazoval v zahraničí. Jen BPS má dnes obrat přes miliardu korun.

„Okin BPS výborně zapadá do akviziční vize Consillia. Kombinuje v sobě zaměření na B2B zákazníky, silně proexportní orientaci a vzdělané zaměstnance,“ přidává Tomáš Klápště, Němcův hlavní investiční stratég. Firma je poskytovatelem služeb v oblasti outsourcingu podnikových procesů a to zejména v oblasti správy telekomunikačních sítí a technologií. „Její zaměstnanci jsou kvalifikací a zkušenostmi na světové úrovni ve svém oboru,“ pochvaluje si Klápště.

Firma služby nabízí v pěti jazycích a uživatelskou podporu pak dokonce v 11. Firma sebe samu na webu popisuje jako nejrychleji rostoucí českou servisní společnost na globálním trhu. V další expanzi jí má pomoct právě kapitálově silný společník, jedenáctý nejbohatší český podnikatel podle letošního žebříčku Forbes.

„Firmu jsem vybudoval od nuly vlastními silami, ale jednou dojdete do bodu, kdy už jí vlastními silami dál skokově neposunete. My máme firmu, která má velké ambice, pro jejich naplnění jsme ale potřebovali kapitál a zároveň partnera, který odpovídá našim hodnotám. Obojí jsme v Tomáši Němcovi a jeho týmu nalezli,“ glosuje nové spojení Michal Jelínek s tím, že teď firmu čeká období velké mezinárodní expanze.

„Vzhledem k tomu, že se jedná o spojení dvou rodin, máme velmi podobnou filosofii jak dále firmu rozvíjet. Rolí Consillia je pomoci společnosti Okin BPS v dalším rozvoji jak organicky tak prostřednictvím akvizic,“ dodává Klápště.

Čtěte také: Horská jízda miliardáře Tomáše Němce začíná, kupuje výrobce lyží Sporten

Tomáš Němec jako někdejší majitel České gumárenské společnosti aktuálně na trh umisťuje části z 15 miliard korun, které utržil z prodeje obřích gumáren před dvěma lety. Jeho firma
ConsilTech v nově vzniklé společnosti získala 30 procent, o případném navýšení podílu zatím Němec a spol. prý neuvažují. Cenu obchodu ani jedna ze stran nechce komentovat, ale podle odhadů z trhu šlo o nižší stovky milionů korun.

Od založení vlastní investiční společnosti Němec už stihl koupit novoměstského výrobce lyží Sporten a podíl ve výrobci zdravotnické techniky BioVendor.

Němec je také investorem v projektu nové Sokolské boudy na Černé hoře v Krkonoších, drží desetinu ve společnosti Skiareál Špindlerův Mlýn a je většinovým majitelem obchodní firmy LevelSportKoncept, která v Česku zastupuje významné značky vybavení pro zimní sporty.