Patrně nejméně oblíbený den všech podnikatelů je tu. V úterý 18. srpna vyprší lhůta, do kdy mohou odevzdat daňové přiznání bez jakékoli sankce. Kdo termín byť o jediný den promešká, bude muset sáhnout do kapsy pro další tisíce.

Kvůli pandemii koronaviru se zákonná lhůta pro podání a splatnost daně z 1. dubna dvakrát posouvala: nejprve na 1. července, který obvykle platí za nejzazší termín pro odevzdání s daňovým poradcem, a posléze právě na 18. srpna. V tento termín přitom musí být přiznání nejen odevzdáno, ale i zaplaceno – tedy peníze musí být na účtu Finanční správy.

Pokud tak poplatníci neučiní, stihnou je vysoké sankce. A to i v případě, že by se s úhradou zpozdili o jediný den. Obvyklá tolerance pěti pracovních dnů, kdy správce daně vyčkává, jestli se doplatek nezdržel „na cestě“ mezi bankami, tentokrát neplatí.

Jak je to možné? Termíny pro odevzdání daně totiž formálně posunuty nebyly. Ministryně financí má právo pouze na prominutí sankcí v určitém období, což také udělala. Proto když podnikatelé nesplní svou povinnost do nejzazšího termínu, budou se jim penále počítat od 1. dubna (případně od 1. července, podává-li přiznání daňový poradce). To je trestné období delší než čtyři a půl měsíce.

Například při dani ve výši 30 000 korun tak budou sankce jen za tuto dobu činit zhruba 1700 korun. V případě daně 70 tisíc už to jsou tisíce bezmála čtyři, a pokud OSVČ či firmy odvedou 150 tisíc, pošlou k nim navíc minimálně ještě 8500 korun.

Finanční úřady budou mít rozšířené úřední hodiny.

Podle Finanční správy je již drtivá většina přiznání odevzdaná. Stále ovšem zůstává přibližně 100 tisíc podnikatelů, kteří tento každoročně nutný krok dosud neučinili. Finanční úřady proto budou mít v úterý 18. srpna rozšířené úřední hodiny, a to od 8:00 do 17:00, aby zvládly obsloužit i poslední poplatníky.

Měsíc naopak stále zbývá na odevzdání přehledu o příjmech a výdajích na sociální pojištění. Aby však těch zmatků v papírování bylo co nejvíce, přehled na zdravotní pojištění musel být odevzdaný již 3. srpna.