Když po vašem produktu touží firmy z žebříčku Fortune 100, je to důkaz, že jdete správnou cestou. Český startup Rossum, který učí stroje číst a rozumět dokumentům, na přesně takové cestě je.

„Není to ale tak snadné. Nedávno nás jedna z těch velkých firem požádala o prodloužení testovací doby. Nevěří nám, že data z faktur nepřepisujeme ručně,“ směje se CEO Tomáš Gogár (na fotografii vlevo) v dalším podcastu ze série Forbes 30 pod 30.

Misí Rossumu je automatizovat ruční zadávání dat, k čemuž pomocí neuronových sítí cvičí svou umělou inteligenci. Pro začátek si startup vybral faktury, kterých se za jeden den po světě vymění miliarda.

„Když se podíváte na procesy firem, uvidíte, že tam ohromné množství času lidé tráví přecvakáváním údajů. Nikoho to nebaví a nikdo to nechce dělat,“ říká Gogár a dodává, že takto triviální činnost v roce 2018 lidem zkrátka nepřísluší.

Trojice spoluzakladatelů (ve složení Tomáš Gogár, Petr Baudiš a Tomáš Tunys) si s projektem prošla českým akcelerátorem StartupYard, aby následně získala investici od Mitonu. Dnes jejich umělou inteligenci na čtení faktur využívá například Kofola nebo Rohlík. Zájem však vzbudili i za oceánem. A aby měli k tamějšímu trhu co nejblíže, rozhodli se přemístit přímo do San Franciska.

„Rossum má ambice být globálním hráčem, být nejlepší. A pokud chcete být nejlepší a vyvíjíte technologickou firmu, musíte v Silicon Valley být,“ vysvětluje Gogár a nezapomíná zmínit, že daň představují náklady na život, které jsou v Křemíkovém údolí obrovské. Sám bydlí v malém tmavém bytě mimo centrum.

Projekt, který má nyní možnost prorazit ve velkém v Americe, přitom málem nevznikl. Když totiž do Googlu zadáte „automatické zpracování faktur“, vyjedou stovky odkazů.

„Mysleli jsme, že zde není co nového stavět. Pak jsme ale potkali lidi z EY a oni nám řekli, že to zdaleka vyřešené není, ať se na to podíváme pořádně,“ rekapituluje Gogár.

Naráží na fakt, že tradiční metody po lidech vyžadují, aby nastavovali šablony. Pokud se struktura faktury šablonám vymyká, systém ji nedokáže zpracovat. „Náš stroj imituje lidské chování. Ihned pozná, že jde o fakturu, a dokáže si najít potřebné údaje. Prolétne dokument, zjistí, co je kde napsané, a následně hledá účetní náležitosti,“ popisuje mladý podnikatel rozdíly.

Na češtině má Rossum přesnost kolem 98 %. Když člověka necháte 8 hodin denně dělat to samé, bude podle Gogára o tři až pět procent horší. „Máme skutečné řešení. Teď jde jen o to, abychom to dokázali i na jiných jazycích.“

„Opravdu to nepřepisujeme ručně, na to jsme příliš líní,“ uzavírá.