Avast po 10 letech přepřahá v pozici CEO. Firma, jejíž kyberbezpečnostní řešení chrání téměř půl miliardy uživatelů po celém světě, ve středu při zveřejnění (opět rekordních) výsledků za rok 2018 oznámila, že Vince Steckler k 30. červnu odchází do důchodu a nahradí ho Ondřej Vlček, dosavadní prezident spotřebitelské divize.

Je to logická volba. Vlček pracuje v Avastu od roku 1995, kdy tam přišel na brigádu. Dnes patří mezi spolumajitele a loňský vstup společnosti na burzu ho vynesl do našeho miliardářského žebříčku mezi 80 nejbohatších Čechů.

Ondřej Vlček se se zakladateli Avastu Eduardem Kučerou a Pavlem Baudišem seznámil v polovině 90. let, když dokončil první ročník na Jaderné fakultě ČVUT. Hledal tehdy brigádu a kamarádův otec je propojil se dvěma inženýry tehdy vzkvétající softwarové společnosti Alwil.

Předávka štafety. Vince Steckler (vlevo) odchází do penze, novým šéfem je technický ředitel Ondřej Vlček. Foto: Michael Tomeš

Pro Vlčka nešlo o anonymní jména, věděl, že se oba angažují v komunitě ajťáků kolem časopisu Bajt, což nadšenému programátorovi imponovalo. „Dělal jsem pro ně přes léto z domova, byly z toho docela dobré peníze,“ vzpomíná Vlček. Zaměstnancem se stal až mnohem později, na přelomu let 2000 a 2001, když si definitivně uvědomil, že se nevydá na dráhu akademického matematika.

8,3 %

O tolik meziročně stouply tržby Avastu očištěné o vliv kurzových rozdílů. Celkem firma v roce 2018 utržila 811,5 milionu dolarů.

Poměrně rychle se stal klíčovou postavou firmy, jejím hlavním programátorem. Postupně se vypracoval na technického a provozního ředitele, je také minoritním akcionářem Avastu (podle prospektu vydaného k IPO drží dvouprocentní podíl).

Vlček – jeden z nejvýraznějších mužů tuzemské IT komunity, otec tří dětí a fanoušek elektromobilů Tesla – přebírá Avast ve velmi dobré kondici. Jen se podívejte na čerstvě zveřejněné výsledky za rok 2018: tržby očištěné o vliv kurzových rozdílů vzrostly meziročně o 8,3 procenta na 811,5 milionu dolarů (18,2 miliardy korun) a zisk EBITDA se posunul o necelých sedm procent nahoru na 447,7 milionu dolarů (10 miliard korun). Očištěná EBITDA marže zaznamenala nárůst na 54,1 procenta.

Společnost oznámila, že navrhovaná výše dividendy za období od 15. května 2018 do 31. prosince 2018 činí 8,6 centu na akcii, což je v souladu s oznámeními během IPO.

„V listopadu dosáhl Avast milníku 12 milionů zákazníků platících za naše PC produkty, což umožnil úspěch naší monetizační platformy a prodejních kampaní. Vedle pokračujícího dobrého růstu na našich tradičních trzích jsme díky naší strategii lokalizace dosáhli výrazné dynamiky i v nových zemích,“ okomentoval výsledky Steckler.

Outsider
Vydání Forbesu Outsider

Právě tenhle šedesátiletý manažer, který taktéž patří mezi minoritní akcionáře, do velké míry stojí za byznysovým úspěchem Avastu. Kučera s Baudišem už v poslední dekádě firmu exekutivně neřídí a nikdy se netajili tím, že za zvládnutým přerodem z malého lokálního hráče v jednu z předních světových společností stojí právě Steckler.

To potvrzuje i Vlček a dodává: „Jsem optimista ohledně toho, co nás čeká. Potřeba bezpečí našich digitálních životů je důležitější než kdykoli předtím.“