Česko mělo mít letos nováčka v žebříčku dolarových miliardářů. Jenže pak přišel koronavirus, srazil akciové trhy o desítky procent dolů a osmička českých zástupců mezi globální podnikatelskou elitou zůstala neměnná ve složení Kellner, Vítek, Křetínský, Babiš, Komárek, Tykač, Baudiš, Dospiva.

Tím nováčkem měl být Eduard Kučera, spoluzakladatel původně antivirové společnosti Avast. Naše výpočty jeho jmění se okolo 20 miliard korun, tedy lehce pod jednou miliardou dolarů, pohybují už několik let – a zkraje letošního roku to díky trvalému růstu akcií Avastu na londýnské burze vypadalo, že se sedmašedesátiletý byznysmen stane devátým Čechem v globálním žebříčku.

Jenže pak přišel výrazný propad. Nejprve za něj mohla kauza Jumpshot ohledně sdílení uživatelských dat, a zejména pak koronavirový sentiment, který poslal celý trh do červených čísel.

Akcie Avastu se tak během necelých dvou měsíců zřítily z 551 pencí na 270 pencí, tedy prakticky k upisovací hodnotě. To mělo za následek, že mezi jmény na nedávno zveřejněném žebříčku Kučera chyběl. Jeho reakce? „To je mi fakt úplně jedno,“ napsal Forbesu v SMS zprávě.

Vývoj akcií Avastu na londýnské burze za posledního půl roku.

Kučera s Baudišem měli jakožto zakladatelé Avastu dlouhá léta ve firmě stejný podíl. Tato rovnováha přestala platit v roce 2014, kdy do Avastu vstoupil britský fond CVC a Kučera byl ten, kdo prodával.

„CVC chtělo 40 procent a někdo jim je musel prodat, jinak by nepřišli. Já jsem to prodal a Baudy ne. Jednoduché,“ popisoval svůj tehdejší krok ve velkém rozhovoru pro Forbes v roce 2018.

Vydání Forbesu Český sen

Jenže zatímco investice CVC celý Avast ocenila na miliardu dolarů, při předloňském IPO už to bylo více než tři miliardy. Tím vznikl rozdíl mezi jměním obou zakladatelů. Na otázku, jestli ho to nemrzí, Kučera odpověděl, že takto to není možné brát.

„Kdybych kus svého podílu tehdy neprodal CVC, měl bych sice stejně jako Baudy, ale každý bychom měli daleko méně, než mám já teď. Udělal jsem to pro firmu, aby mohla růst. Bez CVC by byl Avast docela jiná firma,“ připomněl Kučera fakt, že právě na popud CVC Avast v roce 2016 koupil konkurenční AVG a o dva roky později vstoupil na londýnskou burzu. Právě v souvislosti s IPO se objevily informace, díky kterým se Baudiš loni dostal mezi dolarové miliardáře. Kučera si ještě bude muset počkat.

Ze všeho nejvíce to záleží na dalším vývoji akcií Avastu (ty se na přelomu března a dubna zvetily a nyní se pohybují okolo 400 pencí). Kučera ve firmě nadále drží 99,7 milionu akcií, což představuje podíl 10,5 procenta.

Do jeho majetku dále započítáváme podíl v mezinárodním producentovi netkaných textilií PFNonwovens, který vlastní spolu s Baudišem a dalším (nedolarovým) miliardářem Oldřichem Šlemrem. Tito tři také ovládají pražský hotel InterContinental.

Jelikož při předloňském IPO Avastu Kučera prodal svých 23,4 milionu akcií, což mu vyneslo 76 milionů dolarů, a kapitál získal i z předchozích prodejů (v roce 2010 do Avastu vstoupila firma Summit Partners a v roce 2014 zmíněné CVC) a vyplacených dividend, nelze pominout také jeho osobní investice.

Mezi ně patří například kancelářská budova na Pankráci, v níž sídlí Avast (mezi spolupodílníky patří i skupina RSJ a opět Baudiš), a také podíly ve venture kapitálových fondech Credo Ventures, Rockaway Capital či Evolution Equity.