skip to main content
Jak být lepší

Nebojte se prokrastinování. I při něm můžete něco udělat

2 minuty čtení

„I když se to možná nezdá, prokrastinace vám může pomoci udělat víc. Problém je, že se kvůli ní většina lidí cítí provinile. Místo toho se pak soustřeďují na své pocity a zapomínají na samotný úkol,“ tvrdí americký psycholog Nick Wignall, který sám sebe považuje za profesionálního prokrastinátora. 

Jak podle něj prokrastinovat produktivně? A jak zabránit tomu, aby vás pocity viny zcela paralyzovaly? Tady je několik tipů, které by vám mohly pomoci:

Zamyslete se nad tím, jak se ohledně nicnedělání cítíte

Začínáte své chvíle odpočinku větami typu „Proč zase nic nedělám?“, „Jak to, že mi to nejde?“ nebo „Proč jsem tak líný?“? Tak to je podle Wignalla ta největší chyba, která může vést k tomu, že si z prokrastinace uděláte špatný návyk. Hlavní je podle něj pochopit, že nejde pracovat osm hodin v kuse a že malé pauzy, během kterých si dovolíte návštěvy sociálních sítí nebo krátkou procházku, nejsou nic špatného. Mozek prostě občas potřebuje nové podněty. Tak se za prokrastinaci netrestejte. 

Prokrastinujte pravidelně

Klíčem k tomu, abyste se u nové série Netflixu nezasekli na dlouhé hodiny, je, abyste během práce odpočívali v pravidelných intervalech. Řekněme třeba pět minut po každé půlhodině nebo třeba deset po každé hodině a půl. Poměr je na vás, jen myslete na to, že pravidelné přestávky s omezenou dobou trvání vám s největší pravděpodobností nedovolí prokrastinovat dlouho. Navíc vás udrží v dobrém pracovním rytmu. 

Sáhněte po produktivním úkolu

I když se asi většina z nás během prokrastinace uchyluje k telefonům, není od věci zvážit, že si v pauzách dáte za úkol udělat něco, co byste stejně dříve nebo později museli udělat. Tak například: pracujete na reportu do práce, ale už cítíte, že potřebujete pauzu. Místo bezmyšlenkovitého otevření Facebooku si řekněte, že raději umyjete hrníček, který máte od rána na stole. Nebo si dejte za úkol vytřídění papírů v šuplíku či to, že se objednáte k zubaři. Uvidíte, že když budete v pokrastinačních chvilkách dělat produktivní věci, půjde vám pak i samotný úkol lépe od ruky. 

Jak s prokrastinací bojujete vy? Máte na ni nějaké triky? Dejte nám vědět na jakbytlepsi@forbes.cz nebo do naší facebookové skupiny.