Aktuální vydání magazínu Forbes

Nejvlivnější ženou Česka je Lenka Bradáčová

Pošli to dál

Které ženy jsou v Česku nejmocnější? Která z nich tahá za nitky v byznysu, veřejné správě, kultuře, médiích a neziskovkách? Forbes přináší už potřetí žebříček 50 nejvlivnějších žen.

V čele stojí vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová. Razantní veřejná žalobkyně, která rozkrývá propojení byznysu a nejvyšší politiky, vyhrála už podruhé za sebou. Následuje nová evropská komisařka Věra Jourová a šéfka mocného Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková.

Na seznamu je 15 nových jmen. Přibyly hlavně majitelky firem s ročním obratem nad 200 milionů korun a vlivné ženy z veřejné správy. Profily 50 nejvýznamnějších žen, jejich příběhy a vše podstatné kolem se dočtete v listopadovém vydání Forbesu, které je od čtvrtka v prodeji. Zde najdete prvních deset jmen.

10 nejvlivnějších žen

Lenka Bradáčová Věra Jourová Alena Vitásková Kateřina Jirásková Michaela Chaloupková Petra Procházková Libuše Šmuclerová Michaela Erbenová Simona Sokolová Michaela Maláčová
<
>
3. Alena Vitásková (57)
PŘEDSEDKYNĚ, ENERGETICKÝ REGULAČNÍ ÚŘAD

V čele mocného Energetického regulačního úřadu je od srpna 2011. Říká o sobě, že se snaží napravit chyby, které vznikly při boomu obnovitelných zdrojů, a snížit tak cenu energií. Letos musela začít řešit i bezpečné dodávky plynu, které byly ohrožené konfliktem na Ukrajině. Podařilo se jí zabránit přijetí novely Energetického zákona, který by prý poškozoval spotřebitele a navrhoval do vedení úřadu pětičlennou radu. Přes negativní vnější vlivy udržela regulovanou cenu energií na loňské úrovni, aby nebyla příliš vysoká. Sama stále čelí žalobě, která ji může odstranit z funkce, ze které je jinak prakticky neodvolatelná.
Čtěte také