Dříve pracoval jako skladník v samoobsluze, dnes je nejbohatší DJ světa. S výdělkem 66 milionů dolarů (zhruba 1,4 miliardy korun) je králem žánru Electronic Dance Music (EDM) Calvin Harris.

Deset nejlépe placených DJs na našem seznamu za uplynulý rok dohromady vydělalo neuvěřitelných 268 milionů dolarů, což je o 11 procent více než loňských 241 milionů. Čtěte dál, projděte si celý náš seznam a poslechněte si, na čem se dají vydělat miliony.

 

1 – Calvin Harris – 66 milionů dolarů

Narozený jako Adam Richard Wiles, původním povoláním skladník v samoobsluze, Calvin Harris v měřeném období vydělal 66 milionů dolarů a odehrál více než 125 koncertů. Zadařilo se mu v popu, vystupovaly s ním třeba Rihanna nebo Kesha, což mu pomohlo stát se hvězdou nejen akcí zaměřených na elektronickou hudbu, ale také festivalů, jako je Coachella. Harris také nadále pravidelně hraje v Las Vegas, kde má podepsanou několikaletou smlouvu s největším americkým nočním klubem Hakkasan.

 

2 – David Guetta – 30 milionů dolarů

Bývalý manažer pařížského klubu si užívá jedny z nejvyšších honorářů v Las Vegas, ale na druhé straně zůstává věrný i svým evropským kořenům  stále se vrací na Ibizu se svou show F**k me I’m famous (To mě p***r, jsem slavnej). V uplynulých 12 měsících se zúčastnil turné po boku zpěvačky Rihanny a napsal písně pro nová alba Britney Spears nebo Lady Gaga. V březnu se také po 22 letech rozvedl se svou manželkou a obchodní partnerkou Cathy.

 

3 – Avicii – 28 milionů dolarů

V pouhých 24 letech zažil švédský DJ díky svému debutovému albu True dosud nejlepší sezonu kariéry. Na desce se nachází také skladba „Wake me up“, což byla první elektronická skladba v historii, která v USA překonala hranici čtyř milionů stažení. Další spoustu peněz vydělává na cestách, pokaždé, když roztočí své vinyly, si odnese šestimístnou sumu, což se mu jen během této sezony podařilo osmdesátkrát.

 

3 – Tiësto – 28 milionů dolarů

V posledních letech přesunul nizozemský veterán svoji pozornost od Ibizy do Las Vegas, kde vystupuje v megaklubu Hakkasan. Další rok v řadě odehrál přes 100 vystoupení a za poslední dva roky tak vydělal přes 60 milionů dolarů, což překonal pouze Calvin Harris.

 

5 – Steve Aoki – 23 milionů dolarů

Letos se Aoki poprvé dostal do nejlepší pětice, a to poté, co zvládl během hodnoceného období neskutečných 277 koncertů. Někdy hraje až tři show denně a jeho časový rozvrh obsahuje téměř dvojnásobek vystoupení oproti všem ostatním na našem seznamu. Aoki pro Forbes uvedl, že dotáhl k dokonalosti techniku krátkých zdřímnutí, takže dokáže spát vždy jen 2–3 hodiny na cestách mezi jednotlivými koncerty. Vydělávají mu i partnerské dohody s pivem Bud Light, firmami Guitar Center a Scion a také jeho minoritní podíl ve výrobci sluchátek Sol Republic.

 

6 – Afrojack – 22 milionů

Nick van de Wall, spíše známý jako Afrojack, v květnu vydal své první a dlouho očekávané album Forget the World. Poté, co odmítl vyšší nabídky, aby zůstal v klubu Wynn, se rychle přesunul do megaklubu Hakkasan. Ve sledovaném období odehrál téměř 150 koncertů a k výdělku přispěly smlouvy s Nike a G-Star RAW, kde má vlastní kolekci oblečení.

