skip to main content

Nejlepší je cestovat o svátcích. 5 tipů, kam vyrazit, když Vánoce skončily

4 minuty čtení

Dárky jsou rozbalené, kapr i cukroví snědení, stromeček pomalu opadává – letošní Vánoce máme zkrátka už za sebou. A přiznejme si to, přes všechen stres je prosincové období, to čekání a chystání se na něco speciálního, dost možná tím nejlepším v roce.

Čtěte také: Inspirace na dovolenou. Vydejte se do Afriky za filmovými trháky

Pokud vás teď zaplavuje pocit nostalgie, vězte, že na ony sváteční pocity nemusíte čekat zase další rok. Cestování ve 21. století je jednoduché a dostupné, a tak není důvod nepřipojit se k některé z oslav v jiných zemích, které se, stejně jako ty naše, vyznačují všeobecným veselím, dechberoucími ceremoniemi i s láskou připravovanými dobrotami.

Období světových festivalů je zkrátka nejkrásnější doba na cestování a poznávání místních kultur. Kam a kdy se tedy nejlépe vydat?

Etiopie – Timkat (19. 1. 2018)

Trochu narychlo, ale pokud jste spontánní, je tohle tip pro vás. V Etiopii navíc zjistíte, že i Vánoce se můžou slavit zcela jinak, než jsme zvyklí.

Jak asi víte, v severní části Etiopie přežívá starobylá odnož koptského křesťanství, opředená legendami o královně ze Sáby a ztracené Arše úmluvy. Vánoce se podobně jako v pravoslaví slaví až v lednu (7. 1.) a například ve skalních kostelech v Lalibele, které prý pomáhali stavět i andělé, zažijete mystickou atmosféru modliteb při svitu svíček a za vůně kadidla.

Největším svátkem roku je ale až 19. leden, oslava křtu Ježíše Krista (epifanie nebo amharsky Timkat), při jehož oslavách prochází městy (především v Gondaru) pestrobarevné procesí a modlitby jsou zakončeny velkými vodními radovánkami, které na tento biblický rituál odkazují.

Indie – Holi (1.–2. 3. 2018)

Pro návštěvu Indie není nikdy špatná doba. Indové milují svoje bohy (kterých mají 330 milionů), stejně jako jejich oslavování.

Ať navštívíte tento subkontinent kdykoli, máte prakticky zaručeno, že narazíte na nějaký festival. Jeden ale vyniká nad ostatní. Jediná nitka na vás nezůstane čistá při festivalu barev a radosti Holi, který se odehrává v severní Indii.

Na oslavu přemožení démona Holiky se zde zapalují ohně a rozhazují barevné prášky, které brzy pokryjí chrámy, ulice i všechny zúčastněné od hlavy až k patě. V růžovém městě Džajpur jsou oslavy doprovázeny i pompézním průvodem slonů, nejautentičtější rituály naopak zažijete nedaleko Dillí v Krišnových chrámech městeček Vrindavan, Nandgaon a Barsana.

Guatemala – Velikonoce (29. 3. – 2. 4. 2018)

Reklama

Mezi jeden z vizuálně nejkrásnějších svátků světa patří i oslava Velikonoc v Guatemale, která probíhá po celé zemi, nejokázalejší je ale ve skvostném městečku Antiqua. Nejdůležitějšími dny jsou Zelený čtvrtek a Velký pátek, kdy lidé smutní nad Ježíšovým ukřižováním.

Než se v pátek ze všech kostelů vydá procesí se sochami svatých, lidé na ulicích někdy i celé týdny připravují dechberoucí pestrobarevné koberce z květin, ovoce nebo barvených pilin. Sousedé mezi sebou soupeří, komu se podaří vytvořit ten nejkrásnější, všechno je ale smeteno, jakmile ornamenty pošlapou nohy truchlících.

Nejpříjemnější částí oslavy Velikonoc jsou večerní trhy s jídlem. Stánky se všemožnými dobrotami, plackami, guacamole, saláty, masem a sladkou želatinou lemují hlavní ulice. Lidé jedí venku a užívají si příjemného chladu večera.

Thajsko – vodní festival Songkran (13.–15. 4. 2018)

Songkran, asi nejznámější festival nejen v Thajsku, ale po celé jihovýchodní Asii, oslavuje počátek thajského nového roku a zároveň změnu ročních období ze suchého na deštivé.

Třídenní oslavy, které si každý Thajec přeje strávit se svou rodinou, začínají první den pyrotechnikou, která má zahnat zlé duchy. Druhý den se připravují dobroty a v chrámech budují pagody z písku a třetí den starší členové rodiny lehkým postříkáním hlavy vodou žehnají mladším.

Tento moment se ale vymkl kontrole především v Čiang Mai, kde se z něj stala největší vodní bitva světa. Voda se leje z oken, stříká hadicemi i střílí vodními pistolemi a každého zmáčí na kost. Že se nachladíte, ale strach mít nemusíte, v nejteplejší dny roku se jedná o vítané osvěžení.

Írán – slavnosti přerušení půstu Eid al-Fitr (14.–16. 6. 2018)

Třídenní radovánky Eid al-Fitr zakončují svatý měsíc půstu ramadán, v jehož průběhu věřící nesmějí v denní době přijmout ani sousto jídla, ani kapku vody a musí sexuálně abstinovat. Taková askeze učí člověka sebeovládání, trpělivosti, pokoře a soucitu s chudými a muslimové ji vnímají jako cestu ke sebezdokonalení.

Ukončení ramadánu je ale přesto vítanou úlevou od tvrdé disciplíny, která je v celém islámském světě oslavována třídenním svátkem jídla a pití. Všichni se svátečně oblečou, rodiny vyrážejí do města, zahrnují blízké dárky a žebráky almužnou.

Na ulicích stojí stánky se sladkostmi, konají se trhy, hraje hudba a vybuchují ohňostroje. Pohostinnou atmosféru islámu zažijete prakticky v jakékoli muslimské zemi, je ale o to zajímavější v historických kulisách středověkých měst Isfahánu či Jazdu v Íránu (nebo také Stone Townu na Zanzibaru či Marrákeše v Maroku).

Reklama
Reklama
Reklama