Streamovací služba Netflix v úterý oznámila, že přesune dvě procenta svých finančních aktiv, asi 100 milionů dolarů, do finančních společností podporujících afroamerické komunity v USA.

Zástupci služby uvedli, že „systémový rasismus vedl v Americe ke vzniku obrovské finanční propasti mezi černými a bílými rodinami“ a že přesunutí části peněz Netflixu k organizacím, které poskytují finanční podporu rodinám a malým podnikům z černošské komunity, by mohlo pomoci tuto propast zmenšit.

„Banky, které vlastní nebo řídí Afroameričané, představují pouze jedno procento amerického komerčního bankovnictví. Je to jeden z faktorů přispívajících k tomu, že 19 procent černošských rodin má na kontě nulu nebo negativní bilanci,“ píše se ve článku na firemním blogu, který o rozhodnutí informoval.

„Tyto banky se už desetiletí snaží o zlepšení situace v černošských komunitách, ale jejich problémem je nedostatečný přístup ke kapitálu. Největší banky, u kterých má řada velkých společností uložené peníze, se sice taky snaží o prosazování rovnoprávnosti, ale jen bankám s Afroameričany ve vedení se to podaří opravdu od základu,“ stojí v příspěvku.

Mezi instituce, do kterých Netflix peníze přesune, patří Black Economic Development Initiative, nově vzniklý fond, který peníze investuje do finančních institucí pomáhajících černošským komunitám, nebo nadace Hope Credit Union v Mississippi, což je jediná depozitní banka v chudých oblastech obývaných převážně Afroameričany.

Většina peněz Netflixu přitom zůstává uložena u amerických bankovních gigantů jako Wells Fargo, v zahraničí pak třeba u Royal Bank of Canada nebo National Australia Bank.

Nápad zapojení Netflixu do pomoci afroamerickým komunitám vzešel od Aarona Mitchella, který jako personalista už dva roky pracuje na zajištění větší diverzity ve firmě. Spolu se svými kolegy začal na téma nedostatku kapitálu bank orientovaných na černošské klienty upozorňovat už v dubnu.

Nejdříve nápad představil finančnímu řediteli Spenceru Neumannovi, který ho podpořil a vyzval Mitchella, aby koncept rozpracoval. Ten pak ve spolupráci s Billem Bynumem, CEO nadace Hope Credit Union, navrhl první podobu projektu.

Pak došlo ke smrti George Floyda, kvůli které je zasahující policista obviněn z vraždy.

„Jeho smrt vyvolala ve firmě potřebu udělat něco, co opravdu pomůže,“ popisuje situaci Mitchell. „Poslal jsem návrh našemu CEO Reedu Hastingsovi a ten se zasadil o jeho realizaci.“

Bynum pak v rozhovoru řekl, že peníze od Netflixu pomůžou Home Credit Union poskytovat finanční podporu mimo jiné třeba Afroameričanům, kteří si chtějí koupit první nemovitost.

„Doufáme, že i další společnosti se přidají k iniciativě Netflixu,“ řekl Bynum. „Většinou když je řeč o pomoci na podporu diverzity, jedná se o finanční dary. Tento způsob ale umožní udělat opravdu změnu.“