Ráno pouštět a večer zavírat slepice. Pro leckoho běžná rutina, pro Vojtěcha Kolomazníka nelibá náplň dětství. Nucené vycházky za každého počasí ho mnohdy otravovaly natolik, že začal přemýšlet nad automatizovaným řešením.

Dnes si právě takovým řešením úspěšně přivydělává. Sestavil chytrá dvířka Chickdoor reagující na světlo, která se při svítání a stmívání sama zvedají a spouštějí.

Obstarávají tedy to, co denně absolvuje každý chovatel drůbeže. Ať už prší, fouká, či je chlad, slepice se musí obstarat. Zapomenout znamená riskovat klidně ztrátu celého chovu.

„Automatická kurníková dvířka tomuto předcházejí. Šetří starosti s každodenním ručním zavíráním drůbeže, ale zejména ji pomáhají chránit před nočními predátory, jako jsou kuny a lišky,“ vysvětluje Kolomazník.

Jím sestrojená dvířka Chickdoor fungují na principu snímání hladiny osvětlení. Uvnitř zasazené čidlo ji do paměti ukládá každých pět minut. Následně vykresluje graf, z něhož se dá vyčíst, kdy byl během dne největší nárůst a pokles světla.

„Zařízení díky tomu nereaguje na bouřky, zářící Měsíc a další výkyvy světla v průběhu dne a čeká opravdu až na rozednívání a stmívání,“ přibližuje rodák z Uherskohradišťska. Právě tímto důmyslným mechanismem, který si vyžádal měsíce měření dat a optimalizací, se dle svých slov odlišuje od podobných výrobků na tuzemském trhu.

Na něj Kolomazník s prvním typem dvířek vstoupil na podzim roku 2017 a od té doby jich s minimální marketingovou podporou prodal přes tisíc kusů. Cestu k inovativnímu produktu, jehož cena se pohybuje kolem tří tisíc korun, přitom nachází stále více malých chovatelů.

Co se vlastního chovu týče, Česko v posledních letech zažívá slepičí boom. Můžou za to rostoucí ceny vajec a problematika klecového chovu. Právě pro „obyčejné“ lidi, kteří mají na zahrádce menší počet slepic, jsou dvířka určena. Odpovídá tomu i nenáročná konstrukce. Pozinkovaný rám, v němž se pohybuje polykarbonátová deska, stačí přichytit čtyřmi šroubky a přivést k němu napájení.

Vystudovaný mechatronik, momentálně pracující jako vývojář technologické firmy Bender Robotics, se začal Chickdoor věnovat v prvním ročníku na vysoké škole, tedy přibližně před sedmi lety. Dnes je díky chytrým dveřím držitelem ocenění Zlatý klas za nejlepší exponát na agrosalonu Země živitelka.

Kolomazník chce své nápady sjednotit v celý chytrý kurník.

Do druhé poloviny letošního roku by se Vojtěch Kolomazník se svými dvířky rád objevil na zahraničním trhu, předně v Polsku. Poláci jsou vášnivými chovateli slepic, a tak v sousední zemi vidí velký potenciál. Nejdříve však potřebuje zautomatizovat výrobu, aby byl schopný produkovat dvířka ve větším množství než současných 200 kusů měsíčně.

A nechce se omezovat jen na ně. Zhruba před rokem a půl Kolomazníka napadla myšlenka, že by svůj projekt rozšířil o další vychytávky a sjednotil je v celý chytrý kurník. Jeho součástí by měla být například inteligentní krmička nebo hnízdo podrobně monitorující snůšku vajec.

„Díky tomu by chovatelé měli přehled o tom, která slepice nese více a která naopak méně. A mohli by se tak vyhnout tomu, že by kvalitní slípka skončila v polévce,“ přibližuje Kolomazník aktuálně dokončovaný prototyp.

Zároveň vyvíjí mobilní aplikaci, která by veškerá chytrá zařízení následně propojila. „Mým cílem je, aby uživatelé mohli online sledovat, kolik jim dnes snesla slepička vajíček, nebo jim přišlo upozornění, že jí chybí zrní,“ popisuje plánované funkce.

„Těžko předvídat, jaký to bude mít komerční úspěch, ale mě to strašně láká zejména po technologické stránce,“ dodává zapáleně.

Ještě předtím ale zrealizuje jeden plán. Na zahradu si pořídí vlastní slepice, na nichž bude chytrý kurník testovat. Částečně se tak vrátí do dětství – jen s tím rozdílem, že tentokrát ho bude péče o drůbež vyloženě bavit.