Za normálních okolností by v útrobách jeho podniku vznikaly plastové díly do aut. Pandemická krize ovšem poptávku po jeho výrobcích srazila o 70 procent. A tak Kvido Štěpánek, šéf společnosti Isolit-Bravo, nasměroval pracovní kapacity jinam – vyrábí výtěrové tampony na testování nákazy koronavirem.

„Pochopitelně jsem to vnímal jako příležitost zmírnit ztráty, ale na prvním místě byla chuť pomáhat. Lidé se tomu smějí, ale u mě tomu tak skutečně je,“ tvrdí Forbesu jediný majitel plastikářské společnosti Isolit-Bravo z Jablonného nad Orlicí.

„Říkal jsem si, že nejsme s*áči, abychom se do toho nepustili na vlastní triko a neudělali to bez objednávky,“ říká a dodává, že za vyrobené tampony dosud neviděl ani korunu.

Zatímco takřka celá republika v polovině března řešila nedostatek roušek a respirátorů, ve vzduchu visela další hrozba, o níž se příliš nemluvilo – nouze o testovací příslušenství. Vědomi si jí byli zejména lékaři, kteří se s tímto obrátili právě na Štěpánka.

Ten – bez předchozích zkušeností se zdravotnickým segmentem – prosbu zvážil a usoudil, že s technologiemi, které ve firmě má, by se do produkce výtěrových tamponů mohl pustit. Několik týdnů nato vznikly vzorky, které nyní testují lékaři. Ač jsou s nimi podle prvotních informací spokojeni, Isolit-Bravo je prozatím distribuovat na potřebná místa nemůže.

Jejich užívání totiž podléhá schválení. Běžně trvá nejméně dva roky, v době krize ovšem ministerstvo zdravotnictví může udělit výjimku. Toto byrokratické kolečko Štěpánek nyní podstupuje.

Šéf firmy, jejíž roční obrat se před krizí pohyboval přes 1,1 miliardy korun, prozatím do vývoje a výroby tisíců vzorků „výtěrovek“ vložil zhruba milion korun. Odhaduje přitom, že v budoucnu by se investice mohly vyšplhat až milionů šest.

Vše ale záleží na tom, zda tampony od společnosti Isolit-Bravo dostanou zmíněnou certifikaci. Pokud nikoli, zdravotnictví se české pomoci nedostane a pro Kvida Štěpánka půjde o zmařenou investici.

„Je otázka, jestli bude ministerstvo vstřícné, nebo do toho hodí vidle. Poslední dobou mi to ale připadá, že dokud si někdo hraje se vzorky, je to v pořádku, protože nezlobí. Jak by ale chtěl vyrábět sériově, tak už je to problém,“ domnívá se 95. nejbohatší Čech podle žebříčku Forbesu Česko.

Přesvědčením optimista však věří, že výjimku dostane. Poptávku na testovací tyčinky má již i ze zahraničí, konkrétně z Francie. Kdyby mu byla sériová výroba umožněna, firma by prý zvládla vyrobit desetitisíce, dost možná i nižší stovky tisíc tamponů týdně – a pokrýt tím potřebu celé České republiky i možných zájemců odjinud.