„BlueStar. BlueStar Airlines,“ řekl na poslední chvíli Bud Fox a Gordon Gekko najednou zbystřil. Klíčová informace udržela začínajícího finančníka v kanceláři burzovního velikána. Mladík prozradil, že aerolinka BlueStar, kde pracoval jeho otec, vyjde vítězně ze soudního sporu, na což bude její akciový titul pochopitelně reagovat nárůstem.

Situace z legendárního filmu Wall Street je asi nejpamátnějším příkladem toho, jak vzniká insider trading. Víte něco zásadního a neveřejného, podle čehož se na trzích zachováte. Velmi výhodné – a velmi nelegální.

V napjaté době, kdy americký prezident Donald Trump čelí kritice za zradu kurdských jednotek, které Američanům na svém území pomohly vybojovat válku s islamisty z Daeš, přichází s pozoruhodným článkem americký Vanity Fair. Rozebírá obchody uskutečňované na chicagské derivátové burze. Scénář se vždy opakuje: obchodník (či skupina obchodníků) vstoupí do pozice těsně před zásadní zprávou, která s trhem pohne kýženým směrem, a šťastlivci shrábnou profit.

Klíčová je skutečnost, že úspěch řady obřích obchodů posledních měsíců byl přímo navázán na Trumpovo jednání. Příklad? 28. června letošního roku během poslední půlhodiny obchodování někdo skoupil 420 tisíc takzvaných S&P 500 e-mini futures. To jsou kontrakty, kde se zavazujete koupit/prodat daný objem aktiv k danému okamžiku za určitou cenu. Zkrátka nástroj, jehož pomocí můžete spekulovat na nárůst či pokles ceny, v našem případě tedy hlavního amerického indexu S&P 500.

V době, kdy někdo do této velké pozice vstoupil, navštívil Trump japonskou Ósaku, kde ho čekalo jednání s čínským protějškem. Zhruba po hodinovém mítinku oznámil, že obchodní jednání budou pokračovat a nebude se schylovat k novým sankcím. Během následujícího týdne index S&P 500 značně posílil a tajemný spekulant si mohl připsat profit v ohromující výši 1,8 miliardy dolarů.

Že zásadní geopolitické novinky hýbou trhy, je zcela normální, nicméně kolegové ve Vanity Fair takových šťastných náhod popsali hned několik. Ke konci letošního srpna Trump „dokonce“ zalhal, když uvedl, že měl s čínskou protistranou dva velmi dobré a produktivní telefonické hovory týkající se byznysu. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí vzápětí uvedl, že o takových hovorech neví – a Trump odmítl specifikovat, s kým že to vlastně mluvil.

S&P 500 nicméně v reakci na prezidentova slova poskočil o 80 bodů, přičemž tři dny předtím někdo koupil téměř 386 tisíc zmiňovaných e-mini kontraktů. Vanity Fair uvádí, že potenciální zisk mohl v tomto případě přesáhnout 1,5 miliardy dolarů.

Přes veškeré podivnosti a také skutečnost, že se nad obchody pozastavilo i několik lidí z oboru, které list Vanity Fair oslovil, je nutné dodat, že na nezákonné jednání by museli upozornit burzovní regulátoři a poté ho prokázat soud. Vanity Fair zároveň patří k médiím, jež jsou vůči americké hlavě státu explicitně kritická dlouhodobě, a existuje tedy možnost, že jsou obchody zmíněné v původním textu jen shodou náhod, říznutou dobrým odhadem a správnou analýzou.

Lze však vzpomenout případ bývalého republikánského kongresmana Chrise Collinse, který se na konci září přiznal k insider tradingu poté, co jej více než rok popíral. Právě Collins byl prvním členem Sněmovny reprezentantů, který se před lety postavil za Donalda Trumpa v jeho ambici usednout do Bílého domu.