skip to main content

Na jaké filmy letos do Varů? 15 tipů, s nimiž neuděláte chybu

4 minuty čtení

Na letošním 52. Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary, který začíná právě dnes, bude uvedeno na 180 celovečerních filmů. Které v programu určitě neminout? Podívali jsme se za vás.

Těchto 5 snímků speciálně pro čtenáře Forbesu s osobním komentářem vybral Karel Och, umělecký ředitel karlovarského festivalu.

Přízrak/A Ghost Story

ghost
USA
režisér David Lowery
sekce Zvláštní uvedení
Absolutní vrchol letošního festivalu Sundance, který v Karlových Varech představí Casey Affleck, dokazuje, že filmová poezie a úchvatný divácký zážitek se nevylučují, ba naopak.
Kde a kdy se promítá


Spousta dětí, opice a zámek

opice
Španělsko
režisér Gustavo Salmeron
sekce Soutěž dokumentárních filmů
Velmi vtipný i dojemný portrét jedné úžasné španělské rodiny a především svérázné matky, jejíž životní sny obsahuje název snímku.
Kdy a kde se promítá


Povídky o bledé luně po dešti

luna

Japonsko
režisér Kendži Mizoguči
Jeden z nejobdivovanějších filmů historie světové kinematografie uvedeme u příležitosti pocty Mizogučimu, který vedle Ozua a Kurosawy patří k legendám filmové kultury země vycházejícího slunce.
Kdy a kde se promítá


Menaše

menashe

USA
režisér Joshua Weinstein
sekce Jiný pohled
Velmi jímavý vhled do života komunity ortodoxních židů v newyorském Brooklynu přibližuje sympaticky zanícenou snahu titulního hrdiny, který je nespravedlivě marginalizovaným antihrdinou, prosadit si právo na výchovu vlastního syna.
Kdy a kde se promítá


Quality time

02f5-quality-time

Nizozemsko
režisér Daan Bakker
sekce Jiný pohled
Vtipný holandský film je sousloví, na které nejsme zvyklí, ovšem v případě povídkového snímku s odzbrojující svěží ironií o zmatcích mužů, kteří se pomalu, leč neodvratně blíží do prostoru krize středního věku, platí beze zbytku.
Kdy a kde se promítá


A s kterými filmy podle nás také neuděláte chybu?

Korporace

corporate

Francie
režisér Nicolas Silhol
sekce Hlavní soutěž
Život ambiciózní HR manažerky Emilie se změní v momentě, kdy je svědkem sebevraždy jednoho ze zaměstnanců. Vyšetřování případu se stane morální zkouškou ženy, jejíž kroky, podmíněné bezmeznou loajalitou, učinily nešťastným nejednoho kolegu.
Kdy a kde se promítá


Breaking News

Breaking News

Rumunsko
režisérka Iuilia Rugina
sekce Hlavní soutěž
Televizního reportéra Alexe čeká nelehký úkol: natočit vzpomínkový portrét kolegy, který zahynul při tragické nehodě, jíž byli účastni oba, ale kterou přežil jen on. Průvodkyní je mu kolegova dcera, jejíž vztah k otci je více než komplikovaný.
Kdy a kde se promítá


Absence blízkosti

78f3-absence-blizkosti

ČR
režisér Josef Tuka
sekce Na východ od západu
Hedvika se následkem nezdařeného vztahu stěhuje s tříměsíční dcerou Adélkou a psem k matce a jejímu příteli. Hedvičin vztah s matkou není ale ideální a sama si uvědomuje, že ani její cit k Adélce není takový, jaký by měl být. Komorní psychologické drama debutujícího Josefa Tuky stojí na realisticky vykreslených postavách, civilním herectví Jany Plodkové i nenápadné, citlivé kameře.
Kdy a kde se promítá


Oklamaný

0c41-oklamany

USA
režisér Sofia Copola
sekce Horizonty
V uzavřeném společenství chovanek a vedoucích dívčího internátu kdesi ve Virginii roku 1864 se octne zraněný voják nepřátelské unijní armády. Soucit, s nímž ho ženy přijmou a ošetřují, začne v průběhu jeho uzdravování nahrazovat žárlivost a soupeření o jeho přízeň. U Sofie Copoly našla skvělou dramatickou roli Nicole Kidman.
Kdy a kde se promítá


Dvojitý milenec

2d60-dvojity-milenec

Francie, Belgie
režisér François Ozon
sekce Horizonty
Krásná, ale labilní Chloé a její psychoterapeut se do sebe zamilují. Komplikace nastávají, když žena zjistí, že milenec jí zatajil existenci svého bratra-dvojčete. Psychologický thriller Françoise Ozona, odkazující k filmům s psychoanalytickým tématem, budí pozornost svým rafinovaným dodržováním principu zdvojování.
Kdy a kde se promítá


Chlapi nepláčou

fa49-chlapi-neplacou

Bosna a Hercegovina, Chorvatsko, Německo
režisér Arlen Drljevič
sekce Hlavní soutěž
Když se po dvou dekádách od konce války v Jugoslávii setkává skupina veteránů v odlehlém horském hotelu, aby podstoupila několikadenní terapii, nelze očekávat souznění. Brilantně zrežírované drama o odpuštění druhému, které vždy přichází až poté, co odpustíme sami sobě, představí absolutní špičku balkánské mužské herecké scény.
Kdy a kde se promítá


Jak balit holky na mejdanech

1238783_How-To-Talk-To-Girls-At-Parties

Velká Británie/USA
režisér John Cameron Mitchell
sekce Horizonty
Punku oddaný Enn by si strašně rád našel holku. To se mu možná podaří, když potká éterickou Zan (Elle Fanning). Ta ale punk považuje za jinou kolonii, což není jediná indicie, která naznačuje, že oba milenci nemají stejnou domovskou planetu… V intergalaktické fúzi romantické komedie a muzikálu na motivy povídky Neila Gaimana pod režijním vedením Johna Camerona Mitchella rebeluje mimo jiných i Nicole Kidman.
Kdy a kde se promítá


Den poté

173f-den-pote

Jižní Korea
režisér Hong San-soo
sekce Horizonty
Mladá žena Areum se těší na svůj první pracovní den v malém nakladatelství, netušíc, že nastupuje na místo šéfovy milenky, s níž se nedávno rozešel. Tím víc ji zaskočí, když jí manželka šéfa ztropí scénu v domnění, že jde o adresátku milostného dopisu, který objevila v manželově korespondenci. Černobílé malé drama lásky, rozchodu a žárlivosti.
Kdy a kde se promítá


Dobrý časy

dd75-dobry-casy

USA
režiséři Benny Safdie, Josh Safdie
sekce Horizonty
Nezávislí filmaři Josh a Benny Safdieovi vystavěli svou drsnou i groteskní kriminálku na bratrské lásce: podnikavý Connie se snaží dostat svého mladšího bratra Nicka z vězení, kde se jeho přičiněním octl. Zatímco Nicka ztvárnil Benny Safdie, Connieho obdařil svým šarmem Robert Pattinson.
Kdy a kde se promítá


Happy End

happy_end_h_2017

Francie, Německo, Rakousko
režisér Michael Haneke
sekce Horizonty
Ve svém novém filmu, uvedeném v canneské soutěži, se dvojnásobný laureát Zlaté palmy vrátil ke svému častému tématu rodiny, a dokonce i ke dvěma postavám z předchozího filmu Láska. Zatímco v něm zachytil pospolitost starých manželů, tentokrát je předmětem zkoumání rozpad tradiční buržoazní rodiny na pozadí aktuální uprchlické krize.
Kdy a kde se promítá


 

Doporučujeme