Štěstí, stejně jako jiné emoce, není permanentní a pomíjí, píše koučka a autorka knihy Ditch Your Inner Critic at WorkSusan Peppercorn v magazínu Harvard Business Review. Proto byste se podle ní neměli snažit být v práci šťastní, ale hledat v ní smysl.

Důvodů pro to je hned několik. Zaprvé, štěstí na rozdíl od smyslu koreluje s uspokojením potřeb a cílů. V praxi to znamená, že jsme šťastní, když se nám něco povede nebo když dosáhneme toho, po čem jsme dlouho toužili.

Dostali jste lépe placenou pozici? Pochválil vás šéf před celým oddělením? Skvěle, je vysoce pravděpodobné, že následující hodiny či dny budete pociťovat štěstí. Problém je ale v tom, že vám dobrá nálada nevydrží dlouho. Na rozdíl od situace, kdy vám to, co v práci děláte, navíc dává smysl. Zjistilo se, že pokud mají zaměstnanci pocit, že dělají něco smysluplného, jsou nejen produktivnější a výkonnější, ale hlavně dlouhodobě spokojenější.

Dalším důvodem, proč byste se v práci neměli hnát za štěstím, je fakt, že štěstí je velmi citlivé na vnější faktory, například na stres. Jestli toho máte v práci hodně a nestíháte deadliny, je nepravděpodobné, že byste se cítili spokojeně. Jestli je ale vaším hlavním hnacím motorem smysl, ten tak snadno neztratíte.

A zatřetí, štěstí je vázáno na časovou linku „teď a tady“, kdežto pocit smyslu je v čase daleko stabilnější a konzistentnější. To vám dává možnost překonat pracovní překážky bez toho, abyste vyhořeli nebo aby vás přepadly myšlenky na změnu kariéry.

Jak smysl v zaměstnání najít? Peppercorn doporučuje postupovat podle následujících bodů:

 Zapisujte si, co vás v práci nejvíc baví a co vám dává pocit smysluplnosti. Může to být práce samotná, může to být fakt, že pracujete v dobře fungujícím týmu. Ať už se cítíte naplněni při jakékoli pracovní aktivitě, snažte se ji do svého programu zařazovat co nejvíce.

 Přineste do práce trochu sebe. Cestou k tomu, abyste v práci našli smysl, je, že ji budete vykonávat v souladu se svými hodnotami. Je vaším dlouhodobým cílem seberozvoj? Nezapomínejte na to ani v práci a zařaďte do své agendy třeba pravidelné poslouchání vzdělávacích podcastů, radí Peppercorn.

 Soustřeďte se na vztahy v zaměstnání. Jsou důležité a mnohdy i důležitější než práce samotná. Bez korektních vztahů s kolegy nemůžete chtít, aby vám práce dávala smysl. Snažte se je rozvíjet a nebojte se před svými kolegy odhalit.

Na závěr: myslete na to, že pokud v práci, kterou děláte, nevidíte smysl, nebudete ani šťastní. Nežeňte se proto za křehkou emocí, ale hledejte pro sebe takovou práci, při které se budete cítit smysluplně.