skip to main content

Nemějte strach z cestování s batoletem. 7 rad, jak na to

4 minuty čtení

Cestování s malým dítětem rozděluje populaci na dvě skupiny – jedna zatvrzele tvrdí, že je to příliš nebezpečné, stresující, nerozumné nebo přinejmenším nepohodlné, druhá potichu špitá, že to jde, a pokud se to udělá správně, může být zdrojem radosti pro rodiče i jejich ratolesti.

Mají pravdu. Vymanění z domácího stereotypu osvěží vás i dítě, které se již odmala bude učit být flexibilní, pohotové a tolerantní. A vás cesta s dítětem donutí vystoupit z vaší obvyklé komfortní zóny a vyzkoušet věci, které jste dřív neviděli.

Jak si tedy cestování užít i s malým dítětem? Taky je pár mých tipů a zkušeností.

1. Najděte správnou destinaci

Výběr země záleží na kritériích, která si sami zvolíte. Já jsem vždy vybírala země, kde je příjemné počasí (ani vedro, ani zima), jsou relativně bezpečné a není v nich vysoký výskyt tropických onemocnění, zato je dostupná lékařská péče.

untitled-325-2

Kromě Evropy, Ameriky či Austrálie sem patří například i většina Karibiku, Thajsko, Malajsie, Bali, SAE, Réunion či Maroko, ale i mnohé další.

2. Nejezděte s cestovkou

Malé děti mají tolik nároků a speciálních požadavků, že organizovaná cesta pro vás bude extrémně omezující nebo budete vy omezovat ostatní. Nemusíte nikam jezdit jako baťůžkáři na blind, dnes je možné všechno jednoduše a spolehlivě dopředu zařídit přes internet, což vám dá tolik potřebnou flexibilitu a svobodu.

3. Vyhraďte si na cestu co nejdéle, upravte program

Tato rada je jedním z hlavních poznatků mých cest s ani ne roční dcerou a řekla bych, že je základním kamenem úspěchu cestování s dítětem. Zatímco dřív jste mohli projet celou zemi za dva týdny, teď musíte dodržovat denní režim dítěte a ten stejný program stihnete stěží za dva měsíce. A možná to ani není žádoucí.

MAR_5188

Doporučuji si ve vaší destinaci vybrat k návštěvě jen to, co vás zajímá nejvíce, a zbytek času věnovat běžným dětským aktivitám. Sice neuvidíte tolik památek, ale zažijete více srandy, seznámíte se s místními a objevíte místa, kam byste se sami nepodívali. Děti mají všude rádi a uvidíte, že se vám najednou otevřou dveře i na dosud nevídaná místa. S tím souvisí i délka výletu – vyjeďte na co nejdelší dobu.

4. Dejte si na čas s balením

Reklama

I pokud jste zarytý minimalista jako já, pravděpodobně nakonec pojedete s lodním kufrem velikosti šatní skříně. Z menších výletů byste už měli vědět, bez čeho se neobejdete vy ani dítě. Začněte vše skládat do kufru třeba už dva týdny dopředu, tak nic nenecháte doma a budete mít čas to chybějící dokoupit.

5. Dobře se ubytujte

Samozřejmě hotel se servisem all inclusive je nejpohodlnější variantou, kterou neocení nikdo tak jako uběhaní rodiče malých dětí. Mně se ale nejvíce osvědčilo pronajmutí malého bytu přes Airbnb. Je to levnější a máte zázemí kompletní kuchyně, koupelny a možná i extra ložnice. V čem jsou výhody, nemusím asi rodičům vysvětlovat.

untitled-388-2

6. Zvládněte let

Let je z mého pohledu nejkritičtější část celé cesty, a čím je delší, tím je samozřejmě náročnější. Nedostatek prostoru a možností, jak dítě zabavit, jsou hlavní faktory, které pracují proti vám. Já doporučuji:

  • koupit i dražší letenku, pokud je let kratší nebo přímočařejší
  • co nejvíce spánku dítěte směrovat na dobu letu; to může zahrnovat výběr noční linky, odsunutí pravidelného spánku na později, nechat dítě uběhat na letišti, aby se co nejvíce unavilo
  • při startu a přistání dejte dítěti napít na vyrovnání tlaku v uších
  • za každou cenu získejte extra sedadlo – kojenci do dvou let nemají nárok na své sedadlo, přitom ale místa potřebují za tři dospělé; proto uproste pracovníka na check-inu, letušky nebo spolucestující, abyste vedle sebe měli volné sedadlo; letů, které jsou 100% plné, je minimum
  • zabavte své dítě oblíbenou hračkou či písničkou, ale nebojte se použít i zdroje přímo v letadle
  • buďte připraveni, že vaše dítě může (a bude) během cesty plakat, což u některých spolucestujících vyvolá nelibé reakce; snažte se je (dítě, ne spolucestující) ukonejšit, ale nestresujte se a nenávistné poznámky ignorujte; máte stejné právo cestovat jako morous odvedle

7. Užijte si to!

Cestování s kojencem není jednoduché a rozhodně ne bezstarostné tak, jak jste na to možná kdysi byli zvyklí. Nenechte se odradit menšími nezdary, chybami se člověk učí, za pár cest vypilujete vše do dokonalosti a budete cestovat se (skoro) stejnou lehkostí jako dříve. Můžete si být ale jisti, že celé tohle martyrium bude stokrát vyváženo novými společnými zážitky.

Takže bon voyage!

O zážitcích a postřezích z našich konkrétních cest se můžete dočíst tady.


 

Reklama
Reklama
Reklama