Novoroční předsevzetí jsou pryč, ale někteří autoři píšící o osobním růstu radí, abyste si zkusili dávat předsevzetí na každý měsíc. Vydržet dělat jednu věc celý rok samozřejmě nezvládne skoro nikdo, ale udělat si kalendář několika předsevzetí pro každý měsíc fungovat může.

Třicet dní je dostatečně dlouhá doba na to, abyste si vytvořili zvyk (více zde). Je možné, že se vám podaří udržet onu činnost už na trvalo.

Tady je pár mých osobních tipů, které jsou v mém ročním kalendáři – a se kterými můžete začít právě teď, na začátku měsíce. Je to 12 tipů, na každý měsíc by tedy mohl být jeden. Je na vás, který nebo které z nich si vyberete pro únor.

1. Vyhýbejte se po 30 dnů negativním vyjádřením

Pokaždé, když něco odmítáte, zdůrazňujete tím svůj negativní postoj. Zkuste to po dobu jednoho měsíce otáčet. Tak například: „Tady povečeřet nechci.“ versus „Raději bych se najedl někde jinde.“ Cílem je naučit svůj mozek přemýšlet pozitivně.

2. Tenhle měsíc nic neočekávejte

Jaká máte očekávání od sebe a od druhých? A jak moc by se změnil váš pohled na svět, kdybyste žádná očekávání neměli? Jaká přesvědčení stojí za tím, co očekáváte? Jak by se změnily vaše vztahy s lidmi, kdybyste od nich nic neočekávali? Co očekáváte je dáno vašimi životními zkušenostmi, výchovou, kulturou, náboženstvím atd. Když se svých očekávání zbavíte, otevřete svou mysl zcela novým možnostem.

3. Tento měsíc začínejte cvičit nejpozději 2 minuty po (dosaďte si libovolnou aktivitu)

Tohle si můžete napasovat jakkoli. Můžete si nasadit běžecké boty hned, co vstanete z postele; můžete udělat dvacet dřepů hned poté, co se se vrátíte z práce… Vytvoříte si řád a nebudete cvičení odkládat.

4. Tento měsíc mějte v diáři každý den alespoň jedno prázdné políčko

Co byste dělali, kdybyste měli každý den jednu hodinu jen pro sebe? Přečetli si knihu? Zacvičili si? Hráli si s dětmi? A teď důležitější otázka – jak by taková každodenní hodinka volna pozitivně ovlivnila váš život? Přestože máme v jednom dni všichni stejné množství času, ne každý má stejné priority. A díky tomu mají někteří lidé zdánlivě více času, než vy – znají své priority a umí se jich držet.

5. Omezte cukr

Tohle pro mě bylo strašně těžké, protože cukr je prostě ve všem (a chutná…). Studie ukazují, že cukr kazí zuby, zhoršuje mentální schopnosti, zvyšuje pravděpodobnost depresí, tloustne se z něj a může vést k různým nemocem.

6. Denně čtěte

Nemáte na čtení čas. Teď hned si do smartphonu a čtečky stáhněte snadno dostupné noviny, časopisy a e-knihy. A pak čtěte, kdykoli to půjde. Čekáte ve frontě na kafe? Čtěte. Jinak řečeno, najděte si ve svém dni drobné skulinky a využívejte je.

7. Měsíc si veďte záznamy o penězích

Zaznamenávejte si, kolik „dáváte“ a kolik „berete“. Snažte se navýšit to druhé.

8. Změňte svoje chutě

Jasně, vegetariánské sezamové tofu obalené růžičkovou kapustou nezní dobře, ale zkuste takové věci jíst po dobu jednoho měsíce. Třeba si zvyknete a uvidíte, že se budete cítit líp.

9. Veďte si deník o tom, co vás překvapilo

Díky tomuhle se ukáže, čeho se zbytečně bojíte a jak věci dopředu nedokážete odhadnout. Díky takovému deníku se můžete vrátit k věcem, které vás zaskočily. A zamyslet se nad tím, jestli jste je nemohli lépe předvídat.

10. Za měsíc šťastnějšími

Studie ukázaly, že když se třikrát denně s ostatními podělíte o to, co vás činí šťastnými, budete se nakonec skutečně cítit šťastnější. Aplikace Happier vám to usnadní a navíc se díky ní dozvíte, co přispívá ke štěstí ostatních.

11. Měsíc dbejte na to, jak mluvíte

Když mluvíte k publiku a cítíte, že se blíží další „ehmm“, nadechněte se, zpomalte a dejte si pauzu. Prostě počkejte, než se vaše mysl vzpamatuje a naběhnou slova, která potřebujete. Zkuste jeden měsíc myslet na vaši řeč, tedy na to, jak zadrháváte či jak plynule mluvíte.

12. Jeden měsíc prostě jen cvičte

Žádný výcvikový tábor. Prostě si jen naplánujte pravidelné cvičení. Většina cvičebních plánů vypadá takto: 5 dní cvičení a 2 dny volna, nebo 3 dny cvičení a 1 den volna.

 

Autor článku Jeff Boss je osobní kouč.