Kolik lidí podle vašeho názoru dodrží svá novoroční předsevzetí? Podle odhadů je to méně než 10 procent a drtivou většinu všech novoročních přání přestanou lidé dodržovat už v únoru.

Co z tohoto smutného zjištění plyne? Že dávání si novoročních předsevzetí asi není úplně ta nejúčinnější strategie, kterou byste se před koncem roku měli stresovat.

Co ale dělat místo toho, když to od nás všichni tak trochu vyžadují Reflektování minulého roku je jedna z možných variant. Vezměte si do ruky notýsek a pište. 

Co se mi povedlo?

Místo cílů se ohlédněte za uplynulým rokem a přemýšlejte nad tím, co se vám opravdu povedlo. Můžete se na to dívat jak z objektivního hlediska, třeba že jste byli povýšeni v práci, tak z toho subjektivního a pochválit se za to, že jste letos konečně nezanedbávali kamarády.

Co se mi nepovedlo?

Stejně byste měli přistupovat i k tomu, co se vám daný rok nepovedlo. Udělejte si malou inventuru svých neúspěchů, hoďte je na papír a vyberte si ty nejhorší, které už nikdy nechcete zažít znovu.

Co mě bavilo?

Sepište si i seznam věcí, které jste si minulý rok nejvíce užili. Může to být prázdninový výlet, ale také každodenní chození na jógu. Prostě zavzpomínejte na okamžiky, kdy jste se cítili nejšťastnější.

Co jsem nestihl?

Do seznamu ještě doplňte, na co jste minulý rok neměli čas a mrzí vás to.

Až budete mít všechny čtyři kategorie vyplněné, budete vědět, kam příští rok mířit. Je jasné, že budete chtít dělat co nejvíce věcí, které vás letos činily šťastnými, a naopak se budete vyhýbat těm, které vás v minulém roce tak potrápily. Uzpůsobte si plán podle své tabulky a na nerealistické novoroční předsevzetí se vykašlete.