Jestli patříte mezi příznivce zlatavého destilátu, asi víte, že žádný z výroků Jima Murraye na téma whisky nezůstane bez povšimnutí. Zasvětil jí totiž celý život, takže jeho proslulý almanach Jim Murray’s Whisky Bible, který vydává od roku 2003, je něco jako michelinský katalog mezi majiteli restaurací.

Ten přitom jako nejlepší volbu pro příští rok označil kanadskou Crown Royal Northern Harvest Rye. Za 0,75 litru zaplatíte něco kolem 50 dolarů (v přepočtu asi 1200 korun), což rozhodně není moc, když si uvědomíte, v jak prestižní společnosti se tímhle výběrem ocitla.

Server thinkingdrinkers.com například napsal, že její vítězství ve Whisky Bible by nemělo být překvapením „kvůli její nezaměnitelné hladkosti, kterou k dokonalosti roky dotahovali největší znalci na výrobu kanadské whisky“. V zemi javorového listu se totiž obilný destilát pálí už od 19. století.

best_whiskey

Větším překvapením může být fakt, že mezi nejlepší se letos (už podruhé za sebou) neprobojovala žádná skotská značka. Nedostalo se dokonce ani na velké hráče typu Islay nebo Speyside. Na první pohled to sice vypadá jako úpadek kvality skotských firem, proti tomuto tvrzení se ale hlasitě ozývají námitky, a to nejen ze Skotska.

Almanach Jimma Murraye, který má na celé odvětví nepochybný vliv, je totiž spojen řadou kontroverzí. Za všechny jmenujme tři největší.

Jim je jenom člověk a ještě k tomu jeden

Osmapadesátiletý novinář z anglického Surrey sice profesionálně píše o whisky už přes dvacet let a vyhrál řadu ocenění za svůj originální přístup i schopnost přiblížit „nápoj smetánky“ obyčejným smrtelníkům, ale i on sám je jenom člověk.

Sean Lind, specialista na whisky připomíná, že Whisky Bible je Murrayova vlastní iniciativa. Nebyla ustanovena žádnou oficiální organizací, nikdo nehlídá a ani nemůže vymáhat, zda dodržuje pravidla, která si sama stanovila, a hlavně – Murray všechny whisky ochutnává a hodnotí sám. S nikým se neradí, nemá odbornou komisi a spoléhá se jen na svůj úsudek. „…ten je sice výborný,“ uznává Lind, „ale pořád je to úsudek jen jediného člověka, takže při nejlepší vůli nemůže být objektivní. Whisky totiž chutná každému naprosto jinak.“

 Není výběr jako výběr

Murray si je svého handicapu samozřejmě vědom, a tak se ho snaží vyvážit velmi širokým a přesným výčtem kategorií, v nichž whisky hodnotí. Zvlášť boduje Single Malt, Blended nebo třeba bourbony. Whisky dělí dokonce i podle zemí původu, takže zmiňované Skotsko má svou vlastní kategorii. V čem je tedy problém?

„Problém je v tom, že i když tohle všechno dělá, stejně pak nabídne celkový souhrn Top 5 nejlepších značek za daný rok. To je, jako byste hodnotili zvlášť dalmatiny a pudly, ale pak řekli, že nejlepší je stejně retrívr,“ vysvětluje Charles MacLean v The Telegraph.

„Jim se navíc schválně zaměřuje na značky, které nepatří do sféry luxusních, aby je měl možnost ochutnat každý – což ho sice šlechtí, ale na rovinu, kdyby si měl vzít na pustý ostrov jednu lahev whisky, určitě by to nebyla Crown Royal Northern Harvest Rye,“ dodává MacLean s úsměvem.

Murray ovlivňuje whisky, kdo ovlivňuje Murraye?

Nad tímhle argumentem se nejvíc pozastavuje Sean Lind: „Důvod číslo jedna, proč nemůžete brát Whisky Bible jako objektivní hodnocení, je komerce. Jim Murray je autor, který píše knížky a ty chce prodat. Ne jednou, ale vždycky. Protože jeho almanach vychází každoročně, nikdo by ho nekupoval, kdyby byl pokaždé stejný. Pokud ovšem vydáte žebříček, ve kterém bude na prvním místě kanadská nebo japonská whisky, bez jediného skotského zástupce, zaručeně to k vám přitáhne pozornost. Tak prosté to je,“ říká Lind. „Tím Murraye vůbec nechci soudit. Je to velmi chytrý marketing, ale pořád je to marketing.“

Nezdá se tak, že by se problémy s rozporuplností Jim Murray’s Whisky Bible měly brzy vyřešit. Přesto zůstává cenným průvodcem ve světě whisky, který vám toho o ní spoustu prozradí – což uznávají i jeho kritici.

Žebříček Top 5 whisky podle Jim Murray’s Whisky Bible 2016:

  1. Crown Royal Northern Harvest Rye (Kanada)
  1. Pikesville Straight Rye (USA)
  1. Midleton Dair Ghaelach (Irsko)
  1. William Larue Weller Bourbon 2014 (USA)
  1. Suntory Yamazaki Mizunara 2014 (Japonsko)