 

7 – Zedd – 21 milionů dolarů

Čtyřiadvacetiletý Skrillexův chráněnec tentokrát v množství vydělaných peněz překonal svého učitele. Hlavně díky tomu, že už si za vystoupení nebere 20 tisíc dolarů, ale částky v nízkých jednotkách statisíců. Jeho rychlý vzestup poháněla práce pro hvězdy typu Justin Bieber nebo Lady Gaga, stejně jako jeho vlastní album Clarity, ze kterého vzešel i platinový singl stejného jména.

 

8 – Kaskade – 17 milionů dolarů

Kaskade, narozený jako Ryan Raddon, si svým desátým albem Atmosphere řekl o nominaci na Grammy za nejlepší elektronické/taneční album. Otec tří dětí hrál na více než 120 koncertech, z toho 30krát v Las Vegas. Je hodně aktivní na Twitteru (jeho účet zde), kde se naváží do svého bývalého hudebního vydavatelství a kritiků elektronické taneční scény.

 

9 – Skrillex – 16,5 milionu dolarů

V březnu vydal šestinásobný držitel ceny Grammy své nejnovější album Recess, kterého se v úvodním týdnu prodalo 48 tisíc kopií. Deska ještě má co dohánět, aby se přiblížila jeho megahitu z roku 2010 Scary Monsters and Nice Sprites. Skrillex ale vysoké prodeje ani nepotřebuje, protože vydělává velké peníze hraním na koncertech, skládáním soundtracků jako pro film Wreck-it Ralph (česky Raubíř Ralf) a prostřednictvím svého labelu OWSLA.

 

10 – Deadmau5 – 16 milionů dolarů

DJ v kostýmu s myší hlavou odehrál sotva desetinu koncertů co jiní na našem seznamu, ale stály za to. Vystoupil hlavně na špičkových festivalech velkého formátu, kde si za jednu noc může vydělat kolem půl milionu dolarů. Také ho jistí rostoucí byznys s propagačními předměty.

 

11 – Hardwell – 13 milionů dolarů

Hardwell byl ve výročním žebříčku DJ Magazine Top 100 fanoušky zvolen jako DJ číslo jedna a poprvé se dostal do žebříčku magazínu Forbes. Jeho debutové album má vyjít během příštího roku. A stejně jako jeho nizozemští kolegové Tiësto a Armin van Buuren působí Hardwell pod svojí vlastní nahrávací společností Revealed Recordings, kterou založil v roce 2010. Jeho turné I Am Hardwell se na podzim dostane do USA a bude zakončeno v listopadu velkým koncertem v Madison Square Garden.

 

12 – Armin van Buuren – 12 milionů dolarů

Nizozemský DJ strávil většinu roku na turné na podporu svého loňského alba Intense. Zastavil se ve 21 městech světa, ve kterých 37letý král žánru trance předváděl šestihodinové show. V roce 2003 spoluzakládal vydavatelství Armada Music a dodnes jej pomáhá vést. Minulý rok byl nominován na cenu Grammy za nejlepší skladbu za This is What it Feels Like.

 

12 – Steve Angello – 12 milionů dolarů

Loni vydělala skupina Swedish House Mafia jako celek 25 milionů dolarů. Letos však její členové jednotlivě získali ještě více, jen Steve Angello má v kapse 12 milionů. Sám o sobě si říká o šestimístné honoráře za klubové show a na podzim chystá sólové album. Na dotaz, zda se chystá comeback skupiny, odpověděl: „To fakt ne.“

 

Metodika

Naše odhady pro žebříček Králové elektronické hudby zahrnují výdělky z živých vystoupení, prodeje předmětů, reklamních smluv, prodejů hudby a externích investic. Mezi naše zdroje patří Songkick, Pollstar, RIAA, manažeři, promotéři, právníci a občas samotní umělci. Celkové výdělky byly počítány za 12 měsíců od 1. června 2013 do 1. června 2014.