Šedesát dva zakladatelů, 8 zakladatelek, 72 synů, 20 dcer a pět sourozeneckých byznysů. To je žebříček největších českých rodinných firem, který připravil časopis Forbes. Pro letošek jich zmapoval 65, přičemž vítězství z loňska obhájila skupina Metalimex Petra Otavy, jehož v podnikání doplňuje Petr junior jako výkonný ředitel a dcera Simona jako šéfka pro finance. Souhrnné tržby vybrané pětašedesátky jsou 229 miliard korun, marže dosahuje 6,1 procenta.

První desítka je bohatá na společnosti, z jejichž otců zakladatelů se stali senátoři. Číslo dvě je totiž Synot holding Ivo Valenty, který má k ruce bratra Miroslava, sestru Jitku a synovce Miroslava. Třetí místo zase obsadila Juta senátora Jiřího Hlavatého, jemuž jistí záda jediný syn Jiří s manželkou Romanou.

Z podrobného zkoumání 65 největších rodinných firem také vyplynulo, že většina jejich zakladatelů je stále drží pevně v rukách (60 %). Pouze v 16 procentech případů už společnost samostatně řídí (a často i vlastní) druhá generace, u necelé čtvrtiny (24 %) předávání postupně probíhá. To je také příklad maloobchodní společnosti Flosman (na fotografii), kterou ovládají její zakladatelé Marcela a Pavel Flosmanovi, i když se spolu s nimi na chodu podílí už všech pět jejich dětí. Společně zastřešují dva velkoobchody a 346 maloobchodních prodejen pod značkami Flosman, Flop nebo Potraviny CZ.

Do seznamu jsou zařazeny pouze společnosti, které vlastní, ovládají či společně řídí alespoň dvě generace z jedné či více rodin. Zahrnuty jsou také firmy vybudované sourozenci. Pořadí určuje výše tržeb a ukazatele EBITDA, tedy zisku před odečtením odpisů a úroků. „EBITDA vypovídá o schopnosti generovat volnou hotovost a tržby jako měřítko absolutní velikosti a tržního vlivu. Každému z těchto dvou kritérií byla přiřazena stejná váha,“ uvedl Petr Kříž, šéf akvizic ve společnosti EY, jenž byl poradcem pro metodiku. U obou sledovaných hodnot byl potom použit průměr za poslední tři až čtyři roky, a pokud se některé firmy dostaly na stejné místo, přednost dostala ta s větší marží.

Celý žebříček, podrobná čísla, tři velké rodinné příběhy, fotografie byznysmenů (jak je neznáte) a další informace najdete v novém vydání časopisu Forbes. Dnes je u předplatitelů, zítra bude na pultech dobrých trafik.

TOP 10 českých rodinných firem:

  1. Metalimex
  2. Synot holding
  3. Juta
  4. Kofola
  5. Safichem Group
  6. DEK
  7. Agrostroj Pelhřimov
  8. Hruška
  9. Hopi
  10. Promet Group

Čtěte také:

Skupina Metalimex Petra Otavy měla rekordní rok a založila novou společnost v Polsku

Rekordní rok senátora jiřího Hlavatého. Juta vydělala 650 milionů