Důležitá pracovní prezentace, pohovor nebo jiné veřejné vystoupení. Ať už vás čeká cokoli a ať se vám to líbí nebo ne, ostatní vás budou soudit. A nedají si s tím nijak zvlášť velkou práci – odhaduje se, že obrázek o tom, zda jste jim sympatičtí, nebo ne, si udělají během 30 vteřin.

Pokud jste trémisté, je dost pravděpodobné, že druhé o své kompetentnosti v tak krátkém čase nepřesvědčíte. Naštěstí ale není vše ztraceno. K tomu, abyste se druhým i přes pociťovanou nervozitu líbili, by vám mělo pomoct následujících pět kroků.

Cvičte v podobných podmínkách

Pokud se chcete na své vystoupení dobře připravit, měli byste si ho nacvičit v podobné situaci. V případě prezentace si tedy místo cvičení u zrcadla raději pozvěte pár kolegů nebo známých, aby se na vás podívali a vaše vystoupení zhodnotili. Až budete vystupovat „naostro“, tento trénink určitě oceníte. 

Oblečte se o 25 procent lépe než všichni ostatní v místnosti

Smiřte se s tím. Lidé vás začnou soudit, hned jak se objevíte v místnosti. A ač je to do jisté míry povrchní, první, čeho si všimnou, je přirozeně to, co máte na sobě. Pravidlo „obleč se o 25 procent lépe než ostatní“ v překladu znamená: dodržuj stanovený nebo očekávaný dress code akce, ale přidej ještě něco navíc. 

Zvolněte tempo

Nejen pohyby těla prozrazují, jak jste na tom s nervy. Při stresujících situacích máme tendenci mluvit rychleji než normálně. V těchto případech se zkuste řídit podle jednoduché poučky: mluvte tak rychle, jako byste namlouvali audioknihu. To odpovídá rychlosti zhruba 150 slov za minutu. 

Jestli neprezentujete, ale vedete face-to-face konverzaci, můžete mírně zrychlit. Když nevíte, jak rychle mluvíte, není nic jednoduššího než si svůj projev nahrát, slova spočítat a podle toho rychlost korigovat.

Hlídejte si tón

I tón, kterým mluvíte, vypovídá o vašich nervech. „Studie ukazují, že vysoký hlas ve druhých vyvolává pocit, že jste v úzkých, že nejste kompetentní, silní ani důvěryhodní,“ připomíná profesorka otolaryngologie Jackie Gartner-Schmid.

Zkusit byste před vystoupením měli její cvičení: Dejte si ukazováček před rty. Nadechněte se a při výdechu (který by měl trvat minimálně pět až deset vteřin) vydávejte zvuk, jako byste se snažili napodobit ten, který běžně přisuzujeme strašidelným duchům. Opakujte pětkrát až desetkrát.

Nepoužívejte dlouhá slova

Nositel Nobelovy ceny a autor knihy Myšlení rychlé a pomalé Daniel Kahneman píše: „Pokud chcete působit inteligentně a věrohodně, nepoužívejte komplikovaný jazyk, když se můžete vyjádřit jednoduše.“ I když to zní neintuitivně, opak je pravda – schopnost předat komplexní myšlenku v jednoduchých větách je to pravé umění. 

Buďte otevření

Jestli chcete působit mile a přátelsky, musí se to odrážet i na řeči vašeho těla – ruce v kapsách nebo zakřížené paže jsou tedy no-go. Místo toho vyzkoušejte postoj, při kterém vám ruce visí volně podél těla a dlaně míří k publiku. Ostatně tato póza se vyplatila nejednomu řečníkovi

Jak se před veřejnými vystoupeními nakopáváte vy? Dejte nám vědět na jakbytlepsi@forbes.cz nebo se o to podělte v naší facebookové skupině