Na obou březích Vltavy mezi pražskou Výtoní a protilehlým Smíchovem se dokončuje projekt, který nemá ve světě obdoby.

Na obou stranách řeky se rozkládá dvacet kobek, které historicky sloužily  jako sklady pro dřevo a další náklad přepravovaný loděmi. Ty se teď na základě projektu architekta Petra Jandy a jeho studia Brainwork rekonstruovaly a část z nich se opatřila unikátními rotačními skly, která vytvářejí  dojem kulatých ponorkových oken či obřích čoček nad Vltavou. Zbytek prostor se vybavil dveřmi, aby se všude dalo fungovat celoročně. Většina kobek je přístupných i vozíčkářům.

Takhle to na náplavce vypadalo před několika dny. foto: BoysPlayNice

Celý projekt vyšel Prahu na téměř dvě stě milionů korun. Město si od něj ale hodně slibuje. Už instalace skel, kterou zajišťovala firma Sipral, vzbudila ohlas. Projektům i instalacím asistoval také uznávaný „kritik“ architektury a urbanistiky Adam Gebrian. Z lodí na Vltavě jeřáby přesouvaly nadměrná kulatá okna o tloušťce sedmi centimetrů, průměru přes pět metrů a o váze přes 1,5 tuny, které ve světě znají jen z obřích akvárií. 

„Ta okna jsou podle všeho největší na světě,“ říká architekt Janda, podle něhož se skla vyrobila v Thajsku.

Originální budou i interiéry bývalých skladů. Největší změna čeká náplavku na smíchovské straně, která se dosud až na sezonní pláž příliš nevyužívala. „Některé prostory, které se tímto uvolnily, mají až 120 metrů čtverečních,“ popisuje Jiří Sulženko ze společnosti Trade Centre Praha (TCP), které svěřil pražský magistrát náplavku s jejími nájemci do správy. 

„Nechtěli jsme, aby náplavka byla jen o mejdanech a alkoholu. Chtěli jsme, aby se provoz na březích Vltavy zkulturnil,“ doplňuje. 

V opravených kobkách tak vyrostou galerie, umělecké kavárny či ateliéry, ten tu bude mít podle informací Forbes třeba grafik a fotograf Tomáš Břínek. Na břehu Vltavy bude mít malou pobočku také Městská knihovna.

Na protější Rašínovo nábřeží, které ožilo už před pár lety, se vrací několik podniků včetně oblíbeného Bajkazylu. Přibude ale i galerie a kavárna a oblíbený holešovický podnik Tiskárna na vzduchu. Město tady prodloužilo smlouvy víc jak polovině dosavadních nájemců, jako je Avoid Gallery a další. 

Město podle správcovské firmy TCP věří, že představit kompletně v nové podobě by se náplavky měly na konci srpna. Na Rašínově nábřeží se budou dál konat farmářské trhy a na protější straně se od podzimu podle správcovské společnosti rozběhnou znovu různé food festivaly. 

Obdobný projekt se ve světě nevidí, ačkoliv náplavky žijí v řadě velkých měst. „Rekonstrukce u vody jsou specifické, každé město se k nim staví jinak,“ poznamenává Sulženko z TCP.  Oblíbenou předlohou pro nakládání s podobným prostorem je třeba francouzský Lyon, který leží na soutoku Rhóny a Saóny.