skip to main content
Cestování

Nenechávejte výlet do Barcelony na léto. Důvody, proč si ji užijete právě teď

3 minuty čtení

Barcelona je město, které je pro cestovatele jako stvořené. Nabízí spoustu míst, co vidět, má moře i čilý noční život. A také příjemné klima: letíte-li z Česka, takřka vždy se tu ohřejete.

Zatímco na podzim a na jaře vás mohou ještě překvapit lijáky, zima bývá suchá a s jasnou oblohou. Záminek, proč vyrazit do katalánské metropole právě teď, v prosinci, se ale najde ještě víc…


Foodies místo turistů

Na přelomu podzimu a zimy davy turistů v Barceloně značně prořídnou, město se ztiší a do centra se zase vracejí místní. A to dokonce i na La Rambla, nejrušnější třídu, a do přilehlé tržnice La Boqueria, která v létě slouží jen jako atrakce pro Instagram.

V zimních měsících se vrací její hlavní účel a lidé sem chodí nakupovat čerstvé ryby, plody moře, zeleninu a ovoce. A sezonní speciality, jako jsou divoké houby – především ryzce (seženete je pod názvem rovellons), jedlé kaštany a calçots (tedy druh velké jarní cibule), lahůdky, které Katalánci pečou na žhavém uhlí.

Pokud se do Barcelony vypravíte před Vánocemi, neměli byste minout především vánoční trh Fira de Santa Llúcia před katedrálou.

Je to ráj všech gastronautů, ve kterém najdou velký výběr sýrů (zkuste ovčí queso manchego), vína, vermutu a jamónů. Pokud hledáte vhodný dárek domů, chybu neuděláte s turrónem, jakýmsi tureckým medem, typickou španělskou vánoční sladkostí.

Dávka vitaminu D

Cesta do Barcelony je nejlepší terapií pro ty, kdo žijí v zemích s tuhou zimou. Počet slunečních hodin ročně sahá až ke dvěma a půl tisícům, takže je velká šance, že se v nich ohřejete i vy.

Zatímco na podzim je potřeba před nákupem letenek na poslední chvíli kontrolovat předpověď, neboť vás tu ještě může zaskočit vytrvalý déšť, zima bývá suchá a většinou se obejde bez velkých lijáků, zato s azurovou oblohou.

Reklama

Teploty se v prosinci a v lednu pohybují od 10 do 20 stupňů. A to je o 10 až 20 stupňů lepší než počasí v Česku.

Bizarní Vánoce, co jinde nezažijete

U nás nosí dárky Ježíšek, v Americe Santa Claus, v Katalánsku je to kus usměvavého dřeva, které kaká dárky. Děti musí polenu s obličejem celý prosinec servírovat svačinky, na Štědrý den pak dostanou do ruky klacíky a do špalku pojmenovaného Caga Tio vší silou mlátí. Pak na chvíli zavřou oči a dospělí pod dřevo rychle propašují dárečky. Nadílka je na světě!


Připadá vám to bizarní? Tak vězte, že do tradičního katalánského betlému patří postavička caganera – muže, který v podřepu vedle Tří králů a pastoušků… No, snad jste si domysleli. Je to stejné jako s Caga Tio.

Pokud trávíte v Barceloně advent, zkuste co nejvíc tras zvládnout pěšky – budete tak mít příležitost obdivovat osvětlení v ulicích. A tak jako se v každé čtvrti objevují jiné dlaždičky, má také každá svou vlastní bohatou výzdobu. Jedna romantickou, druhá bláznivě barevnou…

Nadílka v galeriích

Hlavní atrakce v Barceloně na vás v zimě čekají bez dlouhých front, takže se snadněji dostanete třeba do paláců slavného katalánského architekta Antoniho Gaudího.

Pokud máte čas, vypravte se také do muzeí či galerií, kterých je v Barceloně plno a v zimě v nich obvykle začínají zajímavé exhibice. Třeba Centrum současného umění (CCCB) naplánovalo na letošní zimu velkou výstavu o životě a díle režiséra Stanleyho Kubricka, trvá do března příštího roku.

Churros v zimě

Jídlo už jsme sice zmiňovali, ale jeden sladký důvod k návštěvě Barcelony si necháváme až na konec. Přestože si churros, kousky smaženého odpalovaného těsta s horkou čokoládou, můžete ve Španělsku dopřát po celý rok, v kavárně s výhledem na vánoční trhy dostává jejich konzumace úplně jiný rozměr. Uvidíte sami.

Reklama
Reklama
Reklama