„Jsem krásný/krásná a přijímám svou jedinečnost.“ Takovouhle obligátní nudnou větu si možná odnesete z nejrůznějších seminářů o duchovním růstu, vnitřních bohyních a bozích či knih, které vám mají pomoct zamilovat se do sebe.

Autosugesce je sice silná zbraň, ale na racionální, spíš ironicky naladěné jedince, jakými Češi často jsou, nefunguje. Alespoň ne plošně.

Tvrdá pravda ale je, že všichni si občas připadáme tragicky nevzhlední. Máme své lepší a horší dny, někdy není čas o své fyzické schránce přemítat vůbec.

Atraktivnější vzhled, vyšší plat

Ti, které považujeme za krásné, mají podle studií lepší příjem i hodnocení kolegů. Jsou považováni za důvěryhodnější i inteligentnější.

Do jisté míry se sice krása skrývá v oku pozorovatele a dnes v tomto ohledu žijeme v poměrně demokratické době, protože v módním průmyslu vidíme i modely s nadváhou, kožními chorobami i Downovým syndromem.

Na druhou stranu, máme v sobě zřejmě biologicky definováno, koho považujeme za atraktivního. Už šestiměsíční kojenci se prý déle dívají na ty obličeje, které se líbí i dospělým.

Krása hraje v lidské civilizaci velkou roli, zároveň míváme sklon svůj vzhled posuzovat výrazně přísněji než okolí. Nevyhnutelně se pak cítíme frustrovaní, zde jsou ale tři fakta, díky kterým si rázem budete připadat hezčí.

Nepotřebujete být tak štíhlí, jak předpokládáte

Tento bod se týká hlavně žen, protože podle studie, která shromažďovala data z 26 zemí, dámy udávají, že ideální postava je minimálně o velikost menší než ta, kterou pak nejčastěji preferuje největší počet mužů.

Krásní pro své nejbližší

Jiný výzkum zase odhaluje, že svému protějšku připadáme ještě přitažlivější, než jak nás hodnotí cizí lidé. Je to kvůli tomu, že blízký člověk bere v potaz nejen naše fyzické, ale také psychické kvality.

Vše je relativní

Ve věku Photoshopu a sociálních sítí, kde na nás každou vteřinu vyskočí obrázky úchvatně vypadajících mužů a žen, je snadné propadnou skepsi vůči vlastnímu vzhledu. Na druhou stranu ale vědci Anthony C. Little a Ed Manion zjistili, že pokud si prohlédnete fotky méně atraktivních lidí, okamžitě vaše sebevědomí stoupne.

Dojít ke smíru se svou fyzickou schránkou vám pomohou také 3 tyto knihy.

Mara Altman: Gross Anatomy

Absolventka žurnalistiky na Kolumbijské univerzitě, která je pravidelnou přispěvatelkou The New York Times, ráda boří tabu. Její první kniha se týkala orgasmu, nyní demytizuje ženské tělo. Hovoří nejen o menstruaci, ale také o pupínkách, pocení, ochlupení a všech oblastech, na které se stydíte jen pomyslet. Díky Mařině svobodnému přístupu se vám ale znatelně uleví, ať už se hlásíte k jakémukoliv pohlaví.

Naomi Wolf: Mýtus krásy

Naše představy o kráse jsou podle známé spisovatelky a konzultantky Billa Clitona a Ala Gora jen konstruktem, který nám vnucuje současné společenské uspořádání. Naomi Wolf také přemítá, proč se tolik děsíme vrásek, nadváhy nebo jak snadno podléháme stereotypním představám o atraktivitě.

Tess Holliday: Not So Subtle Art Of Being A Fat Girl

Všichni máme rádi sucess stories a to je jedna z nich. Tess Holliday je nejen modelka, která se objevila například na obálce Vogue Italia, ale také aktivistka. V knize otevřeně hovoří o tom, jak se vyrovnat s narážkami i otevřenými útoky na zevnějšek, který vybočuje z řady.