Pokud byste ze sebe rádi vydolovali kreativní a neotřelá řešení pracovních i soukromých záležitostí, vyzkoušejte techniky asociací. Otevře se vám tak nový pohled na věc, další možnosti a taky můžete přijít na originální řešení i ve zdánlivě neřešitelných situacích.

Asociace slouží pro generování kreativních nápadů, tvořivé psaní, učení, lepší pamatování. Jsou to spojení mezi podnětem, který vidíme, myšlenkou, která nás k němu napadne, a pocitem, který v nás daná myšlenka vyvolá.

Podnět je většinou neutrální a pochází z vnějšího světa (slyšíme, vidíme, hmatáme, cítíme, chutnáme). Myšlenka, která nás k němu napadne, souvisí převážně s naší osobní zkušeností s tímto nebo podobným podnětem a také s tím, co právě prožíváme a řešíme v přítomnosti.

Čtěte také: Šéf kruťas? Toto jsou 4 rady, jak se bránit manipulacím

Podstatou asociačních technik je, že se situací intenzivně zabýváte a přemýšlíte nad ní z různých úhlů pohledu. Používáte pouze klíčová slova nebo malujete jednoduché obrázky. Tím se soustředíte na jádro řešení situace a odpadne veškeré „bla, bla, bla“.

Spojením klíčových slov, obrázků a barev zapojujete obě mozkové hemisféry. Svůj mozek v podstatě „programujete“ na hledání řešení. Buď na originální nápad přijdete hned, nebo se později dostaví tzv. AHA efekt, to znamená, že vás myšlenka napadne později, a to v okamžiku, kdy to vůbec nečekáte.

jy05molcvpq6idthr71an9kxb4g8f3wuze2s

Existuje mnoho různých technik, které asociace vyvolávají. Tady jsou tři základní, které sama často používám.

  • Kreativní abeceda

Tato technika spočívá v tom, že si na papír nejprve jednoduše popíšete nebo nakreslíte situaci, kterou chcete řešit, a pod ni napíšete všechna písmena abecedy. Na každé písmeno vytvoříte slovo, jednoduchou větu nebo nakreslíte obrázek, který vás k němu napadne.

  • Looping

Nejprve si chvilku představujte situaci, na které chcete pracovat. Potom vezměte tužku a papír a pište všechno, co se vám honí hlavou. Kreslete i obrázky. Pokud vás nic nenapadá, tak obtahujte nebo obkreslujte předchozí obrázek. Ruka by se neměla zastavit. Pracujte 10 minut. Napsané či nakreslené si projděte a vyberte z toho jednu nebo dvě klíčové myšlenky, které napíšete na druhý papír. Potom si dejte půl hodiny pauzu. Za půl hodiny cvičení opakujte. Celkem si dejte tři kolečka.   

  • Myšlenkové mapy

Do středu papíru nakreslete centrální obrázek nebo napište klíčové slovo, které vystihuje situaci, kterou řešíte. Okolo tohoto obrázku nakreslete hlavní větve a nad ně napište klíčová slova nebo nakreslete obrázky, které vás v souvislosti s danou situací napadnou. Větve, které jsou pro vás důležité, dále rozvíjíte. Klíčová slova z těchto větví se stávají centrálními obrázky dalších map, které můžete kreslit na jiné papíry.

U všech tří metod je důležité závěrečné vyhodnocení nápadů, na které jste přišli.


Detailní popis technik včetně konkrétních příkladů, další postupy a tipy jak výrazně zlepšit využití svého mozku a také jak nechat mozek odpočívat se dozvíte v knižní novince „Jak získat úspěch, klid a vyrovnanost v hektické současnosti“ od Olgy Lošťákové a Radky Loja, která rovněž své tipy na cestu za úspěchem publikuje na webu Mindtrix.cz.