„V červnu mě pozitivně testovali na koronavirus, i když jsem neměl žádné příznaky,“ otevírá zakladatel tržního portálu Craigslist a miliardář Craig Newmark videokonferenci na Google Hangouts, ale záhy stáčí řeč na pro něj důležitější témata.

Mezi ně patří novinařina, kyberbezpečnost a dezinformace, které podle něj ničí americkou demokracii. Od roku 2016 věnoval 170 milionů dolarů na podporu novinářů a týmů zabývajících se kyberbezpečností a zabezpečením voleb. Právě tyto oblasti jsou podle něj klíčovými bojišti pro udržení demokracie.

Nepřítelem přitom podle Newmarka nemusí být jen prokázané zahraniční vlivy, jaké například už v amerických prezidentských volbách roku 2016 vyvíjela ruská tajná služba, ale často jde právě o národní spolupracovníky zahraničních lobbistů.

Rok 2020 bude pro Newmarka zlomový v tom smyslu, že se ukáže, jestli jeho bezmála dvousetmilionová investice přinesla ovoce. „Mělo to smysl, pokud zvolíme lidi, kteří budou chtít tuhle zemi bránit, jsou upřímní a chtějí bojovat proti korupci,“ konstatuje a mezi řádky tak cílí na přístup republikánských politiků, zavírajících oči před varovnými zprávami americké kontarozvědky i Trumpovou aktuální sabotáží Poštovní služby, na kterou v pandemických časech padá velká zodpovědnost stran zajištění hlasování na dálku.

Zatímco v České republice spousta lidí o Craigslistu možná ani neslyšela, ve Spojených státech jde o patnáctou nejnavštěvovanější internetovou stránku – tedy navštěvovanější než Netflix nebo LinkedIn. Podstata je jednoduchá a od založení stránky v 90. letech neměnná: Craigslist nabízí široký prostor k inzerci v podstatě libovolného legálního prodeje nebo výměny a dnes na něm měsíčně přibude asi 100 milionů inzerátů.

Newmark stránku založil už v roce 1995, dva roky poté, co se z New Jersey přestěhoval do San Francisca. Od té doby se toho v podobě stránky zas tolik nezměnilo, inzeráty si i po čtvrtstoletí zachovávají minimalistickou podobu z časů, kdy internet teprve nabíral dech. Zprvu byl Craigslist jenom seznamem akcí, které se v té době v San Franciscu děly, ale netrvalo dlouho a uživatelé na stránku začali zavěšovat celou řadu nabídek na vše možné i nemožné.

85 %

Odhad ziskové marže Craigslistu.

Aby na čím dál populárnější platformě i vydělal, Newmark zavedl u některých typů inzerátů, hlavně pracovních nabídek, nemovitostí nebo aut, poplatek za zveřejnění. Ten začínal na sedmi dolarech a dosahoval až 75 dolarů, ale publikace většiny inzerátů zůstala bezplatná.

Přímým šéfem Craigslistu byl Newmark jen deset měsíců, aby pak funkci předal Jimu Buckmasterovi, který ji zastává dodnes. V roce 2018 příjmy Craigslistu přesáhly miliardu dolarů, a i když rok nato klesly o 27 procent, zejména kvůli nižšímu počtu pracovních nabídek, které se přesunuly na jiné platformy, díky nízkým nákladům a malému počtu zaměstnanců se zisková marže firmy odhaduje na 85 procent – a otec zakladatel z toho bere skoro polovinu.

Důvěryhodný tisk je imunitním systémem demokracie.

Představu, že zdravá média jsou páteří demokracie, Newmarkovi vštípil už v 70. letech jeho středoškolský učitel historie. „Říkal nám, že důvěryhodný tisk je imunitním systémem demokracie,“ vzpomíná Newmark. Tato slova mu důrazně vytanula na mysli, když v roce 2016 vyhrál americké prezidentské volby Donald Trump, prohlašující novináře po goebbelsovsku za „nepřátele lidu“. Newmark v tu chvíli pocítil potřebu tomuto imunitnímu systému pomoct.

Součástí jeho pomoci byla podpora novinářských škol a institucí: před dvěma lety například věnoval Městské univerzitě v New Yorku 20 milionů dolarů pro jejich fakultu žurnalistiky, která si na oplátku přidala Newmarkovo jméno do názvu. O rok později poslal deset milionů Kolumbijské univerzitě, jejíž novinářský program patří mezi nejuznávanější na světě. Peníze šly na založení centra pro novinářskou etiku a bezpečnost.

Pokud listopadové volby nedopadnou podle Newmarkových představ, bude pokračovat v tom, co dělá už roky. „Mám spoustu peněz, které chci během podzimu svého života darovat,“ říká miliardář, který letos v prosinci oslaví osmašedesát let. Kromě novinařiny a kyberbezpečnosti chce podpořit i projekty z dalších oborů: 100 tisíc dolarů věnuje fondu na ochranu životního prostředí a podobnou částku chce věnovat na pomoc komediálním klubům, které musely během pandemie zavřít.