Drobná usměvavá brunetka v padnoucím byznys outfitu vytahuje telefon, aby mi ukázala pár fotek. Jsme v pražské kanceláři společnosti Deloitte, kde Kateřina Mandulová vede tým právníků specializovaných na hospodářskou soutěž.

Víc než o její práci ale dnes mluvíme o horách. Mandulová ukazuje na displeji záběry z Pamíru a Ťan-šanu, odlehlých vysokých hor bývalého Sovětského svazu, kam se posledních 10 let s oblibou vrací.

Těžko v pohodlí zasedačky hádat, že advokátka a manažerka, která dříve působila ve firmě ČEZ a stála u jejích významných zahraničních obchodů, za pár dní odhodí lehké letní šaty a vymění je za těžkou výstroj, která ji ochrání před mrazem a větrem. Na záda nahodí batoh, lana a cepíny.

Tento týden se totiž v Kyrgyzstánu se svým parťákem Martinem Sankotem pokusí vystoupat na svůj již pátý sedmitisícový vrchol Pik Poběda, který měří bezmála 7500 metrů.

Čtyři další vyhlášené hory v oblasti Chan Tengri, Pik Korženěvské, Pik Komunismu a Pik Lenina, Mandulová zdolala v minulých letech. Pokud stane i na pátém vrcholu, dovrší sérii korunovanou titulem Sněžného leoparda a bude jednou z mála žen z celého světa, které tento prestižní titul získaly. Celou pětici sedmitisícovek překonalo asi 600 lidí, přitom v Česku se to dosud povedlo jen dvěma horolezcům.

Sedmitisícovky zůstávají tak trochu ve stínu osmitisícových himálajských obrů. Čím jsou ostré kopce na území bývalého Sovětského svazu zvláštní? Hora Pik Poběda, na niž se česká horolezkyně chystá v následujících dnech, se obtížností zcela vyrovná osmitisícovkám. Je nejvyšší horou Kyrgyzstánu a pohoří Ťan-šan a mezi horolezci platí za jednu z nejnáročnějších hor vůbec. První člověk na jejím vrcholu stanul v roce 1956, tři roky poté, co byl pokořen Mount Everest.

„Pik Poběda je specifická svým klimatem, nahoře bývá minus 20 stupňů, ale je to velmi větrné místo, což pocitově ještě výrazně snižuje teplotu. Z masivu často odpadávají velké ledové kusy a kamení,“ vysvětluje Mandulová. Samotný výstup je podle ní ještě ztížený o přechod dlouhého, sedmikilometrového hřebene, který je vysoko nad hranicí sedmi tisíc metrů a bičují ho vítr a zima.

Hory na pomezí Kyrgyzstánu, Kazachstánu a Číny navíc nejsou tak frekventované. „Myslím, že během výstupu potkáme jen pár ruských kolegů,“ usmívá se Mandulová, která přes rok na podobné expedice trénuje dlouhými běhy v tuzemských horách.

V jednu chvíli se zadívá na špičky svých bot. „Před pár lety mi při výstupu omrzly prsty na nohou, dopadlo to ale dobře,“ líčí. „Do určité chvíle si to vůbec neuvědomujete. Pak to ale strašně bolí,“ usměje se.

Před svou pátou sedmitisícovkou působí optimisticky. „Jasně že mám strach,“ přiznává. Překonat ho je ale podle ní jedním z důvodů, proč má smysl se podobným aktivitám věnovat, a způsob, jak se osobnostně posouvat dál. „Když to člověk nezkusí, nikam se nedostane,“ říká advokátka.

Horolezkyně a advokátka je přesvědčena, že tyto vysokohorské zkušenosti zúročuje i v profesionálním životě. „Horolezením se učím. Nejde jen o dosažení cíle, ale i o trpělivost, týmovou spolupráci, organizační dovednosti, což je vysoce relevantní i pro byznys.“ Řídí se několika pravidly, která vycházejí z horolezectví. Jedno praví, že na vrchol nevede žádná zkratka. To další se dá aplikovat i v její profesi právničky. „Nenechte se svést rychlými a krátkodobými výhrami, které vám dočasně přinesou zisk, ale snadno vám mohou zlomit vaz.“

Zaměstnavatel Mandulové její horolezecké aktivity podpořil (rozpočet expedice se pohybuje v desítkách tisíc korun bez výbavy). „Katka je inspirací, za kterou jí patří náš velký dík,“ říká řídící partner Deloittu Jan Kotous. Firma si podle něj cení hlavně jejího odhodlání, železné disciplíny i ambice plnit si sny.

Vrcholové sportovce lze najít i v dalších významných podnicích. V „sousední“ poradenské firmě EY například působí na pozici partnera Tomáš Kafka, dlouholetý brankář florbalové reprezentace a kdysi nejlepší gólman světa, který se letos stal mistrem slovenské extraligy.

Mandulová upozorňuje také na úspěšného advokáta Karla Svobodu (kancelář Marečková a Vilímková, Dudák & Partners), který strávil před pár lety několik měsíců na Hedvábné stezce, zlezl několik vysokých hor, včetně osmitisícovky Manaslu, které pak sjížděl na skialpových lyžích a následně o tom natočil cestopisný dokument.