K tomu, abyste si připadali jako Winston Churchill, nebudete potřebovat tlustý doutník v koutku ani buřinku na hlavě. Do kůže někdejšího britského ministerského předsedy se můžete vcítit, jen co zapnete svůj počítač. Za druhé světové války, to aby si tříbil své taktické myšlení, hrával britský buldog karetní hru Solitaire. Trochu obskurní zábava na poměry 21. století, jenže její nová verze by vás mohla vtáhnout. Hra Churchill Solitaire není jednoduchá, zato silně návyková.

Stojí za ní někdejší ministr obrany USA Donald Rumsfeld, který na trh uvádí mobilní herní aplikaci založenou na původní verzi samotářského vykládání karet. Churchillův Solitaire je složitější a komplexnější než jiné populární verze téhle karetní hry pro jednoho a Rumsfeld sám ji označuje jako „tu nejďábelštější, co byla kdy vymyšlena“ a kterou by nenávratně „odvál čas“. Samozřejmě pokud by nebylo jeho nové aplikace.

Rumsfeld, nyní třiaosmdesátiletý, se hru naučil v roce 1973 během svého pobytu v Belgii coby vyslanec tehdejšího amerického prezidenta Nixona při NATO. „Naučil mě ji André de Staercke, můj kolega z NATO. Shledal jsem ji jednou z nejzábavnějších a nejstrategičtějších karetních her, které jsem kdy hrál,“ vzpomínal Rumsfeld. De Staercke, belgický politik, diplomat a spisovatel, se hru naučil přímo od Churchilla. Ještě před pár lety podle Rumsfeldových slov bylo na světě jen okolo tuctu lidí, kteří tuto hru ovládali – on sám, jeho žena, děti a pár přátel. A rozhodně nechtěl dopustit, aby byla zapomenuta.

Secretary of Defense Rumsfeld during the media available with Ru

Donald Rumsfeld, někdejší ministr obrany USA.

Rumsfeld vývojem herní aplikace strávil poslední dva roky, samozřejmě ale nepředstírá, že se nějak zásadně vyzná v samotné použité technologii: „Abych to trochu upřesnil – spolupracoval jsem s týmem vývojářů, abychom dokázali do digitálního věku převést karetní hru pocházející minimálně z období druhé světové války, a reálně možná ještě starší. Jsem moc rád, že počínaje tímto týdnem se jí dostává nového života, za který vděčí dnešním technologiím.“

Rumsfeld programovat neumí, nepoužívá ostatně moc ani počítač. Svůj tým tak řídil podobně jako kdysi Pentagon – smrští připomínek. Churchill Solitaire je tak pravděpodobně jediná aplikace vyvinutá třiaosmdesátiletým mužem nahrávajícím své poznámky programátorům na diktafon. „Oficiálně jsem vstoupil na trh s aplikacemi,“ žertoval.

Poté, co se mu podařilo v roce 2014 získat svolení Churchillovy rodiny, začal Rumsfeldův tým spolupracovat s agenturou Javelin, sídlící ve Washingtonu a řízenou jedním z Rumsfeldových bývalých poradců, na vývoji aplikace nazvané „Churchill Solitaire“. A jejich práce si vysloužila respekt – aktuálně je na seznamu nejlepších herních novinek Applu s hodnocením 4,5 hvězdy.

Jde o poměrně symbolický výpad na nové bitevní pole, zejména pro státníka, na kterého budou lidé – podobně jako na bývalého britského premiéra Churchilla – vzpomínat jako na jednu z nejkontroverznějších postav moderní historie. Ve svých dvou funkčních obdobích na pozici ministra obrany byl Rumsfeld jedním z nejvlivnějších, ale i nejdrsněji kritizovaných vojenských stratégů v USA. Neslavně známé je především jeho svolení k použití mučících metod během vyslýchání vězňů.

Teď hodlá Rumsfeld hráče „mučit“ jen virtuálně. „Musíte myslet strategicky, musíte vidět za roh, myslet dopředu a nikdy se nevzdávat,“ popsal novou hru pro Wall Street Journal. „Což je ostatně fráze, kterou by zřejmě použil i sám Churchill.“ Tak snad vám jeho hra přinese jen zábavu, a nikoliv krev, pot a slzy, které Britům za války sliboval slavný muž s buřinkou a doutníkem.