Kolikrát za poslední dobu jste byli někde, kde je opravdu ticho? Kde vás neruší hluk aut, lidé na ulici nebo drnčící tramvaje? Vzpomenete si vůbec? Ne? Hlukové znečištění je ale podle expertů dost závažný problém.

Ukázalo se, že kvůli němu jsme více ve stresu, že jsme vystaveni většímu riziku kardiovaskulárních onemocnění a že kvůli němu také hůře spíme a hůře držíme pozornost. Stejně jako našemu zažívacímu systému škodí moc cukru, našemu nervovému zase škodí moc hluku. 

Je jasné, že člověku, který je na hluk zvyklý odmalička, to tak asi připadat nebude, ale tělo okolním zvukům zkrátka věnuje pozornost, ať chce nebo ne. Evolučně vnímáme hluk jako signál blížícího se nebezpečí, což právě vede k tomu, že býváme z příliš velkého hluku v permanentním stresu. 

Pokud si od něj chcete trochu ulevit, tady je několik způsobů.

Vyhraďte si denně alespoň pět minut, kdy budete v úplném tichu.

Je jasné, že nikdy nedosáhnete takového klidu, jaký je v tiché komoře, ale zkusit byste to podle odborníků minimálně měli – třeba doma v koupelně nebo ve veřejné knihovně. Těchto pět minut spojte například s meditací, při které se také běžně funguje mlčky. Najděte si tedy pohodlné místo, kde máte klid (a tedy ticho) a soustřeďujte se na své myšlenky a na své tělo. Nic víc, nic míň.

Tichá domácnost

Pokud víte, že na pět minut ticha denně nemáte ve svém kalendáři místo, vyzkoušejte si doma alespoň na chvíli zahrát na tichou domácnost (pokud to doma nehrajete nechtěně). Berte to jako výzvu a donuťte všechny členy rodiny, aby se na chvíli ztišili a nevydali ani hlásku. Uvidíte, že i vaše konverzace pak budou hodnotnější – budete mít totiž čas přemýšlet nad tím, co opravdu stojí za to říkat a co si můžete nechat jen pro sebe.

Narušte rutinu

Podle stejného principu můžete narušit své zvyky. Pokud jste třeba zvyklí snídat se zapnutým rádiem, jednou v týdnu to můžete zkusit bez něj. Jestli rádi pracujete s hudbu v uších, pusťte si místo toho raději bílý šum, díky kterému se navíc budete na práci více soustřeďovat.

Omezujte!

A nakonec, zbytečný hluk redukujte. V domácnosti vám od hluku mohou pomoci koberce, dobře utěsněná okna nebo správně umístěný nábytek. Takže jestli vás denně ruší sousedův štěkající pes, umístěte na sdílenou stěnu třeba velkou knihovnu nebo policový systém. Tedy zkrátka něco, co mezi vámi a hlukem vytvoří bariéru. V práci investujte do dobrých sluchátek nebo do špuntů do uší. Oboje vám udělá dobrou službu – jak z hlediska zdraví, tak produktivity.