Topline
Po měsících souvislého propadu poptávky a divokých výkyvů cen, které v jeden moment klesly až do záporných hodnot, se trh s ropou začíná vzpamatovávat. Pět dní za sebou roste, což souvisí hlavně s tím, že se pomalu vzpamatovává světová ekonomika, ale i s tím, že se ropě zas začíná věřit na burze.

Klíčová fakta
Ceny ropy ve Spojených státech vzrostly jen v úterý o téměř 20 procent, přičemž červnové futures surové lehké americké ropy (WTI) se po pěti dnech souvislého růstu obchodovaly za 24,56 dolaru.

Ještě před měsícem se květnové futures WTI dostaly dokonce do záporných hodnot, a to vůbec poprvé v historii. Poptávka prudce klesla a hromadily se zásoby.

Surová ropa Brent zaznamenala v úterý podobně skokový růst, a to o 14 procent. Cena za barel se ustálila na 30,97 dolaru.

Ceny reagují na pomalý nárůst poptávky: jak se postupně uvolňují striktní opatření zavedená kvůli pandemii a výroba v Asii a v Evropě se pozvolna vrací k normálu, narůstá optimismus investorů, že se brzy znovu začne i cestovat.

V uplynulých týdnech klesl i objem těžby, a to díky dohodě mezi zeměmi OPEC a jejich spojenci. Ti se v dubnu domluvili, že sníží objem těžby o zhruba 10 milionů barelů denně.

Tempo těžby ropy zpomalili rovněž někteří američtí producenti, například ConocoPhillips v dubnu oznámil, že snížil objem o 225 tisíc barelů denně.

Klíčový výrok
„Pomalé nastartování ekonomik napumpovalo investorům do žil sice opatrný, ale optimismus, díky němuž se trh s ropou začal zotavovat z historicky největšího propadu z uplynulých týdnů,“ konstatoval analytik RBC Michael Tran.

Velká čísla
Společnost ExxonMobil XOM minulý týden oznámila, že se poprvé od roku 1988 propadla čtvrtletně do ztráty, a v souvislosti s tím referovala, že plánuje omezit své letošní výdaje až o 10 miliard dolarů. Týden před Exxonem přišla s podobným prohlášením i společnost BP, jejíž kvartální zisky se ve srovnání se stejným obdobím loňského roku propadly o 67 procent.

Styčný bod
Na světový trh s ropou přitom pandemie koronaviru neměla tak tvrdý dopad jako na ten americký. Důvodem je rozdíl ve skladování: surová ropa Brent se naceňuje bezprostředně po těžbě v Severním moři, kde je i skladována ve velkých a snadno přístupných tancích, zásoby lehké americké ropy jsou naproti tomu omezené a hůř přístupné. Výsledkem je, že se Brent z podobných krizí vzpamatovává snáz a rychleji, zatímco ceny WTI reagují na podobné události mnohem citlivěji.

Na co si dát pozor
Navzdory omezením těžby je trh s ropou stále pod velkým tlakem a následující týdny zřejmě odhalí i další jeho slabiny. „Stávající problémy se jako zázrakem nevyřeší ze dne na den, zdrženlivost, co se budování zásob týká, ještě nějakou dobu potrvá, ale jen pár týdnů – pak bychom měli být svědky dopadu všech těchto opatření na ceny, protože se na trhu zase zvedne poptávka,“ odhaduje Magnus Nysveen, šéfanalytik Rystad Energy.