Ne všechny filmy, ve kterých se objevují superhrdinové, jsou trháky. To je i případ aktuální předělávky marvelovské Fantastické čtyřky, která měla v Americe premiéru minulý víkend a v Česku je k vidění od čtvrtka.

Velkorozpočtový film, kde jsou superhrdinové hned čtyři, oproti očekávání totálně propadl a mluví se o tom, že půjde o jeden z nejhorších filmů roku. Během premiérového víkendu vydělal jen 26,2 milionů dolarů – oproti očekávaným 45 milionům. Podle všeho diváky v nebývalé míře odradily negativní recenze, které znovu oživenou čtyřku zmutovaných herců rozhodně nešetřily. Výsledek je ten, že filmové studio 20th Century Fox, které film natočilo, teď čelí nejen kritice a také finančním problémům. Vrásky by ale měly mít i jeho konkurenti od Walta Disneyho.

FF

Herecké obsazení aktuální Fantastické čtyřky. 

Teď vám asi napadne, co s tím má společného Disney? Hodně a nic. Fantastická čtyřka patří mezi hrdiny z dílny komiksového gigantu Marvel, a ten od roku 2009 vlastní právě Disney. Takže si řeknete, že by z aktuálního neúspěchu Fantastické čtyřky mohlo mít tohle studio radost. Jenže to tak úplně není pravda. Na jednu stranu má Fox k Fantastické čtyřce práva, takže z ní Disney nemůže profitovat (na základě smluv, které vznikly ještě před tím, než se Marvel stal součástí gigantu Disney), ale to, co tu vidíme, je potenciálně mnohem větší problém, který může ovlivnit kohokoli.

Ačkoli se zdá, že vedení Disney propadákový víkend Fantastické čtyřky nevyvedl z míry, tak určitě zpozornělo.

Předminulý týden se totiž ukázalo, jak je trh s mediálními akciemi nevyzpytatelný. Fakt, že Disney oznámil pokles počtu uživatelů na televizní síti ESPN, způsobil, že se akcie společnosti (a dalších mediálních skupin) propadly. Takže, co když budou další  filmy tentokrát z produkce Marvel-Disney – a uvědomte si, jak obrovské množství jich v současnosti je – stejně nepovedené jako Fantastická čtyřka?

pixels-movie

Ani Pixelům a Adamu Sandlerovi kritici nepřejí. Film je o tom, jak Zemi napadnou postavy z osmdesátkových počítačových her.

Její děsivý neúspěch způsobily hlavně negativní recenze. To samé se stalo i snímkům Tomorrowland a Pixely, o kterých bylo sice jasné, že asi nebudou ukázkou filmového mistrovství, ale od fanouškovské základny se očekávalo víc. Ještě před premiérovým víkendem to s oběma filmy vypadalo nadějně, ale jakmile se ukázalo, že podle kritiků nejsou moc dobré, už je nic nezachránilo.

Zní to banálně, ale tohle je důležitá věc. Dřív to bylo tak, že se diváci moc o hodnocení recenzentů příliš nestarali a na filmy chodili podle svého uvážení. Jenže to už je dávno pryč, ačkoli se názory profesionálního filmového kritika a diváka budou pravděpodobně pořád lišit, tak dnešní filmový průmysl musí s kritikou počítat. Už dávno nestačí natočit film, který se dobře zpropaguje. Musí být i dobrý!

thor

Thor: The Dark World, asi nejslabší část dosavadní avengerovské série.

Většina Marvelovských filmů na kterých se Disney podílel, dobré byly. Thor: The Dark World je pravděpodobně ten nejslabší z jejich tvorby a i ten dosahuje hodnocení 66 % na stránkách Rotten Tomatoes. (Na druhou stranu opravdu katastrofální hodnocení má aktuální Fantastická čtyřka, pouhých 9 %.)

Je krajně nepravděpodobné, že by lidé najednou přestali mít zájem o komiksové filmy, ale vzhledem k tomu, do jaké míry na ně Disney nyní spoléhá (v plánu je řada dalších kousků avengerovské série), je to, co se děje kolem Fantastické čtyřky znepokojující. Horkou kartou téhle společnosti bude samozřejmě prosincové sedmé pokračování Hvězdných válek. Tedy kousek další legendární série, kterou si studio Disney koupilo. Ale co když nebude dobré?