I když dvojice astronautů amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) kvůli nepřízni počasí nemohla ve středu odstartovat z rampy floridského Kennedyho vesmírného střediska, alespoň měla šanci světu ukázat nové a elegantní skafandry společnosti SpaceX. 

Piloti vesmírného korábu Bob Behnken a Doug Hurley měli provést vůbec první let s lidskou posádkou ve vesmírné lodi vyvinuté čistě soukromou společností pod označením Demo-2. Nakonec ale inženýři NASA let pouhých 17 minut před startem odložili kvůli špatnému počasí. A nakonec se tak Behnken s Hurleym nestali ani prvními astronauty, kteří by na vesmírnou misi letěli v tomto futuristickém obleku. Musí si počkat minimálně do soboty.

Zatažená obloha nad vesmírným střediskem Keneddy Space Center na americké Floridě | Foto Forbes.com

Zakladateli a šéfovi SpaceX Elonu Muskovi u všech produktů jeho firem velmi záleží na designu, a jeho pozornosti tak nemohly uniknout ani skafandry. Na vývoji nového bílo-černého kosmického obleku spolupracoval po technické stránce s NASA.

„Osobně jsem nad nimi strávil mnoho času. Zabralo nám tři čtyři roky, než jsme navrhli oblek, který bude funkční a zároveň bude vypadat dobře,“ uvedl Musk během živého vysílání NASA při středečních přípravách na nakonec odložený start.

Skafandr Starman, jak je obecně nazýván, je jednolitý a samozřejmě perfektně padne každému z astronautů. Navrhl je návrhář kostýmů hollywoodských trháků José Fernández, který spolupracoval například na filmech jako Captain America: Občanská válka, Batman vs. Superman: Úsvit spravedlnosti nebo The Avengers. Helmy jsou vytištěné na 3D tiskárnách a rukavice jsou z indukčního materiálu, díky němuž mohou astronauti ovládat zařízení skrz dotykové displeje. 

Rukavice jsou z indukčního materiálu. | Foto NASA

Jejich primární účel je ale stejný jako u minimálně osmi předchozích skafandrů, které piloti NASA během více než 60 let vesmírných letů použili – chránit členy posádky před vakuem. Obleky samozřejmě zajišťují, že astronauti mají dostatek kyslíku, a zároveň regulují teplotu. Komunikační technologie jsou vedeny a vzduch proudí prostřednictvím jediného „pupečního“ kabelu v sedadle, který se připojuje k obleku. Jsou tedy vytvořeny speciálně pro vesmírnou loď Crew Dragon, do jejíchž sedaček přesně zapadají.

Musk se na vesmírné obleky zaměřil, hned jak je SpaceX začala vyrábět ve stejné budově jako své rakety Falcon v kalifornském městě Hawthorne. José Fernández v roce 2016 pro magazín Bleep uvedl, že Musk od začátku chtěl, aby obleky vynikaly.

„Chtěl, aby lidé vypadali lépe, když si tento skafandr obléknou, než bez něho. Jako ve smokingu,“ řekl Fernández. „Vypadají v něm opravdu hrdinsky.“

Musk k tomu ve středu uvedl, že chtěl vytvořit skafandry, které inspirují děti k tomu, stát se astronauty.

Středeční vzpomínka. Douglas Hurley (vlevo) a Robert Behnken oblečení ve skafandrech od SpaceX nasedají do vozu Tesla, který je odveze ke startovací rampě. Let byl nakonec odložen na sobotní večer. | Foto Profimedia

Nové skafandry se už dvakrát do vesmíru podívaly. Jednou před dvěma lety, kdy SpaceX do vesmíru směr Mars vystřelila elektrovůz Tesla s figurínou oblečenou právě v tomto skafandru. A podruhé na figuríně Ripley, která byla součástí prvního zkušebního letu do vesmíru lodi Dragon Crew, označeného Demo-1, ovšem bez lidské posádky. Bob Behnken a Doug Hurley tak budou vůbec prvními astronauty, kteří se v něm do vesmíru podívají. 

Další z pokusů o start historického letu SpaceX s piloty NASA proběhne v sobotu a rakety Falcon9 by loď Crew Dragon měly od země odlepit v 21:22 našeho času. Živý přenos můžete sledovat zde.