S koncem školního roku Německo rekapituluje škody, které napáchaly neplánované prázdniny během koronavirové krize. Skutečnost, že se děti musely učit doma, totiž odhalila jeden z typicky německých fenoménů: místní školství totálně zaspalo digitalizaci.

I když ani mnoho českých škol nenabízelo žádnou formu online výuky, v Německu jsou nedostatky v digitalizaci zdrojem ostré kritiky vlády i škol, někteří nespokojení rodiče dokonce demonstrovali v ulicích. 

Z toho těží berlínský startup Sofatutor, který nabízí platformu pro digitální vyučování. Během koronavirových prázdnin zaznamenal ostrý růst, aktuálně má 650 tisíc registrovaných uživatelů a uvažuje o expanzi do zahraničí. 

„V digitalizaci je Německo tak o 15 let pozadu oproti vyspělým evropským zemím. Na mnoha školách není dostupná ani wi-fi, a většina německých učitelů dokonce nemá ani oficiální pracovní e-mail,“ shrnuje situaci v německém školství zakladatel Sofatutoru neboli učitele z gauče Stephan Bayer.

Sedmatřicetiletý podnikatel založil firmu s výukovými programy už v roce 2008, opravdový nárůst svého byznysu však zažívá až v posledních letech a největší zájem zaznamenal v posledních měsících. Sofatutor má teď 70 zaměstnanců a odhadovaný roční obrat se pohybuje kolem 4 milionů dolarů.

Na počátku jeho byznysu stál přitom jednoduchý studentský nápad. „Když jsem studoval na vysoké škole sociologii, chtěl jsem vyzkoušet svou novou kameru, kterou jsem dostal jako dárek. Natočil jsem proto pro spolužáky vysvětlující video s látkou, kterou jsme zrovna probírali. Bylo to takové shrnutí učiva, které se nám hodilo na další zkoušku. Poslal jsem to pak všem do mailu a spolužáci byli nadšení. A v podstatě stejně funguje i dnešní Sofatutor,“ vysvětluje Bayer.

Zakladatel startupu Sofatutor Stephan Bayer | Foto Sofatutor

Jeho firma teď nabízí výuková videa z německých osnov pro základní i střední školy. Celkem je těchto videí na různá témata k dispozici už 11 tisíc a v každém z nich je látka přehledně vysvětlená. Všechny znalosti si pak studenti mohou ověřit v online pracovních sešitech a testech, které firma také nabízí a kterých je už 43 tisíc.

Dalším interaktivním pilířem služeb Sofautoru je takzvaný „homework chat“, aplikace na domácí úkoly. Tam mohou studenti spolupracovat se svými učiteli a dostávat od nich zpětnou vazbu nebo pokládat otázky přímo v průběhu vypracovávání cvičení. Podmínkou ovšem je, aby byli do programu zapojeni i učitelé, kteří také patří mezi četné klienty startupu. 

Aktuálně má Sofatutor zmíněných 650 tisíc registrovaných uživatelů. Platformu prý využívají jak učitelé, tak žáci, kteří si chtějí zlepšit prospěch. A může pro ně sloužit i jako moderní forma doučování. To je totiž v Německu poměrně drahé, jedna doučovací hodina stojí průměrně 20 eur.

Sofatutor funguje na měsíčním předplatném, za které se platí podle rozsahu služeb mezi 15 a 20 eury. „Naše platforma slouží žákům primárně jako podpora v jejich každodenním školním životě, pomáhá jim s vypracováním domácích úkolů, pochopením látky nebo třeba s přípravou školní prezentace. Učitelé zase využívají aplikaci proto, aby zpestřili své hodiny. Mohou si stáhnout naše výuková videa, inspirovat se jimi, pustit je v hodině nebo je zpřístupnit i pro další děti a rozeslat jim je mailem,“ tvrdí Bayer a doplňuje, že jejich videa děti baví a ve výsledku si prý i 89 procent jejich uživatelů z řad žáků díky aplikaci zlepšilo prospěch ve škole. 

Během koronakrize se stala videa Sofatutoru hlavním zdrojem informací pro mnoho německých žáků, kteří neměli online výuku a kromě rodičů nikoho, kdo by jim látku vysvětlil.

„Pro představu: zatímco před uzavřením škol kvůli koroně jsme měli na stránkách jeden a půl milionu návštěv za měsíc, během korony to bylo 1,5 milionu návštěv za týden. Počet našich uživatelů vzrostl na pětinásobek a mnoho dětí i učitelů nás díky homeschoolingu objevilo,“ vysvětluje Bayer, který v době koronakrize nabízel německým školám přístup ke své platformě zdarma a do jeho programu se celkem zapojilo na 5000 základních škol po celém Německu.

„Spolupracovalo s námi tak na 90 tisíc učitelů a jeden milion studentů v zemi,“ dodává Bayer, který také pořádá pro německé učitele online semináře, kde je učí postupy, jak úspěšně zvládnout dálkovou výuku. Své podnikání bere prý i jako misi, kterou se snaží zlepšit německé školství, jež podle něj potřebuje reformu.

„Ve státě, kde je 16 samostatných spolkových zemí, není ale reforma vůbec nic jednoduchého,“ podotýká. 

Aplikace Sofatutor | Foto Sofatutor

Digitalizaci výuky už léta označuje za svou prioritu i spolková vláda. A sama připouští, že zatím s nevalnými výsledky. Mnoho na tom přes svoje gigantické rozměry nezměnil ani tzv. digitální pakt, schválený v roce 2018.

Do školství mělo výlučně na digitalizaci zamířit 5 miliard eur. O peníze si však zažádala zatím jen desetina škol. Vládní úřady si stěžují, že vedení ostatních nedokázalo připravit plán svého digitálního rozvoje.

Ředitelé zase poukazují na byrokracii a striktní pravidla ochrany osobních dat. I proto se po koronavirových prázdninách němečtí politici rozhodli formální stránku žádostí zjednodušit.

Školy mohou státní podporu využít de facto na cokoli, co zlepší jejich digitalizaci, a mohou si z ní tak třeba zaplatiti i pomoc od Sofatutoru. Stephan Bayer se tedy může těšit na novou vlnu zájmu o své produkty.