Aktuální vydání magazínu Forbes

Nejlepší země pro váš byznys? Velká Británie, Nový Zéland nebo Nizozemsko

Pošli to dál

Nejlepší podmínky pro vaše podnikání jsou podle letošního žebříčku amerického Forbesu ve Velké Británii, na Novém Zélandu a v Nizozemsku. Česká republika se umístila na 28. místě.

Velká Británie se na první příčku vyhoupla poprvé v celé historii tohoto žebříčku, který se sestavuje už 12 let. Minulý rok byla Británie na desátém místě a vyvrátila tím předpovědi o tom, že po vystoupení z Evropské unie její ekonomika zkolabuje.

Čtěte také: Praha vás už nebaví? 50 nejlepších měst, kam se jako mileniál přestěhovat

U 153 zemí se posuzovalo 15 různých faktorů, přičemž každá kategorie měla stejnou váhu. Porovnávala se tak například míra korupce, osobní, obchodní a finanční svoboda, inovace, daně, technologie, vlastnická práva nebo byrokracie a vycházelo se z veřejně dostupných dokumentů institucí jako Transparency International, Freedom House, Světové ekonomické fórum a další.

Více o metodologii sestavování žebříčku si můžete přečíst tady.

Top 25 zemí pro podnikání podle Forbesu:

Celý žebříček 153 posuzovaných zemí najdete zde.

Ukázalo se, že hrubý domácí produkt Velké Británie vzrostl o 1,8 procenta, stejně tak stouply ceny domů a míra nezaměstnanosti klesla na úroveň 4,3 procenta.

I přesto, že se čeká na oficiální odchod Velké Británie z Unie, plánovaný na březen 2019, v dlouhodobou sílu britské ekonomiky věří kupříkladu banka Wells Fargo, Apple nebo Facebook. Ten koupil například pozemek o rozměru 700 000 čtverečních stop a Wells Fargo zase nové evropské sídlo v londýnské finanční čtvrti za 400 milionů dolarů.

Na druhém místě se už třetí rok po sobě umístil Nový Zéland a první pětku doplňují Nizozemsko, Švédsko a Kanada. Z druhého konce jsou na tom nejhůře Čad, Gambie, Haiti, Afghánistán a Libye.

Čtěte také