Léto 2020 se možná zapíše do historie jako období, kdy blíže poznáme svou vlastní zemi. Alespoň teoreticky. Koronavirová pandemie smetla sny o exotických dovolených a i přes pomalu se rozvolňující režim zatím většina Čechů plánuje dovolenou v tuzemsku.

Podle agentury CzechTourism to mohou být až dvě třetiny obyvatel a ve věkové kategorii 18 až 26 let skoro tři čtvrtiny. I proto se podle jejího šéfa Jana Hergeta bude agentura soustřeďovat na silnou marketingovou kampaň podporující právě domácí turismus.

Ministerstvo pro místní rozvoj už poté chystá program Dovolená v Česku, jehož principem mají být podle šéfky resortu Kláry Dostálové poukázky v hodnotě 10 tisíc korun na tuzemskou dovolenou, které by z velké části hradil stát a zaměstnavatel.

V podobném, tedy silně lokálním, duchu se nesou i aktivity cestovních agentur a kanceláří.

„V aktuálních prodejích převažují zájezdy do Česka, přičemž poptávky jsou hlavně na ubytování s bazénem,“ komentuje situaci mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková. Nejčastěji prý jde o týden s polopenzí.

„Výrazně rozšiřujeme nabídky a navyšujeme kapacitu pobytů a poznávacích zájezdů v České republice,“ hlásí Eva Němečková za cestovní kancelář Čedok s tím, že zvýšené pozornosti se těší i luxusní tuzemské pobyty. Podle mluvčí jedné z největších českých cestovek jsou hned ve druhé linii země visegrádské čtyřky, s nimiž se počítá jako s prvními možnými zahraničními destinacemi.

Podle mluvčího CK Fischer Jana Bezděka zákazníci zatím vyčkávají. Klíčová bude konkrétní podoba podmínek, za nichž budou, či nebudou muset po návratu ze zahraničí do karantény. „Celou situaci posuzujeme komplexně i v kontextu vývoje v okolních zemích. V Rakousku nebo Německu by se měl letecký provoz obnovit během června. Předpokládáme, že podobný vývoj bude i u nás. Neumíme si představit, že by Česká republika měla zůstat uprostřed Evropy izolovaná,“ vypočítává Bezděk.

Vydání Forbesu Zázrak

Navzdory zcela nejisté situaci už Invia prodala i zahraniční zájezdy například do Řecka na září či do Bulharska a Turecka na červenec a srpen. Čedok pro změnu v půlce května spustí prodej exotických dovolených na rok 2021. Největší poptávka je údajně po pobytech na karibském ostrově Curaçao.

Podle Asociace cestovních kanceláří ČR totiž zaplatily zálohy na zájezdy českých klientů do zahraničí ve výši bezmála tří miliard korun a protistrany odmítají zálohy vrátit. Před týdnem byl proto definitivně schválen zákon umožňující vrácení peněz zákazníkům odložit a vydat poukazy na posunutí zájezdů v čase.

Vesměs všechny cestovní kanceláře se také potýkají s prodanými zájezdy na letošní rok, které se kvůli koronaviru nemohly či nemohou uskutečnit.

Na odhad, kdy by se vše mohlo vrátit k normálu, si žádný z oslovených hráčů netroufá.