Držet slovo je důkazem poctivosti, solidnosti a jisté předvídatelnosti. V minulosti se o takové vlastnosti hovořilo jako o výsadě gentlemanů, dnes bychom toto chování zařadili do kompetence emocionální inteligence a dobrého time managementu.

Současně je momentálně velmi snadné něco slíbit a vzápětí na závazek úplně zapomenout. Děje se toho totiž tolik, že ani při sebelepší vůli nemůžeme dostát všem těm pozvánkám, schůzkám a setkáním.

V progresivní výchově dětí se dává na plnění slibů ze strany rodičů velký důraz. Pokud řeknete, že něco uděláte, měli byste tak učinit. Jinak si ratolest zapamatuje, že se vám nedá věřit. U dospělých to ovšem platí zrovna tak.

Žrouti energie

Když víte, že jste se s někým na něčem dohodli a pak to neudělali, cítíte se sklesle. Je to podvědomý proces, který vám bere hodně sil a motivaci plnit další zadání. Pronásleduje vás pak vina a pocit selhání, což nejsou zrovna povzbuzující emoce.

Narušená sebedůvěra

Většina z nás si uvědomuje, že být nespolehlivým je naprosto příšerný sebeobraz, který nikdo z nás nechce mít. Nejenže nedodržením dohody ztrácíme důvěru svého okolí, ale také svoji vlastní.

Jak z toho ven?

Rada je jednoduchá, ale hůř se aplikuje do života. Neslibujte nikdy to, co a priori ani splnit nechcete. Pravděpodobně se vám špatně odmítá a neumíte říkat ne. Tyto dovednosti totiž ovládá mistrně a diplomaticky jen hrstka z nás, ale je potřeba se je naučit.

Právě tím, že pochopíte důvod, proč raději odmítnete hned. Odhadujete totiž dopředu, že budete mít s potenciálním závazkem problém, a odmítáte se řídit příslovím „Slibem nezarmoutíš“. Zarmoutíte totiž, a to hodně.

Krok za krokem

Někdy ale máme velký zájem slovo dodržet, a přesto to nevyjde. Na vině může být nedostatečná organizace. Rozdělte si závazek na malé kroky a stanovujte pro sebe uzávěrky. Pamatujte na to, že pokud už jste se pro nějakou aktivitu rozhodli, musíte do ní učinit investici. Ta se vám vrátí tak, že budete v očích ostatních, ale hlavně sebe sama těmi, na které je spolehnutí.