skip to main content

Miliony během hodiny pryč. Za co utratily známé osobnosti první honorář?

3 minuty čtení

Miliardář Bill Gates je dnes známý pro své filantropické aktivity, ale když si poprvé vydělal pořádné peníze, pořídil si za ně trochu pošetilou věc: porsche.

Gates ale není jediným z podnikatelů, sportovců, hudebníků nebo herců, kteří svůj první velký honorář utratili za možná trochu zbytečnou věc, která jim ale z jakéhokoli důvodu přinesla potěšení. I když ne vždy tomu tak bylo.

Pojďme se podívat na některé z nich.

Bill Gates a pošetilost

Bill Gates

V roce 1979 se Bill Gates rozhodl, že bude jezdit po silnicích se stylem. A proto, jak poukazuje server Business Insider, si tehdy pořídil sporťák Porsche 911.

„Koupil jsem si jednu věc, která byla marnotratná,“ vrací se k tomu Gates v rozhovoru pro agenturu Bloomberg. „Bylo to ale neuvěřitelné auto,“ dodal zakladatel Microsoftu a filantrop, který je aktuálně dle dat Forbesu druhým nejbohatším mužem světa.

Jeho porsche rozhodně nezahálelo. Naopak, Gates měl v oblibě testovat jeho schopnosti zejména v noci, kdy se proháněl v mexické poušti. Po jedné takové noci musel zavolat svému byznysovému parťákovi Paulu Allenovi, aby jej dostal ze zadržovací vazby, píše se v jeho profilu v magazínu Time z roku 1997.

„Někdy, když jsem v noci potřeboval přemýšlet, jsem prostě šel ven a jezdil kolem ve vysoké rychlosti,“ uvedl Gates pro Bloomberg. „Naštěstí jsem se tím nezabil.“

Shaquille O’Neal a rozhazovačnost

Reklama

V roce 1991 tehdy dvacetiletý basketbalista Shaquille O’Neal podepsal svou první profesionální smlouvu a rázem se z něj stal dolarový milionář. Jenže to netrvalo ani hodinu a rodící se hvězda dokázala v nákupní horečce utratit milion dolarů.

A co si tehdy pořídila?  O’Nealovým prvním nákupem byl vůz Mercedes-Benz za 150 tisíc dolarů. To mu ale nestačilo, koupil ještě jeden stejný pro svého otce a jednu menší verzi za 100 tisíc dolarů pro svou maminku.

Splatil také hypotéku na dům, ve kterém jeho matka žila, a pak začal dělat to, „co všichni týpci dělají – nakupovat zlaté prsteny, náušnice a také diamanty“, uvedl pro Business Insider.

O pár dnů později mu jeho manažer vysvětlil, že takhle to dál nejde, jelikož jeho účet je 60 tisíc dolarů v minusu. To zapůsobilo jako budíček,  O’Neal se uklidnil a začal si na své útraty dávat pozor.

Rozhodně ale nelituje toho, že v této době pomohl svým rodičům. „Utratil jsem milion během 45 minut,“ řekl v dalším rozhovoru, tentokrát pro CNN. „Ale stálo to za to.“

Maria Šarapovová a skromnost

Už je to víc než dekáda, kdy ruská tenistka Maria Šarapovová vyhrála svůj první grandslamový turnaj.

V roce 2004, když jí bylo pouhých 17 let, porazila ve finále Wimbledonu Serenu Williamsovou. Byl to její první grandslamový titul, za který dostala tučný šek: 560 500 britských liber. A jelikož libra tehdy byla zhruba za 46 korun, v přepočtu si přišla téměř na 26 milionů korun.

To je strašně moc peněz pro jakéhokoli teenagera, a zejména pro takového, který vyrůstal v chudobě. Když Šarapovové bylo sedm, přijela v Rusku narozená sportovkyně do Spojených států se svým otcem s pouhými 700 dolary v kapse. A když pak trénovala v Tenisové akademii Nicka Bollettieriho, spala na rozkládacím gauči vedle svého otce v pokoji za 250 dolarů měsíčně.

Takže když díky vítězství získala šestimístný šek, šla do řetězce T. J. Maxx. A její útrata? „Jedna světlá kabelka od Louise Vuittona, kterou jsem nosila pouze jeden den,“ uvedla pro Time Money.

Reklama
Reklama
Reklama